Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonanie:  Nikodem Wójciak  Marcin Michna  Konrad Połaski Projekt realizowany pod opieką nauczycielki języka angielskiego, pani Danuty Fossy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonanie:  Nikodem Wójciak  Marcin Michna  Konrad Połaski Projekt realizowany pod opieką nauczycielki języka angielskiego, pani Danuty Fossy."— Zapis prezentacji:

1 Wykonanie:  Nikodem Wójciak  Marcin Michna  Konrad Połaski Projekt realizowany pod opieką nauczycielki języka angielskiego, pani Danuty Fossy.

2  Irlandia była pod panowaniem angielskim przez 750 lat, od złożenia hołdu lennego Henrykowi II z dynastii Plantagenetów w  1171 r. aż do utworzenia w 1921 r. Wolnego Państwa Irlandzkiego.

3 „Ulster” czyli Irlandia Północna leży w północnej części wyspy Irlandia. Jej stolicą jest Belfast.

4  Trwa od 1968 i choć zakończyła się porozumieniem w Belfaście w 1998 roku dalej dochodzi do sporadycznych aktów przemocy.

5  Główną przyczyną konfliktu była chęć katolików do zjednoczenia należącej do Wielkiej Brytanii prowincji z niepodległą Republiką Irlandii, przy jednoczesnym dążeniu protestantów do pozostania w granicach Zjednoczonego Królestwa.

6  Do najtragiczniejszych wydarzeń w historii „The Troubles” zaliczyć należy „Krwawą Niedzielę” 30 stycznia 1972 roku, kiedy to żołnierze brytyjscy otworzyli ogień do uczestników pokojowej demonstracji w Derry zabijając 13 osób.

7  „Krwawy Piątek” 21 lipca 1972 roku, kiedy w 22 zamach bombowych IRA zginęło 19 osób, czy też strajk głodowy w 1981 roku, kiedy walcząc o przywrócenie statusu więźnia politycznego, zmarło 10 więźniów.

8  Przez 26 lat, od 1968 roku do 1994, zabito 3377 osób. Jedna na 10 osób w Irlandii Północnej straciła w wyniku konfliktu członka rodziny a co druga znajomego.

9  Irlandzka Armia Republikańska powstała w 1919 roku jako zbrojne ramię Sinn Fein. Organizacja głosiła konieczność obalenia rządów brytyjskich w Irlandii Północnej i połączenie jej z Republiką Irlandii. Dodatkowo jej działalność była wymierzona przeciwko religii protestanckiej (mającej też wymiar państwowy).

10  Przez kilkadziesiąt lat aktywności, korzystania ze wsparcia zagranicznych organizacji terrorystycznych (np. libijskich, palestyńskich), IRA podsycała niepokój w przedstawicielach legalnej władzy brytyjskiej, zabijając polityków, żołnierzy i policjantów brytyjskich, ale i zwykłych ludzi np. w obiektach handlowych.

11  W 2005 roku IRA zawiesiła swoją działalność terrorystyczną i jej mocodawcy próbują zrealizować swoje cele sposobami politycznymi. Stało się to możliwe w wyniku powszechnego oburzenia i protestów podzielonej religijnie społeczności- katolików i protestantów. Na tym przykładzie widać, że edukacja obywatelska może przeciwdziałać terroryzmowi.

12

13

14  Piosenka grupy U2, pochodząca z jej wydanego albumu, War. Jej tekst odnosi się do wydarzeń Krwawej Niedzieli- „Bloody Sunday” z 30 stycznia 1972, mających miejsce w Londonderry podczas kryzysu w Irlandii Północnej.  Obecnie utwór uznawany jest za jedną z charakterystycznych piosenek grupy. Jej własną wersję nagrało wielu różnych artystów.

15


Pobierz ppt "Wykonanie:  Nikodem Wójciak  Marcin Michna  Konrad Połaski Projekt realizowany pod opieką nauczycielki języka angielskiego, pani Danuty Fossy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google