Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Walia - Cardiff.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Walia - Cardiff."— Zapis prezentacji:

1 Walia - Cardiff

2 Walia leży nad Morzem Irlandzkim w południowo-zachodniej części wyspy Wielka Brytania. Od wschodu granica lądowa z Anglią, od południa – morska przez Kanał Bristolski. Długość linii brzegowej wynosi km. Powierzchnia jest wyżynno-górzysta, prawie całą powierzchnię zajmuje pasmo Gór Kambryjskich z najwyższym szczytem – Yr Wyddfa (Snowdon), 1085 m n.p.m. Roślinność głównie trawiasta, występują liczne wrzosowiska a w środkowej Walii lasy.

3

4 FLAGA WALII

5

6 Język urzędowy: Angielski Walijski

7 Stolica Walii to Cardiff.

8 Waluta – Funt szterling

9 Walia można podzielić na 3 regiony:
Chociaż w 1974 roku dokonano reformy administracyjnej Walii to nadal używany i przydatny jest podział na hrabstwa. Walia można podzielić na 3 regiony: Walia Północna, dzieli się dalej na 6 hrabstw: Anglesey, Gwynedd, Denbighshire, Flintshire, Wrexham. Liczne miejscowości turystyczne wzdłuż wybrzeża, ale jest to przede wszystkim teren rolniczy. Walia Środkowa, dzieli się dalej na 2 hrabstwa: Ceredigion i Powys. Rzadko zaludniony górzysty teren, z kawałkiem wybrzeża nad Morzem Irlandzkim. Walia Południowa, dzieli się dalej na 4 hrabstwa: Pembrokeshire, Carmarthenshire, Glamorgan i Gwent. Gęsto zaludnione tereny i sporo miejscowości turystycznych na południowym wybrzeżu Walii.

10 Walia Północna Walia Środkowa Walia Południowa (CARDIFF)

11 KLIMAT Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski o chłodnych latach i łagodnych zimach. Średnia temperatura w styczniu na północy to +4 °C, na południu +6 °C, w lipcu na północy +13 °C i +16 °C na południu. Średnia roczna suma opadów ok. 1000 mm, na zachodnich zboczach gór opady dochodzą nawet do 1 800 mm i więcej.

12 Najpopularniejsze atrakcje Walii.

13 Zamek Conwy – średniowieczny zamek w północnej Walii, w mieście Conwy
Zamek Conwy – średniowieczny zamek w północnej Walii, w mieście Conwy. Budowla stoi na jednym ze wzniesień. Zamek został zbudowany w latach na zlecenie króla Anglii Edwarda I. Budowa zamku miała być jednym z elementów tzw. "żelaznego kręgu zamków walijskich".Krąg miał być symbolem władzy Anglików nad Walijczykami.

14 Snowdon – najwyższy szczyt Gór Kambryjskich i jednocześnie najwyższy szczyt Walii, położony w Gwynedd. Wznosi się na wysokość 1085 m n.p.m. Od 1951 góra objęta jest parkiem narodowym. Na szczycie schronisko. Snowdon jest wyjątkowo atrakcyjnym punktem widokowym, choć często panują tu mgły.

15 Park Narodowy Snowdonia (ang. Snowdonia National Park, wal
Park Narodowy Snowdonia (ang. Snowdonia National Park, wal. Parc Cenedlaethol Eryri) - park narodowy w Wielkiej Brytanii, położony w północno-zachodniej części Walii. Obejmuje masyw Snowdon (od niego wywodzi się nazwa parku) oraz wiele sąsiadujących z nim szczytów i dolin. Park został utworzony w 1951 roku jako trzeci park narodowy w Anglii i Walii (szkockie i północnoirlandzkie są, ze względów administracyjnych traktowane osobno). Park obejmuje swoim obszarem 2170 km². Ma charakter górski. Posiada także 60 km linii brzegowej. Rocznie park odwiedza około 6 mln turystów.

