Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

L.M.MONTGOMERRY ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "L.M.MONTGOMERRY ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA"— Zapis prezentacji:

1 L.M.MONTGOMERRY ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA

2 Lucy Maud Montgomery ur. 30listopada1874r. w Clifton zm
Lucy Maud Montgomery ur.30listopada1874r w Clifton zm. 24kwietnia 1942r. w Toronto – kanadyjska pisarka, autorka m.in. cyklu powieściowego Ania z Zielonego Wzgórza.

3 „Ania z Zielonego Wzgórza’’– seria powieści psychologicznych opowiadających o losach Ani Shirley, osieroconej dziewczynki wychowanej w Avonlea przez dwoje starszego rodzeństwa Marylę i  Mateusza  Cuthbertów.

4 Ania Shirley Miała 11 lat, gdy pojawiła się w domu Maryli i Mateusza. Straciła rodziców bardzo wcześnie. W wieku 8 lat pracowała już jako opiekunka do dzieci. Następnie trafiła do domu dziecka, a stamtąd na Zielone Wzgórze.  Często się zamyślała i marzyła. Mówiła bardzo dużo w sposób dziwaczny, dostojny i zawiłym.  Była piegowata, chuda, z zadartym nosem i rudymi warkoczykami. Twierdziła, iż jest bardzo brzydką osobą

5 Wróg Ani Gilbert Blythe
Gilbert Blythe to chłopiec, który ma 16 lat. Chodzi do szkoły razem z Anią, Dianą i innymi 11- latkami, gdyż przed trzema laty jego ojciec zachorował i gilbert nie chodził do szkoły.  Ponadto Gilbert dokucza wszystkim dziewczynkom i żartuje z nich, ale dziewczynki się o to nie gniewają. Wyjątkiem była Ania. Jest wysoki, ma kręcone włosy i piwne oczy. Jego usta zdobi złośliwy i łobuzerski uśmieszek. Nie jest przyzwyczajony aby któraś z dziewczynek go ignorowała.

6 Przyjaciółka Ani Dajana Berry
Była śliczną dziewczynką o niebieskich oczach i kruczoczarnych włosach oraz różowych policzkach i wesołej mince , która odziedziczyła po tacie. Ubranie Diany o krągłej sylwetce zawsze było czyste i eleganckie. To osoba z dobrymi manierami, spokojna, wierna przyjaźni, szlachetna, życzliwa, prawdomówna.

7 Opiekunowie Ani Mateusz i Maryla Cuthbert
Maryla Cuthbert była około pięćdziesięcioletnią starą panną, mieszkającą na Zielonym Wzgórzu z bratem. Była to kobieta wysoka i szczupła, o nieco kanciastej budowie ciała. Ciemne włosy o niewielu siwych pasmach upinała w gruby węzeł. W sposobie bycia sprawiała wrażenie osoby o niezbyt szerokim światopoglądzie i bardzo wymagającej, jednakże cechowało ją utajone poczucie humoru. Mateusz Cuthbert był sześćdziesięcioletnim kawalerem o nieco dziwacznej powierzchowności i niezgrabnej figurze. Miał długie, popielato-siwe włosy, sięgające zgarbionych pleców i gęstą, ciemną brodę, którą zapuścił, mając dwadzieścia lat. W Avonlea uchodził za dziwaka i samotnika, lecz ludzie cenili go za gospodarność i darzyli go powszechnym szacunkiem. Z natury małomówny i nieśmiały, obawiał się towarzystwa kobiet.

8 Cykl powieści Tytuł książki Rok wydania Wiek Ani
Ania z Zielonego Wzgórza 1908 rok 11-16 lat Ania z Avonlea rok 16-18 lat Ania na Uniwersytecie 1915 rok 18-22 lat Ania z Szumiących Topoli 1936 rok 22-25 lat Wymarzony dom Ani 1917 rok 25-27 lat Ania ze Złotego Brzegu 1939 rok 34-40 lat Dolina Tęczy 1919 rok 41 lat Rilla ze Złotego Brzegu 1921 rok 49-53 lat

9 Flaga i godło wyspy ks. Edwarda

10 Wyspa Księcia Edwarda  – najmniejsza i najmniej ludna, lecz jednocześnie najgęściej zaludniona (25,3 os./1 km²) prowincja Kanady. Prowincja obejmująca całą powierzchnię wyspy leżącej w Zatoce św. Wawrzyńca. Największym miastem prowincji jest jej stolica Charlottetown . Drugim co do wielkości miastem jestSummerside. Prowincja połączona jest ze stałym lądem mostem – Most Konfederacji (w okolicach Summerside) z Nowym Brunszwikiem oraz połączeniem promowym Charlottetown z Nową Szkocją.

11 Zielone Wzgórze Magiczne miejsce. W tych dwóch słowach, niby z pozoru
zwyczajnych, zawiera się wszystko co można powiedzieć o Zielonym Wzgórzu. Na wzgórzu rosły świerki, sosny, brzozy, a zaraz obok rozciągało się wielkie pole koniczyny. Obok niewielkiego dworu kwitła olbrzymich rozmiarów wiśnia. Wyglądem przypominała ona pannę młodą w biało - różowej sukni. Za posiadłością znajdował się duży sad, w którym rosły drzewa jabłoni. Tuż obok był ogródek, gdzie kwitły na fioletowo bzy. Z okna poddasza można było zobaczyć mały potok z krystaliczna wodą. Ze wzgórza rozciągał się niepowtarzalny widok połyskującego morza.

12 Nazwy stron z których korzystałam: http://ksiazki-inna-rzeczywistosc


Pobierz ppt "L.M.MONTGOMERRY ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google