Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

 4:45, bez wypowiedzenia wojny, wojska niemieckie zgodnie z planem Fall Weiss, uderzyły na Polskę na całej długości polsko-niemieckiej granicy oraz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: " 4:45, bez wypowiedzenia wojny, wojska niemieckie zgodnie z planem Fall Weiss, uderzyły na Polskę na całej długości polsko-niemieckiej granicy oraz."— Zapis prezentacji:

1

2

3  4:45, bez wypowiedzenia wojny, wojska niemieckie zgodnie z planem Fall Weiss, uderzyły na Polskę na całej długości polsko-niemieckiej granicy oraz z terytorium Słowacji.  Pierwszym polskim miastem, na które spadły niemieckie bomby był Wieluń, o 4:40 rozpoczął się niemiecki nalot dywanowy.  4:45 niemiecki pancernik szkolny Schleswig- Holstein rozpoczął ostrzeliwanie Polskiej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.  walki o budynek Poczty Polskiej w Gdańsku,  bitwa pod Mławą,  bitwa pod Mokrą.

4  Luftwaffe zatopiła dwa okręty polskie, zatonął stawiacz min - ORP Gryf i kontrtorpedowiec - ORP Wicher.

5 wojska niemieckie zajęły Kraków  wojska niemieckie zajęły Kraków  Walki o Wiznę trwały od 6 do 10 września. Punkt oporu w okolicach Wizny jest nazywany "Polskimi Termopilami".

6 poddała się placówka Westerplatte.  poddała się placówka Westerplatte.  Rząd RP i Naczelny Wódz opuścili Warszawę.

7

8  wejście wojsk radzieckich na terytorium Polski,  rozpoczęła się I bitwa pod Tomaszowem Lubelskim (do 20 września) 17/18 września - Rząd RP opuścił terytorium Polski.  17/18 września - Rząd RP opuścił terytorium Polski.

9 internowanie władz polskich w Rumunii.  internowanie władz polskich w Rumunii.

10 koniec bitwy nad Bzurą, rozpoczęła się obrona Grodna przed Armią Czerwoną.  koniec bitwy nad Bzurą, rozpoczęła się obrona Grodna przed Armią Czerwoną.

11  kapitulacja Warszawy,  podpisanie w Moskwie niemiecko- radzieckiego układu granicznego.

12  złożyła broń załoga twierdzy w Modlinie  złożyła broń załoga twierdzy w Modlinie.

13 kapitulacja garnizonu na Półwyspie Helskim  kapitulacja garnizonu na Półwyspie Helskim

14  pod Kockiem Samodzielna Grupa Operacyjna Polesie pod dowództwem gen. bryg. Franciszka Kleeberga stoczyła ostatnią bitwę z Niemcami, po czym skapitulowała.

15

16

17

18

19  Największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo- wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

20

21

22

23  Niemiecki plan ataku na Polskę przewidywał wojnę błyskawiczną, której celem miało być przełamanie polskiej obrony, a następnie okrążenie i zniszczenie głównych sił przeciwnika

24

25

26

27  Osamotnione Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji rozpoczętej 17 września. W konsekwencji Hitler i Stalin dokonali IV rozbioru Polski

28  W czasie wrześniowych walk wojska niemieckie postępowały z wyjątkowym okrucieństwem. Lotnictwo atakowało ludność cywilną, a Wehrmacht na zdobytych terenach dokonywał masowych egzekucji

29

30

31 Przygotowali: Ewelina Stolkowska Daria Cie ć wierz Bart ł omiej Kiliszkiewicz Dominika Fordo ń ska Marlena Argalska


Pobierz ppt " 4:45, bez wypowiedzenia wojny, wojska niemieckie zgodnie z planem Fall Weiss, uderzyły na Polskę na całej długości polsko-niemieckiej granicy oraz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google