Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonanie : Anna Czajka Aleksandra Czajka Kinga Zielonacka 1c.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonanie : Anna Czajka Aleksandra Czajka Kinga Zielonacka 1c."— Zapis prezentacji:

1 Wykonanie : Anna Czajka Aleksandra Czajka Kinga Zielonacka 1c

2  Nie istnieje jeden, uniwersalny damski ubiór średniowieczny. Dopiero w późnym średniowieczu, między XIII a XV wiekiem, damskie ubiory ulegały częstym przemianom.

3  Bielizna w średniowieczu miała za zadanie oddzielać ciało od ubrań wierzchnich (wełnianych). Bielizna była jedynym elementem stroju, który był prany regularnie.  Giezło / suknia spodnia-Suknia o prostym kroju, lekko zwężane długie rękawy, długość całej sukni do kostek, dekolt najbezpieczniej wycięty zaraz przy szyi, z pionowym rozcięciem. Kobiety biedniejsze miały wykonane suknie z lnu nie bielonego, a bogatsze z lnu bielonego na słońcu. Czasami bogatsze kobiety zdobiły giezło subtelnym haftem (wszystkie krawędzie) wykonanym czerwoną nicią.

4 Zapona lub zapaska - zakładana na suknię spodnią. Zapona to prostokątny fartuch panien z okrągłym wycięciem na głowę, długość mniej więcej za kolana. Po bokach luźny, bez żadnych wiązań. Zapaska zaś to dwa prostokąty po bokach, przykrywające biodra. Charakterystyczna dla mężatek.

5  Jest to każda wełniana suknia, którą zakładamy na spodnią.Dekolt jednak większy a rękawy i krótsze, aby od słanić ewentualne zdobienia pod spodem.  Krój sukien był niezależny od statusu - świadczył o nim dobór tkanin i zdobień.

6  Nakrycie głowy jest niezbędnym elementem ubioru. Podobnie jak ubiory wierzchnie, mówiły one o statusie społecznym jak i o stanie cywilnym w przypadku kobiet.

7  Bielizna  Średniowieczna bielizna miała za zadanie chronić ciało od ubrań zewnętrznych (wełnianych).Tylko bieliznę prano codziennie. Zazwyczaj szyto ją z lnu, dla bogatszych użytkowników z jedwabiu, później z bawełny. Była podstawowym elementem ubioru. Średniowieczna bielizna męska składała się z koszuli i tzw. gaci, a czasami również ze spodniego pasa zwanego gacnikiem.

8  Ubrania spodnie stanowiły wraz z bielizną podstawę ubioru. Noszone były przez mężczyzn jak i kobiety. Były praktyczne i wygodne ponieważ służyły głównie do poruszania się po domu i w czasie pracy.

9  Ubiory wierzchnie stanowiły trzecią i najbardziej widoczną warstwę stroju. Ubiory te pełniły funkcje reprezentacyjne (świadczyły one o statusie społecznym właściciela). Charakterystyczna dla ubiorów wierzchnich jest duża liczba form w jakich występowały.

10  Nakrycia głowy były niezbędnym elementem ubioru w średniowieczu. Tak jak ubiory wierzchnie mówiły one o statusie społecznym. Średniowieczne nakrycia głowy obejmują: czapki, kapelusze, czepki, kaptury, chustki.

11 Męska/damska W XXI wieku bielizna męska jak i damska ma być wygodna, wykonana z przewiewnego materiału aby dobrze chronić ciało.

12  Męski/damski Strój wyjściowy mężczyzny jest bardzo elegancki. Składa się z koszuli, krawatu oraz garnituru. Elegancki strój kobiety jej dostosowany do jej stylu i wieku.

13  Męski/damski  Strój codzienny jest dostoswany do pogody, potrzeb oraz naszych wygód.

14  Męski/damski   To jaki strój sportowy wybierzemy, zależy od naszego gustu.

15  Zarówno w średniowieczu jak i w czasach współczesnych kobiety i mężczyźni dbali o estetykę i wygodę. Teraz jest większa dostępność materiałów, różnorodność krojów dostosowana do indywidualnych potrzeb. Człowiek współczesny bardziej może podkreślić swoją osobowość.

16 http://jaromira- dalebora.blogspot.com/search/label/koszula_wczesna http://jaromira-dalebora.blogspot.com/2013/08/sowianka- zachodnia.html http://www.medieval-market.com/pl/ http://www.medieval- market.com/pl/towary.php?kategoria=4&sex=2&kat2=Nakryci a%20g%B3owy


Pobierz ppt "Wykonanie : Anna Czajka Aleksandra Czajka Kinga Zielonacka 1c."

Podobne prezentacje


Reklamy Google