Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

- poszerzanie wiadomości z muzyki, geografii, historii i języka polskiego. PROJEKT EDUKACYJNY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "- poszerzanie wiadomości z muzyki, geografii, historii i języka polskiego. PROJEKT EDUKACYJNY."— Zapis prezentacji:

1 - poszerzanie wiadomości z muzyki, geografii, historii i języka polskiego. PROJEKT EDUKACYJNY

2 Wyniki ankiety przeprowadzonej losowo wśród uczniów klas: Ia, IIb i IIIc w celu uzyskania informacji do projektu edukacyjnego „Od mazura do mazurka w edukacji szkolnej”

3 1. Z czym kojarzy Ci się słowo „mazur”?

4 2. Z czym kojarzy Ci się słowo „mazurek”?

5 W przeprowadzonej ankiecie wzięło udział 59 uczniów. Niektóre odpowiedzi do 2 pytania były błędne, np.: taniec, regiony geograficzne.

6 Trzecie pytanie polegało na prawidłowej odmianie nazwiska „Mazur” w liczbie mnogiej. Nie wszystkie odpowiedzi były poprawne, a prawidłowa odpowiedź brzmi: Mazurowie.

7 Nazwisko to wydaje się być starszym od Mazowsza, bo kiedy wywędrowało z Chorwatami na południe, przez obecna Słowacje i Węgry (gdzie tez występuje nazwisko Mazur), Mazowsze jeszcze nie istniało. Nazwisko powstało najpewniej od nazwy etnicznej Mazur, a oznaczało kogoś, kto pochodził z tej części kraju. Mazurek (forma żeńska: Mazurek/Mazurkowa/Mazurkówna; liczba mnoga: Mazurkowie) – jedno z popularniejszych polskich nazwisk, noszone przez około 29 800, w tym najwięcej mieszkających w okolicach Warszawy (1560) i na terenie byłego województwa bielsko-podlaskiego (736). Nazwa jest zdrobnieniem słowa Mazur czyli obywatela ziemi mazurskiej.

8 W dalszej części naszej prezentacji przedstawimy dodatkowe informacje związane z mazurem i mazurkiem ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ORAZ POSŁUCHANIA

9

10 Hymn jest to uroczysta pieśń pochwalna lub świąteczna, pierwotnie sławiąca bóstwo, później także bohaterów i ich czyny oraz wielkie idee. Hymn narodowy państwowy jest pieśnią patriotyczną o zasięgu ogólnokrajowym. Polski Hymn Narodowy jest to „Pieśń legionów polskich we Włoszech”, zwana z czasem „Mazurek Dąbrowskiego”, która została napisana przez Józefa Wybickiego w Reggio (Włochy) między 16 a 19 lipca 1797 r. dla uświetnienia uroczystości pożegnania odchodzących z miasta legionistów. Została również w tym czasie po raz pierwszy odśpiewana (prawdopodobnie przez autora) na przyjętą melodie ludową. Marsz był dostosowany do melodii ludowego mazura podlaskiego, gdzie przyjął się natychmiast dzięki trafnemu połączeniu pierwiastków profetycznych z elementami pobudki żołnierskiej. Tekst ogłoszono po raz pierwszy w Mantui w lutym 1799 r. w gazetce: „Dekada Legionowa”. Tekst pierwotny nie doczekał się współcześnie druku; oba autografy - z archiwów Wybickiego i legionowego - zaginęły podczas II Wojny Światowej. Rękopis Hymnu :

11 Hymn Narodowy śpiewamy podczas ważnych świąt państwowych lub wydarzeń, np.: - Dzień Niepodległości, - na pogrzebach ważnych osób związanych z narodem, - przed początkiem meczu, w którym gra reprezentacja Polski - podczas dekorowania zwycięzców na podium. Innymi dniami może być rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego oraz niektóre apele w ciągu roku. Podczas śpiewania należy zachować powagę i postawę "na baczność", gdyż jest to wyraz szacunku do Ojczyzny i jej symbolu.

