Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Geografia Walia leży nad Morzem Irlandzkim w południowo-zachodniej części wyspy Wielka Brytania. Od wschodu granica lądowa z Anglią, od południa - morska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Geografia Walia leży nad Morzem Irlandzkim w południowo-zachodniej części wyspy Wielka Brytania. Od wschodu granica lądowa z Anglią, od południa - morska."— Zapis prezentacji:

1

2 Geografia Walia leży nad Morzem Irlandzkim w południowo-zachodniej części wyspy Wielka Brytania. Od wschodu granica lądowa z Anglią, od południa - morska przez Kanał Bristolski. Powierzchnia Walii jest wyżynno-górzysta, prawie całą powierzchnię zajmuje pasmo Gór Kambryjskich z najwyższym szczytem - Snowdon, 1 085 m n.p.m. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski o chłodnych latach i łagodnych zimach. Roślinność głównie trawiasta, występują liczne wrzosowiska a w środkowej Walii lasy. Największe miasta: Cardiff, Swansea, Newport, Rhondda, Barry

3 Stolica Cardiff – miasto w Wielkiej Brytanii, stolica i największe miasto Walii. Jest położone nad rzeką Taff. Port w Cardiff, znany jako Tiger Bay, był przez wiele lat jednym z największych portów na świecie. To właśnie w Cardiff 18 kwietnia 2007 roku UEFA ogłosiła, że Polska i Ukraina wspólnie będą organizowały Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012 roku.

4 Stolica w obiektywie

5 Duże miasta Merthyr Tydfil Newport Swansea

6 Patron Walii Dawid początkowo był mnichem. Założył monaster w Menevii, którego został przełożonym. Później przyczynił się do powstania kilkunastu innych klasztorów. Wprowadził tam podobno bardzo surową regułę nawiązującą do tej, według której żyli mnisi Pustyni Egipskiej. Jego zasługi w głoszeniu wiary chrześcijańskiej były tak duże, iż został wybrany biskupem w Menevii (Walia).

7 Dzień Patrona 1 marca - Dzień Świętego Dawida, patrona Walii. Współcześni Walijczycy obchodzą ten dzień przy suto zastawionych stołach, ustawionych na świeżym powietrzu. Studenci z Bridgend College pieką w ten dzień od samego rana półtorametrowej średnicy ciasta z rodzynkami. W Saundersfoot trwa konkurs gotowania tradycyjnej zupy z porów, natomiast do Wrexham zjeżdżają się masarze na mistrzostwa kiełbasiane. Imprezie suto zakrapianej piwem towarzyszą barwne opowieści łgarzy i bajarzy, którzy snują historyczne gawędy i legendy o królach, smokach, rycerzach i pięknych księżniczkach.

8 Obchody Dnia św. Dawida

9 Ważne miejsca Walii Zamek Caernavon w Walii Brecon Beacons

10 St David's castle Zamek Harlech

11 Symbole roślinne Żonkil Por

12 Flaga Flaga Walii przyjęta w 1959. Flaga podzielona jest w poprzek na dwa pasy: zielony (na dole) i biały (u góry). Na tym tle znajduje się czerwony smok.

13 Herb Herb Walii przyjęty został w maju 2008 r. to w tarczy czterodzielnej w krzyż, złotej i czerwonej, cztery lwy patrzące, barwy przemiennej, z uzbrojeniem i językami błękitnymi. Tarczę zwieńczoną koroną księcia Walii, otacza wstęga z pierwszymi słowami walijskiego hymnu Pleidiol Wyf I'm Gwlad (wal. jestem wierny mojej ojczyźnie) oraz godła heraldyczne Anglii – róża, Walii – por, Irlandii – koniczyna i Szkocji – oset.

14 NARODOWYM KOLOREM WALII JEST CZERWONY

15 Sławni ludzie Catherine Zeta Jones - aktorka Norman Davies – Historyk

16 Dylan Thomas - poeta i pisarz Tom Jones – piosenkarz

17 Ciekawostki o Królu Arturze Według legendy Artur to syn Igerny i jej drugiego męża Uthera Pendragona Urodzony w Glamorgan, według najnowszych odkryć, 7 stycznia 482 roku. Został królem po wyjęciu wbitego w kamień i kowadło Miecza z Kamienia, niestety podczas pewnej bitwy miecz uległ złamaniu, więc Artur otrzymał od Nimue, Pani Jeziora miecz Excalibur. Za radą czarownika Merlina Artur założył rycerskie Bractwo Okrągłego Stołu, mające walczyć ze złem. Artur ożenił się z Ginewrą. Został koronowany w wieku lat 15. Zbudował najpotężniejszy zamek Camelot, nie jak dotąd sądzono w Kornwalii, lecz na Półwyspie Lleyn w Walii.

18 Linki http://europa.eu/abc/maps/images/regions/uk/wales.gif http://pl.wikipedia.org/wiki/Walia#Geografia http://pl.wikipedia.org/wiki/Cardiff http://kiszonyogorek.co.uk/turystyka/?p=166 http://trouble.philadelphiaweekly.com/archives/welsh-flag_s.jpg http://www.austinsmithlord.com/media_enlarged/3422_NewportTheatre01.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/Dawid_z_Menevii http://www.welshgifts.co.uk/blog/images/st-davids-day-celebrations.jpg http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://www.infolinia.org/galeria/albums/userpics/22953/thumb_1%2520( 9).JPG&imgrefurl=http://www.infolinia.org/galeria/index.php%3Fcat%3D14&usg=__0baICvw http://translate.google.pl/translate?hl=pl&langpair=en%7Cpl&u=http://www.alltravelwales.com/Wales/Destin ation_Guides/Top_Attractions.htm http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://mw2.google.com/mw- panoramio/photos/medium/2867651.jpg&imgrefurl=http://pl.tixik.com/image-1070559.htm&usg=__kq0V- O46O7WCYStFtEJldKQbDaM=&h=375&w=500&sz=68&hl=pl&start=5&zoom=1&um=1&itbs=1&tbnid=1UtJDncT ZTSPYM:&tbnh=98&tbnw=130&prev=/images%3Fq%3DZamek%2BHarlech%26um%3D1%26hl%3Dpl%26sa%3 DG%26tbm%3Disch&ei=Lh7RTei6N8GGswb199jBCw http://pl.wikipedia.org/wiki/Narcyz_żonkil http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Narcissus_jonquilla_2.jpg&filetimestamp=20080311111426 http://www.czytadelko.com.pl/wp-content/uploads/2010/11/norman-davies.jpg http://www.gimn9.neostrada.pl/jezykiobce/walia.pdf http://pl.wikipedia.org/wiki/Król_Artur

19 Autor Dagmara Płatonowicz


Pobierz ppt "Geografia Walia leży nad Morzem Irlandzkim w południowo-zachodniej części wyspy Wielka Brytania. Od wschodu granica lądowa z Anglią, od południa - morska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google