Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ulica im. Obrońców Westerplatte. Ulica im. Obrońców Westerplatte. Ulica ta znajduje się w południowo- wschodniej części Bolesławca. Leży pomiędzy ulicą.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ulica im. Obrońców Westerplatte. Ulica im. Obrońców Westerplatte. Ulica ta znajduje się w południowo- wschodniej części Bolesławca. Leży pomiędzy ulicą."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Ulica im. Obrońców Westerplatte. Ulica im. Obrońców Westerplatte. Ulica ta znajduje się w południowo- wschodniej części Bolesławca. Leży pomiędzy ulicą Śluzową a Willową. Natomiast przebiegają przez nie ulice Piotra Skargi oraz Jana Sobieskiego. Cała ulica jest dwukierunkowa. Ulica ma ok. 400m długości.

4 Ulica powstała w roku 1935, nosiła wtedy nazwę Moritz – Krantzstraße. Pierwsza zmiana nazwy ulicy nastąpiła w 1947 na ulicę Krakowską. Obecna nazwa obowiązuje od 1994 roku i brzmi ulica im. Obrońców Westerplatte. Ulica powstała w roku 1935, nosiła wtedy nazwę Moritz – Krantzstraße. Pierwsza zmiana nazwy ulicy nastąpiła w 1947 na ulicę Krakowską. Obecna nazwa obowiązuje od 1994 roku i brzmi ulica im. Obrońców Westerplatte. Historia ulicy

5 Przy ulicy dominują domki jednorodzinne, ale można też dostrzec kilka niedługich i nie za wysokich kamienic. Idąc ulicą nie spotkamy żadnych budowli godnych uwagi. Ale warto zwrócić uwagę na piękno tej ulicy. Przy ulicy dominują domki jednorodzinne, ale można też dostrzec kilka niedługich i nie za wysokich kamienic. Idąc ulicą nie spotkamy żadnych budowli godnych uwagi. Ale warto zwrócić uwagę na piękno tej ulicy. Zabudowa

6 Wiosną 1910r. władze miasta ogłosiły konkurs na projekt zabudowy terenów, gdzie dziś znajdują się ulice Obrońców Westerplatte, Willowa oraz Leśna. Konkurs trwał do 1 października 1910r. Ogółem wpłynęło 80 projektów. I nagrodę w wysokości 3000 marek otrzymali architekci z Drezna: Max Jacob i Siegfried Werner Müller. Już niedługo zaczęto budować wille według zwycięskiego projektu. W większości były to malownicze budynki, o zróżnicowanej bryle architektonicznej, urozmaicone poprzez zastosowanie licznych wykuszy, okien dachowych, galerii, balkonów. Dachy najczęściej były wielospadowe bądź naczółkowe, o dużych połaciach, często przełamane. Szczyty oblicowane zostały fachwerkiem, czasami był to odeskowany mur. Elewacje na ogół pozbawione dekoracji historycznych, wzbogacone były przez liczne o różnorodnych formach okna szczeblinowe i okiennice.

7 Kilka słów o Westerplatte… Kilka słów o Westerplatte… Westerplatte to półwysep w Gdańsku przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej. Miejsce to jest symbolem wybuchu II wojny światowej. Nazwa „Westerplatte” ma pochodzenie z języka niemieckiego co oznacza zachodnią wyspę. Szerokość półwyspu waha się od ok. 200 do ok. 500 metrów, a długość wynosi ok. 2 kilometry. W 1814 r. Westerplatte zostało przyłączone do Gdańska. Od południa graniczy ze Wisłoujściem i Portem Północnym, a przez Martwą Wisłę z osiedlem mieszkaniowo- przemysłowym Nowy Port. Westerplatte to jedyna nazwa o niemieckojęzycznym brzmieniu zachowana na terenie Gdańska. Nazwę zachowano, gdyż stała się symbolem walki o wolność. Na cześć i upamiętnienie polskich obrońców wybrzeża we wrześniu 1939 roku, wzniesiono pomnik w formie kopca z monumentem o wysokości 23 m

8 W spisie wierszy autorstwa Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego można znaleźć utwór pt. „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte”. Oto część tego wiersza: W spisie wierszy autorstwa Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego można znaleźć utwór pt. „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte”. Oto część tego wiersza: Utwór ten można znaleźć również w repertuarze sławnej piosenkarki Anny German. Utwór ten można znaleźć również w repertuarze sławnej piosenkarki Anny German. „Kiedy się wypełniły dni i przyszło zginąć latem, prosto do nieba czwórkami szli żołnierze z Westerplatte. I tak śpiewali: Ach, to nic, że tak bolały rany, bo jakże słodko teraz iść na te niebiańskie polany…”

9 Zdjęcia autorstwa Bartosza Gajdy

10

11 Koniec Prezentację przygotował: Kacper Gajda Muzyka z repertuaru Anny German pt. „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte” Źródła informacyjne i utwory wykorzystane w prezentacji : -Bolesławiec przewodnik historyczny autorstwa Mariusza Olczaka i Janusza Moniatowicza. Jelenia Góra – Bolesławiec 2000. -Bolesławiec zarys monografii miasta pod redakcją Tadeusza Bugaja i Krystyna Matwijowskiego. Wrocław – Bolesławiec 2001. -Fragment wierszu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego pt. „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte” -Wikipedia wolna encyklopedia -Plan miasta Bolesławiec


Pobierz ppt "Ulica im. Obrońców Westerplatte. Ulica im. Obrońców Westerplatte. Ulica ta znajduje się w południowo- wschodniej części Bolesławca. Leży pomiędzy ulicą."

Podobne prezentacje


Reklamy Google