Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

IRLANDIA PÓŁNOCNA. HERB IRLADNII PÓŁNOCNEJ POŁOŻENIE IRLANDIA PÓŁNOCNA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "IRLANDIA PÓŁNOCNA. HERB IRLADNII PÓŁNOCNEJ POŁOŻENIE IRLANDIA PÓŁNOCNA."— Zapis prezentacji:

1 IRLANDIA PÓŁNOCNA

2 HERB IRLADNII PÓŁNOCNEJ

3 POŁOŻENIE IRLANDIA PÓŁNOCNA

4 DANE OGÓLNE Język urzędowy: angielski, irlandzki, szkocki Język używany angielski, irlandzki, szkocki Stolica -Belfast T Typ państwa autonomiczna część Wielkiej Brytanii Głowa państwa Elżbieta II Głowa terytorium Premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown Szef rządu p.o. premiera Arlene Foster Powierzchnia całkowita 13 843 km² Liczba ludności gęstość zaludnienia 1 775 000 [1] ▲ 128,2 osób/km² Jednostka monetarna Funt szterling (GBP, £) powołany na podstawie Government of Ireland Act 3 Maja 1921 Religia dominująca protestantyzm Strefa czasowa UTC, czas letni: UTC+1

5 Historia Irlandia Północna powstała w 1921 roku, gdy po utworzeniu Wolnego Państwa Irlandzkiego, sześć z dziewięciu hrabstw północno-wschodniej prowincji Ulster (irl. Ulaidh) pozostało przy Zjednoczonym Królestwie. W hrabstwach tych dominowali protestanci, w większości potomkowie szkockich i angielskich osadników, którzy nie chcieli mieszkać w katolickiej Irlandii. Konflikty w Irlandii Północnej trwają od średniowiecza, kiedy cała Irlandia znalazła się pod panowaniem Anglii. W XVII wieku rozpoczęto zasiedlanie Irlandii przez ludność angielską i szkocką, a ziemie dla osadników zdobywano, usuwając z nich właścicieli irlandzkich. Zapoczątkowało to wrogość między Anglikami a Irlandczykami, spotęgowaną różnicami religijnymi: Irlandczycy to katolicy, przybysze zaś to głównie protestanci. Liczne bunty i powstania doprowadziły w 1921 roku do utworzenia niepodległej Irlandii.

6 Historia Jednak w granicach Wielkiej Brytanii pozostała Irlandia Północna, którą w większości zamieszkują protestanci pochodzenia angielskiego. Walkę o połączenie z Irlandią prowadziła Irlandzka Armia Republikańska (IRA). Pod koniec lat 60. XX wieku wybuchł krwawy konflikt w Irlandii Północnej pomiędzy republikanami dążącymi do zjednoczenia wyspy a unionistami. Dopiero w 1998 roku zawarto porozumienie pokojowe, za które dwaj jego współtwórcy – John Hume i David Trimble – otrzymali pokojową nagrodę Nobla. W 2005 roku Irlandzka Armia Republikańska ogłosiła całkowite rozbrojenie. Na współczesną sytuację w Irlandii Północnej wpływ mają stosunki demograficzne. Dwie najsilniejsze grupy etniczne – Irlandczycy i Brytyjczycy mają własne wizje przyszłych losów prowincji i najczęściej narodowość determinuje opcje polityczne, choć z chwilą obecną zaczyna się to powoli zmieniać. Według danych brytyjskich w 2001 w Irlandii Północnej mieszkało 1 685 267 osób. W połowie 2008 ich liczba wzrosła do 1 775 000.

7 Podział administracyjny Irlandia Północna dzieli się na 6 hrabstw: Antrim Armagh Down Fermanagh Londonderry Tyrone

8 Poglądy polityczne Związane są z wyznaniem religijnym mieszkańców Irlandii Północnej. Najbardziej licznie reprezentowani są zwolennicy pozostania prowincji w granicach Zjednoczonego Królestwa (ok. 38% społeczeństwa), natomiast liczba osób pragnących przyłączenia do Republiki Irlandii wynosiła w 2004 niewiele ponad 20% osób. W ostatnich latach obserwuje się wzrost zwolenników trzeciej opcji – powstania niezależnego państwa Irlandii Północnej – chęć taką deklaruje 29% protestantów (na 68% poglądów pro-brytyjskich) oraz 36% katolików (wobec 60%, będących zwolennikami zjednoczenia Irlandii. Ogólnie sondaże szacują liczbę osób, które mogłyby poprzeć trzecią opcję na 35%, a więc więcej niż pro-irlandzką [ [

