Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WADY POSTAWY ORAZ ĆWICZENIA KRĘGOSŁUPA W RAMACH CODZIENNEJ GIMNASTYKI

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WADY POSTAWY ORAZ ĆWICZENIA KRĘGOSŁUPA W RAMACH CODZIENNEJ GIMNASTYKI"— Zapis prezentacji:

1 WADY POSTAWY ORAZ ĆWICZENIA KRĘGOSŁUPA W RAMACH CODZIENNEJ GIMNASTYKI

2 Do wad postawy zalicza się:
Plecy okrągłe (kifoza czynnościowa),

3 PLECY PŁASKIE

4 plecy wklęsłe (lordoza czynnościowa)

5 Za przyczyny wad postawy uważa się
wady wrodzone kości, mięśni; wady wzroku, słuchu; przewlekłe infekcje dróg oddechowych, moczowych; schorzenia układu ruchu, np.: dysplazję stawu biodrowego , złamania kości kończyn dolnych, młodzieńcze zapalenie stawów; zespoły przeciążeniowe.

6 Skolioza Skolioza z całą pewnością nie jest wywoływana przez noszenie torby bądź plecaka na jednym ramieniu lub poprzez zła postawę w trakcie siedzenia. Sytuacje takie nie pozostają bez wpływu na zdrowie jednak nie powodują skoliozy.

7 Sposób leczenia Sposób leczenia skoliozy dopasowywany jest indywidualnie i zależy od stopnia skrzywienia, przyczyny, lokalizacji skrzywienia oraz od etapu wzrostu na jakim jest pacjent. Skrzywienie u dzieci do 10° może być zazwyczaj korygowane za pomocą zabiegów rehabilitacyjnych.

8 LORDOZA

9 Co to jest ? Lordoza – łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną. U człowieka fizjologiczna lordoza występuje w odcinku szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa.

10 Lordoza pogłębiona Jest to choroba kręgosłupa, której cechą charakterystyczną jest nadmierne wygięcie kręgosłupa ku przodowi w dole pleców. Nieleczona lordoza może nie tylko się pogłębić i zaburzyć proporcje sylwetki, lecz także dać poważne powikłania, np. przewlekłe bóle pleców czy artretyzm.

11 Przyczyny Lordoza może być wynikiem:
utrzymywania nieprawidłowej postawy ciała i/lub braku ruchu otyłości wadą wrodzoną może być też następstwem innej wady kręgosłupa - kifozy pogłębionej (nadmiernego wygięcia na zewnątrz w środkowej części pleców) urazów (np. zwichnięcia biodra)

12 Objawy Lordozy Człowiek z lordozą wygląda jakby się nadmiernie prostował. Między jego pośladkami a środkową częścią kręgosłupa tworzy się charakterystyczna litera C. Wówczas (patrząc na chorego z boku) widać, że: plecy są wklęsłe; brzuch jest wypięty; pośladki są bardziej uwypuklone niż normalnie;

13 Ćwiczenia

14 Zalety porannej gimnastyki
Wszystkie proponowane przez nas ćwiczenia najlepiej wykonywać rano. Można je jednak powtórzyć wieczorem, przed ułożeniem się do snu. Ale jeśli chcemy robić to tylko raz dziennie, zdecydowanie postawmy na poranek.

15 Gimnastyka poranna ćwiczenia
Ćwiczenie 1: Leżymy na plecach, ramiona wyprostowane za głową. Wyciągamy się przez 3-4 sekundy. Rozluźniamy mięśnie. Powtarzamy ćwiczenie 2-3 razy. Ćwiczenie 2 Leżąc na łóżku  na plecach -  przyciągamy rękami oba kolana do klatki piersiowej. Wytrzymujemy w tej pozycji 15 sekund Rozluźniamy się i powtarzamy  ćwiczenie 2-3 razy. Ćwiczenie 3 Stajemy w lekkim rozkroku, ramiona lekko uniesione w bok, dłonie skierowane ku górze. Wykonujemy wolno krążenia ramion w przód i tył. Powtarzamy ćwiczenie razy.

16 Ćwiczenie 4 Stajemy w lekkim rozkroku, jedna ręka oparta na biodrze, druga uniesiona nad głową. Wykonujemy skłon tułowia w bok Wytrzymujemy w tej pozycji 3-4 sekundy. Wracamy do postawy wyjściowej a następnie wykonujemy skłon w drugą stronę Wykonujemy 2-3 powtórzenia. Ćwiczenie 5 Stajemy w rozkroku, unosimy ramiona w górę, dłonie skierowane do wewnątrz. Wykonujemy skłon w przód. Wytrzymujemy w tej pozycji 3-4 sekundy. Wracamy do postawy wyjściowej. Powtarzamy 5-6 razy. Ćwiczenie 6 Włączamy ulubioną piosenkę. Biegniemy w miejscu lekko i rytmicznie, ale niezbyt szybko. Po 2-3 minutach rozluźniamy się I kończymy wyczerpującą gimnastykę poranną.

17 Do podstawowych ćwiczeń zalicza się
ćwiczenia oddechowe - plecy okrągłe, skoliozy ćwiczenia mięśni grzbietu i pośladków - plecy okrągłe, odstające łopatki ćwiczenia mięśni brzucha - zwiększona lordoza ćwiczenia korygujące ustawienie miednicy - zwiększona lordoza ćwiczenia antygrawitacyjne; czynne prostowanie i rozciąganie kręgosłupa - zwiększona lordoza, plecy okrągłe, odstające łopatki, skoliozy

18 Ćwiczenia Ćwiczenie nr 1
Połóż się na plecach. Ugnij prawą nogę w kolanie i podciągnij ją do klatki piersiowej, przytrzymując kolano rękami. Druga noga pozostaje wyprostowana. Następnie przyciągaj rękami kolano nogi ugiętej do klatki piersiowej i jednocześnie przyciskaj nogę wyprostowaną do podłogi. Powtórz ćwiczenie 10 razy i powtórz na drugiej nodze.

19 Ćwiczenie nr 2 Wykonaj klęk podparty. Następnie usiądź na piętach i jednocześnie wysuń ręce do przodu (tzw. skłon japoński). Powtórz ćwiczenie 10 razy.

20 Ćwiczenie nr 3 Tzw. koci grzbiet. Wykonuj klęk podparty (na czworaka). Dłonie rozstaw na szerokość ramion, a kolana i stopy na szerokość bioder. Następnie wykonaj wydech i wypchnij kręgosłup delikatnie w górę, jednocześnie przesuwając miednicę ku przodowi i zadzierając głowę w stronę mostka. Wykonaj wdech i powróć do pozycji wyjściowej.


Pobierz ppt "WADY POSTAWY ORAZ ĆWICZENIA KRĘGOSŁUPA W RAMACH CODZIENNEJ GIMNASTYKI"

Podobne prezentacje


Reklamy Google