16 Akwedukt i kanał Pontcysyllte – kanał o długości 18 kilometrów zbudowany w północno-wschodniej Walii na początku XIX wieku, stanowiący wybitne osiągnięcie inżynieryjne z czasów rewolucji przemysłowej. Akwedukt zaprojektowany przez inżyniera Thomasa Telforda z uwagi na rozwiązania technologiczne (zastosowanie żeliwa i kutego żelaza) i architekturę (monumentalizm i elegancja projektu) stanowi dzieło pionierskie, które stało się inspiracją dla do wielu innych tego typu realizacji na świecie. Obiekt został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO jako arcydzieło geniuszu ludzkiego i wybitna synteza europejskiej myśli technicznej epok

17 Bodnant Garden– ogród botaniczny o powierzchni 32 ha, położony koło miejscowości Tal-y-Cafn, w hrabstwie Conwy, w Walii. Jeden z najbardziej widowiskowych i podziwianych ogrodów w Wielkiej Brytanii, znany ze swojej kolekcji roślin. Jest własnością National Trust. Rosną w nim jedne z najwyższych Wielkiej Brytanii metasekwoi chińskich.

18 Pistyll Rhaeadr to najwyższy wodospad Walii, mierzący około 73 metrów wysokości. Znajduje się on w pobliżu małej miejscowości Llanrhaeadr-ym-Mochnant, na obrzeżach której przy ulicy Waterfall Street ma swój początek pieszy szlak prowadzący do samego wodospadu. Do pokonania jest trasa mająca około 6 km długości. Wodospad Pistyll Rhaeadr zaliczany jest do Siedmiu Cudów Walii stanowiących najciekawsze, wedle tradycji, miejsca kraju.

19 Święte źródło Winifredy. To miejsce zwane jest “Lourdes Walii”
Święte źródło Winifredy. To miejsce zwane jest “Lourdes Walii”. Od czasów średniowiecza, źródło stanowi cel pielgrzymek Walijczyków. Święta Winifreda lub inaczej Wenefryda żyła w VII wieku. Nie chciała poślubić księcia Karadoka, za co ten ściął jej głowę. Wskutek modlitw wuja Beunona jej głowa wróciła na właściwe miejsce. Dziewczyna ozdrowiała i ostatecznie wstąpiła do klasztoru, gdzie, według źródeł, przeżyła kolejne klikadziesiąt lat. W miejscu, gdzie upadła głowa dziewczyny, trysnęło źródełko, źródło św. Winifredy. Wybudowano tam studnię z wodą o cudownych właściwościach. Turystyczne przewodniki zaliczają je do jednego z "siedmiu cudów (must see in Walia)" północnej Walii.

20 Dzwony kościoła w Gresford
Dzwony kościoła w Gresford. Gresford to dawne miasto górnicze w hrabstwie Wrexham. Jego najcenniejszym zabytkiem jest średniowieczny Kościół Wszystkich Świętych (All Saints’ Church) wzniesiony pod koniec XIII wieku. W kolejnych stuleciach kościół podawany był wielokrotnym przebudowom stając się jednym z najpiękniejszych kościołów na terenie Walii. Dzwony kościoła, a właściwie ich brzmienie i ton, zaliczane są do jednego z Siedmiu Cudów Walii.

21 Most na rzece Dee. Llangollen to niewielkie zabytkowe walijskie miasteczko, położone w dolinie rzeki Dee. Jego największą atrakcję turystyczną stanowi wzniesiony w 1347 roku gotycki kamienny most. Na przestrzeni wieków most był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Ostatecznie w 1960 roku podczas prowadzonych wówczas prac konserwatorskich przywrócono mu jego pierwotny wygląd.

22 Zamek Harlech – XIII-wieczny zamek-warownia w typie koncentrycznym (z pełnym obwodem obwarowań), wzniesiony na wzgórzu klifowym u wybrzeża Morza Irlandzkiego w Harlech Obiekt należy do zespołu zamków i obwarowań miejskich w Gwynedd, które w 1986 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

23 Zamek Beaumaris – średniowieczny zamek-warownia, w typie koncentrycznym (z pełnym obwodem obwarowań), położony w Beaumaris na wyspie Anglesey w Walii. Obiekt należy do zespołu zamków i obwarowań miejskich w Gwynedd, które w 1986 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

24 Największa średniowieczna forteca w Walii, z zewnątrz wygląda jakby czas się dla niej zatrzymał. Położona między rzeką Seiont i cieśniną Menai Strait jest największym symbolem władzy Anglików nad Walijczykami w tamtym okresie.