12 Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych z 31 stycznia 1980 r. (tekst jednolity z 2005 r.) Art. 14. 1. Podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego obowiązuje zachowanie powagi i spokoju. Osoby obecne podczas publicznego wykonywania lub odtwarzania hymnu stoją w postawie wyrażającej szacunek, a ponadto mężczyźni w ubraniach cywilnych - zdejmują nakrycia głowy, zaś osoby w umundurowaniu obejmującym nakrycie głowy, nie będące w zorganizowanej grupie - oddają honory przez salutowanie. Poczty sztandarowe podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu oddają honory przez pochylenie sztandaru. 2. Przepisy wydane na podstawie ustawy określają zachowanie się osób w umundurowaniu, występujących w zorganizowanej grupie.31 stycznia19802005

13 W Będominie otwarte zostało w dniu 17 lipca 1978 roku, jako Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku. Mieści się w dworku, w którym 29 września 1747 roku urodził się Józef Wybicki – twórca polskiego hymnu narodowego. Ekspozycja "Rola Mazurka Dąbrowskiego w podtrzymywaniu świadomości narodowej Polaków XIX i XX wieku" pokazuje jak „Mazurek Dąbrowskiego” towarzyszył Polakom w ich walkach o odzyskanie utraconej niepodległości w okresie Powstania Listopadowego, Powstania Styczniowego oraz w okresie I i II Wojny Światowej aż po czasy najnowsze.

14 Mazurki Chopina Fryderyk Chopin napisał przeszło 58 mazurków w latach 1825 - 1849. Wydano 58 mazurków: 45 za życia Chopina (z czego 41 numerowanych) a 13 mazurków wydano pośmiertnie (8 ma numerację z dopiskiem op. posth.). Istnieje jeszcze 11 innych rękopisów mazurków, które przechowywane są w zbiorach prywatnych. Mazurki Chopina, zawierające w swym charakterze mocne akcenty polskie stanowiły inspirację dla innych kompozytorów europejskich rozwijających pierwiastki narodowe w muzyce. Kompozytor oparł się w swych mazurkach na słyszanych w okresie pobytu w Polsce trójmiarowych tańcach ludowych, takich jak mazur, mazurek, kujawiak i oberek. Stanowiły one osnowę dla bardzo nowoczesnego i wirtuozowskiego przetworzenia w brzmienie, które jest rozpoznawalne do dzisiaj przez większość melomanów na całym świecie.

15 Fryderyk Franciszek Chopin Data i miejsce urodzenia 22 lutego lub 1 marca 1810r., Żelazowa Wola, Księstwo Warszawskie Data i miejsce śmierci 17 października 1849 r. Paryż, Francja Narodowość: polska Dziedzina sztuki: muzyka poważna Muzeum artysty: Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie

16 Mazur – polski taniec narodowy w żywym tempie i metrum 3/4. Nazwa tańca pochodzi od regionu Mazowsze. Taniec ten łączy podobieństwo z oberkiem (w szybszym tempie) i kujawiakiem (powolnym). Charakteryzuje się on tendencją do akcentowania drugiej i trzeciej części taktu oraz figurą rytmiczną o 4- sylabowej grupie, która jest złożona z dwóch ósemek i z dwóch ćwierćnut na przemian z grupą trzech ćwierćnut. W postaci stylizowanej występuje pod nazwą mazurka. Jest wesołym dynamicznym tańcem często tańczonym na szlacheckich dworach. Mężczyzna prowadzący w Mazurze nazywa się wodzirej. Od XIX w. popularny na dworach szlacheckich. Mazury komponowali między innymi: Józef Elsner Karol Kurpiński Maria Szymanowska Stanisław Moniuszko – Mazur z opery Halka, Mazur z opery Straszny dwór Stanisław Moniuszko Fryderyk Chopin Henryk Wieniawski Karol Szymanowski Aleksander Zarzycki

17

18 Zarówno stroje damskie jak i męskie dzieliły się na trzy podstawowe typy: roboczy letni, roboczy zimowy i odświętny. Inaczej zupełnie niż rodzice ubierały się dzieci. Ogólnie nie żałowano sobie kolorów i ozdób chociaż na tle innych strojów ludowych nie było zbyt wielu ekstrawagancji. Kobiecy strój utrzymał się znacznie dłużej niż męski i można go było spotkać w codziennym użyciu jeszcze w XX wieku.

