Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

H IPOLIT C EGIELSKI Autor: Marta Wiza. H IPOLIT C EGIELSKI Urodził się 6 stycznia 1813 roku w Ławkach. Zmarł 30 listopada 1868 roku w Poznaniu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "H IPOLIT C EGIELSKI Autor: Marta Wiza. H IPOLIT C EGIELSKI Urodził się 6 stycznia 1813 roku w Ławkach. Zmarł 30 listopada 1868 roku w Poznaniu."— Zapis prezentacji:

1 H IPOLIT C EGIELSKI Autor: Marta Wiza

2 H IPOLIT C EGIELSKI Urodził się 6 stycznia 1813 roku w Ławkach. Zmarł 30 listopada 1868 roku w Poznaniu.

3 D ZIECIŃSTWO : Matka Józefina z domu Palkowska. Ojciec Michał Cegielski – dzierżawca majątku ziemskiego. W dzieciństwie stracił matkę, a ojciec zbankrutował, co uznaje się za główną przyczynę dużej samodzielności Hipolita.

4 D OM RODZINNY :

5 R ODZINA H IPOLITA : W 1841 ożenił się z Walentyną Motty. Miał troje dzieci: Stefana Zofię Karolinę

6 N AUKA : W latach 1827 – 1830 uczył się w Gimnazjum w Trzemesznie. Od 1830 r. do 1835 w Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu. Po zdaniu matury rozpoczął studia na uniwersytecie berlińskim, które zakończył pracą doktorską De negatione z filozofii. W Poznaniu został nauczycielem języka polskiego języków starożytnych w gimnazjum, którego był absolwentem.

7 Prowadził również intensywną pracę naukową publikując liczne artykuły z zakresu lingwistki i dydaktyki, w tym rozprawę "O słowie polskim i koniugacjach jego„. Napisał również podręcznik do gramatyki języka greckiego.

8 Hipolit Cegielski założył w Poznaniu fabrykę narzędzi i maszyn rolniczych. Rozszerzona oferta handlowa i sumienność sprawiły, że z usług Polaka korzystało wielu Niemców, wśród których cieszył się wielkim uznaniem.

9 G RÓB : Grób Hipolita Cegielskiego można znaleźć na Cmentarzu Zasłużonych na Wzgórzu św. Wojciecha. Został on tam postawiony w 1984r gdy po przeszukaniu terenu przy ul. Towarowej, czyli w miejscu pierwotnego grobu Cegielskiego nie znaleziono nic co można by z szczątkami Cegielskiego utożsamiać.

10


Pobierz ppt "H IPOLIT C EGIELSKI Autor: Marta Wiza. H IPOLIT C EGIELSKI Urodził się 6 stycznia 1813 roku w Ławkach. Zmarł 30 listopada 1868 roku w Poznaniu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google