Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co to jest tolerancja? Tolerancja (łac. tolerantia – „cierpliwa wytrwałość”)– w mowie potocznej i naukach społecznych jest to postawa społeczna i osobista.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co to jest tolerancja? Tolerancja (łac. tolerantia – „cierpliwa wytrwałość”)– w mowie potocznej i naukach społecznych jest to postawa społeczna i osobista."— Zapis prezentacji:

1 Co to jest tolerancja? Tolerancja (łac. tolerantia – „cierpliwa wytrwałość”)– w mowie potocznej i naukach społecznych jest to postawa społeczna i osobista odznaczająca się poszanowaniem poglądów, zachowań i cech innych ludzi, a także ich samych. W ogólnym znaczeniu tolerancja to otwarte, obiektywne i szanujące podejście wobec odmiennych od własnych postaw, zachowań i cech drugiego człowieka.

2 Tolerancja religijna Podobnie jak to było przed wiekami, także i dzisiaj szerzy się nienawiść religijna. W średniowieczu chrześcijanie używali siły, by przekonać do swojej wiary pogan. Organizowano liczne wyprawy krzyżowe, święte wojny, aby przemocą zmusić niewiernych do nawrócenia. Dzisiaj, w XXI wieku, świat się zmienił, ale nienawiść dalej tkwi w ludziach. Tolerancja zakłada uznawanie czyichś poglądów, przekonań, wierzeń i upodobań, nawet jeśli różnią się one od tych wyznawanych przez nas. Nie chodzi o to, aby bezgranicznie się z nimi zgadzać, lecz by je szanować. To, że ktoś wyznaje inną religię, wcale nie oznacza, że jest gorszy, głupszy, że do niczego się nie nadaje. Wiara w określonego boga to kwestia indywidualna każdego człowieka i nikt nie powinien się do tego wtrącać, a tym bardziej tego negować. Wolność wyznania gwarantuje nam konstytucja i Karta Praw Człowieka.

3 Tolerancja rasowa Każda istota ludzka pragnie być akceptowaną przez ludzi, z którymi przebywa. Nikt z nas nie ma prawa do tego, by kogokolwiek potępiać, dlatego, że kolor jego skóry bądź religia, w którą wierzy jest inna od naszej. Brak tolerancji wciąż obecny jest w naszym codziennym życiu. Często brakuje nam jednak odwagi, by jawnie powiedzieć ,,nie, nie zgadzam się" z tym, co widzę, co dzieje się wokół mnie. Być może obawiamy się, że i my staniemy się obiektem drwin, ze pod naszym adresem padną słowa obelgi. Pamiętajmy jednak, iż nie wolno nam przejść obojętnie obok niesprawiedliwości i krzywdy innych.

4 Tolerancja kulturowa Ludzie, którzy spotykają nowe kultury mają często problemy z reakcją na tą odmienność. Jest to dość trudna sytuacja i dlatego warto wiedzieć co nie co o tolerancji kulturowej. Tolerancja kulturowa jest cechą osób, które potrafią zrozumieć, że różnorodność to zasada rządząca światem ludzi. Ludzie tolerancyjni kulturowo wiedzą, że jadąc za granicę lub w inną część świata prawie na pewno spotkają się z zupełnie innymi zachowaniami, praktykami, wartościami i wyborami życiowymi.

5 Homoseksualizm Obecnie homoseksualizm według najnowszej klasyfikacji zaburzeń i chorób Światowej Organizacji Zdrowia przestał być oceniany jako zaburzenie, nie jest zatem traktowany jako choroba. Przyczyną homoseksualizmu mogą być uwarunkowania genetyczne oraz rozwój w psychoseksualnym środowisku rodzinnym. W specyficznych warunkach (np. więzienia, koszary, internaty) staje się zastępczą formą zaspokajania potrzeb seksualnych. W Polsce homoseksualizm nie jest karany. Tolerancja wobec niego zwiększyła się znacznie i objęła kodeksy prawne, sprawy zawodowe oraz organizowanie form życia społecznego (np. kluby). Mimo to wciąż przez wielu ludzi na całym świecie często odbierany jest z pogardą i obrzydzeniem.

