Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mgr Justyna Tomaszewska Europa na drodze ku wojnie Prezentacja multimedialna do tematu: Europa na drodze ku wojnie Poziom: gimnazjum Klasa: III Zduńska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mgr Justyna Tomaszewska Europa na drodze ku wojnie Prezentacja multimedialna do tematu: Europa na drodze ku wojnie Poziom: gimnazjum Klasa: III Zduńska."— Zapis prezentacji:

1 Mgr Justyna Tomaszewska Europa na drodze ku wojnie Prezentacja multimedialna do tematu: Europa na drodze ku wojnie Poziom: gimnazjum Klasa: III Zduńska Wola 2010

2 Europa na drodze ku wojnie
Dlaczego rozpadła się Europa powersalska ? „To nie jest traktat pokojowy, to jest zawieszenie broni na 20 lat…” (Ferdynand Foch naczelny wódz sił Sprzymierzonych z okresu I wojny światowej o traktacie wersalskim 1919 r.)

3 Totalitaryzm, a autorytaryzm
W dyktaturach autorytarnych zachowywano podstawowe normy moralne (prawa choć łamane były w zasadzie respektowane), nie było w nich przerośniętego nacjonalizmu i zbrodniczego rasizmu

4 Woja domowa w Hiszpanii 1936 – 1939
gen. Francisco Franco Franco był dyktatorem Hiszpanii w latach Był najdłużej żyjącym i ostatnim dyktatorem z czasów II wojny światowej.

5 Guernica; 1937 (Pablo Picasso)

6 1939 r. Berlin - Wielka parada zwycięstwa po powrocie Legionu Condor z Hiszpanii
Początek tzw. Osi Berlin - Rzym

7

8 Elektryzujące przemówienia
Memorandum Fuhrera W 1936 r. Hitler przygotował strategię rozwoju gospodarczego: „I. Armia niemiecka musi być w ciągu 4 lat zdolna do działania… II. Gospodarka niemiecka musi być w ciągu 4 lat gotowa do udźwignięcia ciężarów wojny…” Elektryzujące przemówienia

9 Remilitaryzacja Nadrenii (1936 r.)

10 Kres polityki zaspokajania Hitlera
Appeasement – polityka reprezentowana przez W. Brytanię i Francję, polegająca na ciągłych ustępstwach wobec żądań Hitlera celem uniknięcia wybuchu zbrojnego konfliktu 1938 rok Anszlus Austrii Układ monachijski „Nie możemy w żaden sposób postępować tak, żeby wciągnąć całe Imperium Brytyjskie do wojny tylko z powodu tego narodu, ludzi o których nic nie wiemy…” (Arthur Neville Chamberlain premier Wielkiej Brytanii o kryzysie czechosłowackim) „Mieli do wyboru wojnę, albo hańbę. Wybrali hańbę. A wojnę będą mieli i tak…” (Winston Churchill polityk brytyjski sprzeciwiający się metodzie ustępstw wobec kanclerza III Rzeszy Adolfa Hitlera, prowadzonej przez rząd Neville'a Chamberlaina ) Lebensraum

11 Rozbiór Czechosłowacji 1939 r.
Mapka zamieszczona w prasie brytyjskiej pokazująca rozbiór państwa czechosłowackiego „Sądzę, że oznacza to pokój dla naszych czasów. Idźcie do domów i śpijcie spokojnie…” (Chamberlain po powrocie z Monachium)

12 Ksiądz Józef Tiso dyktator Słowacji współpracujący z Hitlerem

13 1935 zajęcie Abisynii (Etiopii) przez wojska faszystowskich Włoch.
Etiopczycy ćwiczą okazywanie szacunku podobiźnie Wielkiego Białego Ojca (Benito Mussolini)

14 Idea, a brutalna rzeczywistość
Liga Narodów (1919) Idea, a brutalna rzeczywistość

15 Świat już nigdy nie będzie taki sam…
23 sierpnia 1939 r. zawarto w Moskwie układ o nieagresji pomiędzy III Rzeszą i Związkiem Sowieckim (pakt Ribbentrop – Mołotow) w jego tajnym protokole wyznaczono granice stref wpływów biegnące przez Polskę i państwa bałtyckie. Pokoju wersalskiego nie można już było uratować. W Europie, zaledwie po 20 latach od zakończenia Wielkiej Wojny wybuchł kolejny konflikt na skalę światową, w swych morderczych grach wojennych i tragicznych skutkach przebił on wszystkie dotychczasowe konflikty i stał się wyrwą w życiu milionów ludzi.


Pobierz ppt "Mgr Justyna Tomaszewska Europa na drodze ku wojnie Prezentacja multimedialna do tematu: Europa na drodze ku wojnie Poziom: gimnazjum Klasa: III Zduńska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google