19 Mazurek – tradycyjne, słodkie ciasto kuchni polskiej. Mazurki piecze się w okresie Wielkanocy. Sporządza się je z różnego rodzaju ciast: kruchego biszkoptowego makaronikowego, marcepanowego i przekłada masami, marmoladą i dżemem. Powierzchnię dekoruje się lukrem i zdobi owocami, bakaliami. Mazurki wypieka się w różnych kształtach – owalnych, trójkątnych, kwadratowych.

20

21 Mazury są częścią Pojezierza Mazurskiego i Pojezierza Iławskiego, administracyjnie wchodzi w skład województwa warmińsko- mazurskiego.

22 , Walory turystyczne Mazur to przede wszystkim pagórkowate ukształtowanie terenu, ponad 3000 jezior, dziewicza przyroda, setki zabytków, gospodarstwa agroturystyczne, niski poziom uprzemysłowienia. W 1998 r. na terenie województwa warmińsko-mazurskiego znajdowało się 64,4 tys. miejsc noclegowych. Z noclegów w prywatnych domkach letniskowych corocznie korzysta około miliona turystów, w tym ok. 200 tys. zagranicznych. W obsłudze turystycznej zatrudnionych jest ok. 5 tys. osób. Turyści mogą znaleźć wypoczynek w ponad 2000 gospodarstw agroturystycznych.

23 Wody powierzchniowe regionu Rzeki: Łyna, Wkra, Pasłęka, Węgorapa, Ełk, Krutynia, Pisa Jeziora: 35% powierzchni jeziornej w Polsce, 5% powierzchni regionu. – typy genetyczne jezior: morenowe, rynnowe, wytopiskowe, poligenetyczne. – największe jeziora: Śniardwy, Mamry, Jeziorak, Niegocin, Roś – najgłębsze jeziora: Wuksniki – 68 m, Babięty Wielkie 65 m, Piłakno 56,6 m, Ełckie 55,8 m, Isąg 54,5 m, Wulpińskie 54,4 m, Łańskie 53,8 m, Pluszne 52,0 m

24 Gwary mazurskie zaliczane są do dialektu mazowieckiego. W ich obrębie można wyróżnić dwa zespoły gwarowe – mazurski zachodni i mazurski wschodni, pokrywające się odpowiednio z granicami Mazur zachodnich i wschodnich.

25 pasować – uważać na coś plecianki – płot pstri – różnobarwny radniyj – chętniej rajber – rozbójnik rektor – nauczyciel richticzni – prawdziwy, właściwy stecka – ścieżka ślips – krawat śnyptuch – chustka do nosa zdechnąć – umrzeć (o ludziach) klępa – krowa loda – sklep, kram bulwa – ziemniak ceber – wiadro piejak – kogut uklepać kociki – bić brawo chizo – prędko cichuchno – cichutko ćfyrć - kwadrans dek – dach fona – chorągiew grób – trumna gwołt – wiele jarchać się – gniewać się nienałożna – uparta kitel – spódnica kiziok – źrebię machlować – oszukiwać, zwodzić masina – piec kuchenny lampucera – kobieta "lekkich obyczajów„ zymścić – przeklinać żytym być – być ugodowym

26 - tancyli, zaceli, warstaty, nie wikońcy sie = tańczyli, zaczęli, warsztaty, nie wykończy się, - w chowanygo, mlyko, i tyn chlyb, tyż, pełnygo = w chowanego, mleko, i ten chleb, też, pełnego, - jek, jekbi, jegoda, jeskółka, rek, reno, remię = jak, jakby, jagoda, jaskółka, rak, rano, ramię.

27 ciekawostka Nikt nie wiedział, że w POLSCE mieszka ptak mazurek. Poznajcie go.

28 Mały ptak z rodziny wróbli osiadły (tylko nielicznie koczujący lub przelotny), zamieszkujący Europę i Azję. W Polsce liczny ptak lęgowy.

29 Dziękujemy za zapoznanie się z naszym projektem.


Pobierz ppt "- poszerzanie wiadomości z muzyki, geografii, historii i języka polskiego. PROJEKT EDUKACYJNY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google