6 Niepełnosprawność Problem tolerancji w dużym stopniu dotyczy osób niepełnosprawnych. Niepełnosprawność wiąże się z licznymi przeszkodami w codziennym życiu. To, co dla sprawnych osób jest banalnie proste, niepełnosprawnym może sprawiać wiele problemu. Czynności, które trzeba wykonywać codziennie często są nie lada wyzwaniem. Jest to codzienna walka ze swoją niepełnosprawnością. Często osoby niepełnosprawne nie potrafią tolerować siebie. Nie lubią się za to kim są, a szczególnie nie lubią swojego ciała. Dlatego osoba niepełnosprawna musi być odbierana jako człowiek w pełni wartościowy. Tolerancja dla osób niepełnosprawnych jest niezwykle ważna. Dzięki niej mogą się poczuć pełnoprawnymi obywatelami i wartościowymi ludźmi. Natomiast brak tolerancji może nawet doprowadzić do przypadków depresji i załamania. Mamy więc bardzo duży wpływ na życie osób niepełnosprawnych.

7 Choroby psychiczne Istniejące w naszym społeczeństwie stereotypy na temat osób chorych psychicznie są źródłem dyskryminacji i wykluczenia społecznego. Często uważa się, że zachowanie osób z zaburzeniami psychicznymi jest niezrozumiałe, co u ludzi zdrowych wywołuje strach i przypisywanie chorym zachowania agresywnego. Osoby ciężko chore psychicznie podlegają wykluczeniu społecznemu. Osoby chore psychicznie są negatywnie naznaczane i etykietowane. Ich zachowanie określane jest jako niebezpieczne dla otoczenia i nieprzewidywalne. Często również podkreśla się ich niższość intelektualną, słabość intelektu (np. nienormalni, umysłowo niedorozwinięci).

8 Nie tylko choroby psychiczne są powodem dyskryminacji, ale skazanymi na nieposzanowanie ze strony rówieśników są osoby zarażone wirusem HIV, lub chore na AIDS i tego typu choroby weneryczne. Dyskryminowane są osoby z nadwagą lub nadmierną niedowagą.

9 Tolerancja dla ludzi ubogich
W dzisiejszych czasach często dyskryminuje się także ludzi bezdomnych i ludzi z ubogich rodzin. Już małe dzieci w przedszkolach, w szkole podstawowej i gimnazjach często wybierają do grona swoich kolegów tylko dzieci bogate , które mają tak jak one szereg elektronicznych błyskotek do swojej dyspozycji , chodzą w markowych ciuchach , grają w najnowsze gry . A dzieci z rodzin ubogich bardzo często w szkołach znajdują się na marginesie, poza klasową przynależnością. To okrutne ,że już dzieci klasyfikują ludzi pod względem zamożności.

10 Gusta Czy posiadanie swojego własnego stylu musi nas tak bardzo różnić? Czy to, że ktoś ubiera się na czarno i nosi mocny makijaż, czy słucha ciężkiej muzyki, musi być nazywany brzydko „brudasem” lub satanistą? Czy jeśli ktoś odnajduje się w kulturze hip-hopowej, musi być bandytą lub dealerem narkotyków?

11 Fobie Istnieje wiele różnych lęków, których obecność przejawia się wszelką nietolerancją. Choćby homofobia - strach przed homoseksualistami, połączony jest z nienawiścią i wrogim nastawieniem wobec tego rodzaju osób. Innym przykładem są fanatycy religijni, którzy ślepo wierzą w słuszność swoich przekonań, potępiając jedocześnie ludzi o innych wyznaniach, np. antysemityzm, islamofobia.

12 Dlaczego jesteśmy nietolerancyjni?
Złe wychowanie Strach przed nieznanym Egoizm Niezrozumienie Presja opinii innych Tłum.: Wszystkie potwory to ludzie.


Pobierz ppt "Co to jest tolerancja? Tolerancja (łac. tolerantia – „cierpliwa wytrwałość”)– w mowie potocznej i naukach społecznych jest to postawa społeczna i osobista."

Podobne prezentacje


Reklamy Google