Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zielonego Ania Wzgórza z. Autork ą znakomitej powie ś ci jest... Lucy Maud Montgomery Lucy w latach dzieciństwa Lucy Maud Montgomery (używająca jedynie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zielonego Ania Wzgórza z. Autork ą znakomitej powie ś ci jest... Lucy Maud Montgomery Lucy w latach dzieciństwa Lucy Maud Montgomery (używająca jedynie."— Zapis prezentacji:

1 Zielonego Ania Wzgórza z

2 Autork ą znakomitej powie ś ci jest... Lucy Maud Montgomery Lucy w latach dzieciństwa Lucy Maud Montgomery (używająca jedynie drugiego imienia, Maud) urodziła się 30 listopada 1874 roku w Clifton (obecnie New London) na Wyspie Księcia Edwarda jako jedyna córka Hugh Johna Montgomery i Clary Woolner Macneill. Kiedy Maud miała 21 miesięcy, jej matka zmarła na gruźlicę. Jej ojciec przeniósł się na zachód Kanady, oddając dziecko do adopcji swoim teściom Alexandrowi i Lucy Macneill, mieszkającym w rybackiej wiosce Cavendish na Wyspie Księcia Edwarda. Dzieciństwo i młodość (z krótką przerwą na początku lat 1890.) przyszła pisarka spędziła z dziadkami. Byli to ludzie o dość surowych zasadach, którzy nie potrafili okazać troski i uczucia osieroconemu dziecku. Ostoją dla Maud był Park Corner, dom ciotki Annie Campbell, siostry jej zmarłej matki. Ciotka była dla niej zawsze gościnna, okazywała jej miłość, a jej córki były dla Maud jak rodzone siostry. Zmarła 24 kwietnia 1942 r w Toronto.

3 Ania urodziła się w Bolingbroke w Nowej Szkocji. Jej rodzicami byli Berta i Walter Shirley. Gdy miała trzy miesiące zmarła jej mama, kilka dni później tata. Przygarnęła ją pani Thomas - była sprzątaczką u jej rodziców. Gdy pan Thomas wpadł pod pociąg to pani Thomas nie chciała już Ani. Zaopiekowali się dziewczynką Maryla i Mateusz Cuthbert. Ania to szczupła i wysoka dziewczynka. Miała 11 lat. Miała rude włosy, które zaplatała w warkocze. Nosiła wypłowiały kapelusz. Oczy miała koloru zielonego. Usta jej były duże. Ania marzyła że gdy dorośnie chciałaby mieć inny kolor włosów. Chciała mieć ładniejsze ubrania. Marzyła żeby mieć taką przyjaciółkę od serca. Gdy zamieszkała w Avonley na Zielonym Wzgórzu jej marzenia się spełniły. Ania miała przyjaciółkę od serca. Miała na imię Diana Berry. Gdy dorosła miała kasztanowy kolor włosów. Ubierała się skromnie, ale gustownie. Była gadatliwą dziewczynką, bo kiedy jechali z Mateuszem na Zielone Wzgórze to Ania cały czas mówiła, a on nie mógł powiedzieć ani słowa. Ania Była szczera, była odważna, bo gdy Józia wezwała ją by przeszła po dachu to się nie bała. Dobrze się uczyła. Była najlepszą uczennica obok Gilberta. Pokazała również ze potrafi być wdzięczna, bo gdy po śmierci Mateusza Maryla nie radziła sobie finansowo to Ania bez wahania rzuciła studia by jej pomóc. Bardzo chciałabym mieć taką przyjaciółkę jak Ania Shirley. Ania Shirley

4 Fabuła ksi ąż ki Główn ą bohaterk ą powie ś ci jest Ania Shirley- rudowłosa dziewczynka z wielk ą wyobra ź ni ą, która zostaje przygarni ę ta przez rodze ń stwo Cuthbert- kawalera Mateusza i star ą pann ę Maryl ę. Jej wyobra ź nia, ż ywiołowy charakter, nieustaj ą ce gadulstwo sprawiaj ą, ż e jest ona w centrum zabawnych przygód i zdarze ń. Dojrzewaj ą c pod opiek ą dyscypliny i miło ś ci Maryli i Mateusza, staje si ę młod ą inteligentn ą i niezale ż n ą kobiet ą.