25 Miasto Aberystwyth– miasto w Wielkiej Brytanii (Walia) nad rzeką Ystwyth, w hrabstwie Ceredigion nad zatoką Cardigan (Morze Irlandzkie). Biblioteka Narodowa Zamek w Aberystwyth Uniwersytet Walijski

26 Zapory i jeziora dolin Elan i Claerwen to jeden z najpiękniejszych zakątków na Wyspach Brytyjskich. Powstały z konieczności, ogromnym wysiłkiem i kosztem. Stały się symbolem technicznej potęgi wiktoriańskiej Anglii, a jednocześnie jej lekceważenia dla małej i zacofanej Walii. Dziś, po przeszło stu latach od ich wybudowania, gniew budzą w nielicznych, ale zachwyt u niemal każdego, kto tu trafi.

27 Cardiff To stolica i największe miasto Walii. Jest położone nad rzeką Taff, u jej ujścia do Kanału Bristolskiego. Flaga Herb

28 Zamek w Cardiff – okazały normandzki zamek i XIX-wieczna rezydencja utrzymana w stylu wiktoriańskiego neogotyku, położony w centrum Cardiff, należący do największych atrakcji turystycznych Walii.

29 Uniwersytet w Cardiff

30 Jeden z największych stadionów sportowych w Europie - Millennium Stadium w Cardiff

31

32

33 SPORT Rugby Mimo że rugby jest sportem pochodzącym z Anglii, to jest bardzo popularne w Walii. W 1881 reprezentacja Walii w rugby mężczyzn rozegrała pierwszy mecz. Rugby stało się sportem narodowym już na początku XX wieku i uznane za sport typowo celtycki, gdyż wymaga siły fizycznej, determinacji oraz silnego ducha. Szczególnie ważne dla Walijczyków są mecze przeciwko reprezentacji Anglii. Zawodnicy, którzy w tych meczach zdobywają ważne punkty dla czerwonych smoków, zyskują status bohaterów narodowych

34 Kuchnia Walijska Tradycyjna kuchnia walijska oparta jest na mięsie, zwłaszcza na jagnięcinie i baraninie.Popularne są także ryby i owoce morza, zwłaszcza małże. W Walii istnieje długa tradycja produkcji serów. Narodowym walijskim trunkiem jest piwo. Tradycyjnymi walijskimi potrawami są: laverbread, bara birth, cawl, cawl cennin, welsh cakes.

35 Cawl – walijska potrawa narodowa
to rosół z wołowiną lub bekonem, ziemniakami, brukwią i marchwią.

36 Laverbread to potrawa z jadalnych wodorostów zmieszanych z owsianką, smażonych w formie ciasteczek i podawanych z bekonem lub małżami.

37 Bara birth to chleb lub ciasto z suszonymi owocami

38 Najbardziej zanym świętem jest --- Dzień Świętego Dawida Święty Dawid jest patronem Walii, a pierwszego marca każdego roku Walijczycy obchodzą swój dzień narodowy. Data ta wybrana została dla upamiętnienia śmierci świętego Dawida, który zmarł tego dnia około 589 roku. 1 marca jest świętem narodowym Walii od XVIII wieku. W tym dniu wielu Walijczyków nosi jeden lub oba symbole narodowe, aby uczcić w ten sposób św. Dawida: żonkil lub por. Dzieci biorą udział w eisteddfodau (szkolne występy), podczas których recytują i śpiewają. W Dniu św. Dawida w centrum wielu miast urządza się uroczysty pochód, a w pubach bądź klubach odbywają się koncerty. W 2010 roku, Dzień św. Dawida w Cardiff został uświetniony koncertami, pochodem i festiwalem kulinarnym. Flaga świętego Dawida (złoty krzyż na czarnym tle) stanowi często bardzo istotny element obchodów tego dnia na terenie Walii. Tradycyjną potrawą przygotowywaną i spożywaną w Dniu świętego Dawida jest cawl.

39


Pobierz ppt "Walia - Cardiff."

Podobne prezentacje


Reklamy Google