Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WOJNY I TERRORYZM Wojna jest ojcem wszystkich grzechów.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WOJNY I TERRORYZM Wojna jest ojcem wszystkich grzechów."— Zapis prezentacji:

1 WOJNY I TERRORYZM Wojna jest ojcem wszystkich grzechów.

2 Co to jest Terroryzm? o Terroryzm- użycie siły lub przemocy psychicznej przeciwko osobom lub własności z pogwałceniem prawa, mające na celu zastraszenie i wymuszenie na danej grupie ludności lub państwie ustępstw w drodze do realizacji określonych celów.

3 Czego mogą dotyczyć działania terrorystyczne? o Działania terrorystyczne mogą dotyczyć całej populacji, jednak najczęściej są one uderzeniem w jej niewielką część, aby pozostałych obywateli zmusić do odpowiednich zachowań.

4 Jakie są rodzaje terroryzmów? Terroryzm polityczny Terroryzm lewicowy Terroryzm narodowo-separatystyczny Terroryzm fundamentalistów religijnych Terroryzm nowych ruchów społecznych Terroryzm indywidualny i zbiorowy

5 Terroryzm Polityczny Ma on na celu zmianę ekipy rządzącej, zmianę systemu politycznego, wymuszenie wprowadzenia pewnych rozwiązań prawnych, bądź oderwanie części terytorium od danego państwa i założenie nowego państwa lub przyłączenie go do już istniejącego

6 Terroryzm Lewicowy Terroryzm ten reprezentowały w latach 80. takie organizacje jak włoskie Brigate Rosse i niemiecka Rote Armee Fraktion; współcześnie najaktywniejsi są anarchiści-insurekcjoniści (np. greckie Konspiracyjne Komórki Ognia).

7 Terroryzm narodowo-separatystyczny zaliczyć tu można czeczeńskich bojowników Republiki Iczkerii, baskijską ETA, Tamilskie Tygrysy, Partię Pracujących Kurdystanu. Terroryzm Irlandzkiej Armii Republikańskiej

8 Terroryzm fundamentalistów religijnych Można do nich zaliczyć przede wszystkim muzułmanów (Al-Kaida, Hezbollah, Hamas, Dżihad Islamski) ale też żydów (Kach), chrześcijanów (Army of God w USA) i hindusów (Narodowe Stowarzyszenie Ochotników).

9 Terroryzm nowych ruchów społecznych Tutaj zaliczamy zwłaszcza ekologicznego (Earth Liberation Front) i praw zwierząt (Animal Liberation Front) - choć sami działacze tych ruchów odrzucają zarzut terroryzmu zawężając go do bezpośrednich ataków przeciw ludziom.

10 Al Kaida Sunnicka organizacja posługująca się metodami terrorystycznymi, stworzona w 1988 roku przez Abdallaha Azzama.

11 Początkowe cele Początkowo Al-Kaida miała na celu przeciwstawiać się radzieckiej napaści na Afganistan, przekształciła się w pansunnickie ugrupowanie, którego głównym celem stało się zwalczanie wpływów Izraela, USA i szeroko pojętego Zachodu w krajach muzułmańskich.

12 Flaga Al Kaidy

13 Niektóre zamachy Al Kaidy 1993 – eksplozja furgonetki- bomby w podziemnym garażu World Trade Center 1998 – zamach na amerykańskie ambasady w Na irobi(Kenia) i Dar es Salam (Tanzania). Po zamachach na ambasady Amerykanie dokonali ataków rakietowych na bazy Al-Kaidy w Sudanie i Afganistanie i wymusili na władzach w Chartumie wydalenie bin Ladena, który udał się do Afganistanu, gdzie wspierał rząd talibów – uszkodzenie w Jemenie amerykańskiego ni szczyciela USS Cole. 11 września 2001 – zamach na World Trade Center i Pentagon, oraz nieudany zamach najprawdopodobniej na Biały Dom. Samolot z zamachowcami rozbił się na polach Pensylwanii. Zginęły osoby (13 wciąż uznaje się za zaginione).

14 Usama Ibn Ladin Ur. 10 marca lub 28 czerwca1957 ] w Dżuddzie lub Rijadzie, zm. 2 maja 2011 w Abbottabadz ie, saudyjski milioner, były przywódca Al-Kaidy Zginął w Pakistanie z rąk żołnierzy Navy SEALs, sił specjalnych marynarki wojennej USA. Były przywódca Al Kaidy

15 World Trade Center

16 Co to jest wojna? Jest to zorganizowany konflikt zbrojny między państwami, narodami lub grupami etnicznymi i społecznymi.

17 I wojna światowa Konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 roku (w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku nazywany wielką wojną) pomiędzy Ententą, do której należały między innymi Wielka Brytania, Francja, Rosja, Serbia, Japonia, Wło- chy (od1915), Stany Zjednoczone (od 1917) a Państwami Centralnymi, tj. Austro- Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.

18

19 Największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, częśćBliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. II woja światowa

20 Wkroczenie Niemiec do Polski Defilada Wehrmachtu w zdobytym Paryżu

21 KLAUDIA DĄBROWSKA Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "WOJNY I TERRORYZM Wojna jest ojcem wszystkich grzechów."

Podobne prezentacje


Reklamy Google