Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Poprzez krainy Zjednoczonego Królestwa- Irlandia Północna”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Poprzez krainy Zjednoczonego Królestwa- Irlandia Północna”"— Zapis prezentacji:

1 „Poprzez krainy Zjednoczonego Królestwa- Irlandia Północna”
Wykonanie: Projekt realizowany pod opieką nauczycielki języka angielskiego, pani Danuty Fossy. Nikodem Wójciak Marcin Michna Konrad Połaski

2 Rys historyczny Irlandia była pod panowaniem angielskim przez 750 lat, od złożenia hołdu lennego Henrykowi II z dynastii Plantagenetów w 1171 r. aż do utworzenia w 1921 r. Wolnego Państwa Irlandzkiego.

3 „Ulster” czyli Irlandia Północna leży w północnej części wyspy Irlandia. Jej stolicą jest Belfast.

4 The Troubles Trwa od 1968 i choć zakończyła się porozumieniem w Belfaście w 1998 roku dalej dochodzi do sporadycznych aktów przemocy.

5 Główną przyczyną konfliktu była chęć katolików do zjednoczenia należącej do Wielkiej Brytanii prowincji z niepodległą Republiką Irlandii, przy jednoczesnym dążeniu protestantów do pozostania w granicach Zjednoczonego Królestwa.

6 Ofiary „The Troubles” Do najtragiczniejszych wydarzeń w historii „The Troubles” zaliczyć należy „Krwawą Niedzielę” 30 stycznia 1972 roku, kiedy to żołnierze brytyjscy otworzyli ogień do uczestników pokojowej demonstracji w Derry zabijając 13 osób.

7 „Krwawy Piątek” 21 lipca 1972 roku, kiedy w 22 zamach bombowych IRA zginęło 19 osób, czy też strajk głodowy w 1981 roku, kiedy walcząc o przywrócenie statusu więźnia politycznego, zmarło 10 więźniów.

8 Przez 26 lat, od 1968 roku do 1994, zabito 3377 osób
Przez 26 lat, od 1968 roku do 1994, zabito 3377 osób. Jedna na 10 osób w Irlandii Północnej straciła w wyniku konfliktu członka rodziny a co druga znajomego.

9 IRA Irlandzka Armia Republikańska powstała w 1919 roku jako zbrojne ramię Sinn Fein. Organizacja głosiła konieczność obalenia rządów brytyjskich w Irlandii Północnej i połączenie jej z Republiką Irlandii. Dodatkowo jej działalność była wymierzona przeciwko religii protestanckiej (mającej też wymiar państwowy).

10 Przez kilkadziesiąt lat aktywności, korzystania ze wsparcia zagranicznych organizacji terrorystycznych (np. libijskich, palestyńskich), IRA podsycała niepokój w przedstawicielach legalnej władzy brytyjskiej, zabijając polityków, żołnierzy i policjantów brytyjskich, ale i zwykłych ludzi np. w obiektach handlowych.

11 W 2005 roku IRA zawiesiła swoją działalność terrorystyczną i jej mocodawcy próbują zrealizować swoje cele sposobami politycznymi. Stało się to możliwe w wyniku powszechnego oburzenia i protestów podzielonej religijnie społeczności- katolików i protestantów. Na tym przykładzie widać, że edukacja obywatelska może przeciwdziałać terroryzmowi.

12 Murale

13

14 „Sunday Bloody Sunday”
Piosenka grupy U2, pochodząca z jej wydanego albumu, War. Jej tekst odnosi się do wydarzeń Krwawej Niedzieli- „Bloody Sunday” z 30 stycznia 1972, mających miejsce w Londonderry podczas kryzysu w Irlandii Północnej. Obecnie utwór uznawany jest za jedną z charakterystycznych piosenek grupy. Jej własną wersję nagrało wielu różnych artystów.

15 Dziękujemy za uwagę!!!


Pobierz ppt "„Poprzez krainy Zjednoczonego Królestwa- Irlandia Północna”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google