5 Jej pokrewną duszą była Diana Barry. Mimo tego, że były rozdzielane, na zawsze pozostały przyjaciółkami od serca.

6 Mateusz Cuthbert ;) W przeciwie ń stwie do innych, przy pierwszym spotkaniu polubił rozgadan ą dziewczynk ę. Byli dla siebie pokrewnymi duszami.

7 Jedną z głównych bohaterów była Maryla Cuthbert Pisarka przedstawia ją jako kobietę wysoką, chudą, o kanciastych kształtach, surową i zasadniczą. Z biegiem czasu okazuje się, że ta oschła z pozoru osoba jest wrażliwa, opiekuńcza i bardzo dobra, obdarza Anię swoją miłością i ze wszystkich sił pragnie zapewnić jej prawdziwe wychowani.

8 Gilbert Blythe Gilbert Blythe to przystojny i o dwa lata starszy od Ani chłopak. Jest wysokim brunetem o niebieskich oczach. Diana zwierzyła si ę Ani, ż e si ę w nim podkochuje. Gilbert lubi zwraca ć na siebie uwag ę dziewcz ą t jednak nie udaje mu si ę zwróci ć uwagi Ani. W ko ń cu nazywa j ą marchewk ą. Za wszelk ą cen ę próbuje przeprosi ć kole ż ank ę lecz ta odmawia. Pod koniec ksi ąż ki godz ą si ę i zostaj ą przyjaciółmi. Za po ś rednictwem Ani Gilbert nauczył si ę, zwróci ć na siebie czyj ąś uwag ę. ż e nie wolno wy ś miewa ć si ę z czyjego ś wygl ą du nawet je ś li chce.

9 Plan wydarze ń ;) 1. Śmierć rodziców Ani 2. Opieka sąsiadki 3. Ania jako opiekunka 4. Pobyt w sierocińcu 5. Przybycie na Zielone Wzgórze 6. Przyjaźń z Dianą 7. Fatalny podwieczorek Ani i Diany 8. Szkolna awantura 9. Tort z kroplami walerianu 10. Klub powieściowy 11. Zielone włosy Ani 12. Egzaminy 13. Koncert w hotelu 14. Upragnione stypendium 15. Śmierć Mateusza 16. Decyzja Ani- pozostanie z Marylą na Zielonym Wzgórzu

10 Ś m i e s z n e w y b r y k i A n i.

11 Okładki książki pt.,, Ania z Zielonego Wzgórza

12 W dalszych częściach,,Ani z Zielonego Wzgórza miłość głównej bohaterki i Gilberta będzie zagrożona.

13 Józia Pye Bohaterka epizodyczna, koleżanka szkolna Ani. Miała talent chodzenia po parkanach.,,Wyzwała Anię do przejścia po szczycie dachu, co skończyło się upadkiem Ani. Koniecznie chciała grać w przedstawieniu rolę elfa, choć była pulchna. Ania wciąż walczyła z sobą, by ją polubić, ale nie mogła. Józia była złośliwa i niesympatyczna. Wstąpiła do seminarium, ale myślała jedynie o rozrywkach, nie o nauce.

14 Wykonały: Anna Jałowiec Magdalena Rup Monika Ma ś lanka Aleksander Iwaszkiewicz


Pobierz ppt "Zielonego Ania Wzgórza z. Autork ą znakomitej powie ś ci jest... Lucy Maud Montgomery Lucy w latach dzieciństwa Lucy Maud Montgomery (używająca jedynie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google