9 Transport W Irlandii Północnej funkcjonują trzy lotniska są to - Port lotniczy Belfast-City George Best,Port lotniczy Belfast- International,Port lotniczy Derry. Główne porty morskie znajdują się w Belfascie i Larne przewożą głównie pasażerów pomiędzy Irlandią Północną i Wielką Brytanią Doskonała i nowoczesna kolej NI Railways przewozi pasażerów pomiędzy większością miast w kraju. Pomiędzy Dublinem i Belfastem kursują specjalne pociągi Enterprise. W Irlandii Północnej obowiązuje ruch lewostronny główne autostrady to M1 o długości 61km łącząca południowo- wschodni Belfast z Dungannon, M2 o długości 36 km rozpoczynająca się w północnym Belfaście i kończąca w Antrim, M3 o długości 1,3 km będąca mostem nad rzeką Lagan łacząca się z autostradą M2 oraz M5 o długości 2.3 km rozpoczynająca się w północnym Belfaście a kończąca przy parku Hazelbank w mieście Newtownabbey.

10 Krajobrazy Irlandii Zwykło się mówić, że kto raz odwiedzi Irlandię, nigdy jej nie zapomni i powiedzenie to wcale nie jest przesadne. Irlandzkie krajobrazy mają coś w sobie mistycznego.

11 Krajobrazy Irlandii To właśnie krajobrazy Irlandii Północnej zachwycają i zapierają dech w piersiach, stanowią jedne z największych atrakcji Irlandii. Kraj ten posiada najbardziej spektakularną linię brzegową, jaką można spotkać na świecie – majestatyczną i surową tam, gdzie zbocza gór opadają stromo do morza, oraz spokojną i pogodną w licznych zatokach.

12 Krajobrazy Irlandii Grobla Olbrzyma (ang. Giant's Causeway) - oryginalna formacja skalna na wybrzeżu Irlandii Północnej (hrabstwo Antrim). Składa się z około 37 tysięcy ciasno ułożonych kolumn bazaltowych,

13 Krajobrazy Irlandii Brzeg zbudowany jest z około 37 tysięcy mniejszych i większych bazaltowych kolumn, powstałych naturalnie w wyniku stygnięcia lawy wulkanicznej 60 milionów lat temu.

14 Krajobrazy Irlandii Most w Carrick-a-Rede na wyspie Carrickarade w Irlandii Północnej

15 Krajobrazy Irlandii Północne wybrzeże Irlandii to niezwykle malowniczy zakątek, droga prowadzi tu nad samym morzem, pomiędzy klifami, pastwiskami pełnymi zielonej trawy, a taflą wody upstrzoną małymi wysepkami.

16 Krajobrazy Irlandii Atrakcją jest tu linowy most łączący jedną z maleńkich wysepek z lądem, stworzony przez rybaków, zawieszony kilkanaście metrów nad wzburzonymi falami. Nieco dalej na zachód można podziwiać niezwykłe wulkaniczne formacje w postaci wielościanowych słupów.

17 Krajobrazy Irlandii Lower Lough Erne

18 Krajobrazy Irlandii Most w Carrick-a-Rede na wyspie Carrickarade w Irlandii Północnej

19 Krajobrazy Irlandii Most w Carrick-a-Rede na wyspie Carrickarade w Irlandii Północnej

20 Krajobrazy Irlandii Grobla Olbrzymów (Giant's Causeway)

21 Krajobrazy Irlandii Grobla Olbrzymów (Giant's Causeway)

22 Krajobrazy Irlandii Zamek Carrickfergus

23 Krajobrazy Irlandii Ulster Hall

24 Krajobrazy Irlandii Katedra w Armagh

25 Krajobrazy Irlandii Belfast, Ratusz

26 Krajobrazy Irlandii Belfast, Clock Tower

27 Krajobrazy Irlandii Belfast, centrum nocą

28 Krajobrazy Irlandii Belfast, Ratusz

29 Krajobrazy Irlandii Belfast, ogród botaniczny

30 Krajobrazy Irlandii Belfast, Katedra św. Anny

31 Krajobrazy Irlandii Belfast, Wielka ryba


Pobierz ppt "IRLANDIA PÓŁNOCNA. HERB IRLADNII PÓŁNOCNEJ POŁOŻENIE IRLANDIA PÓŁNOCNA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google