Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor: Adam Początko. Zagadka Wież Hanoi stała się znana w XIX wieku dzięki matematykowi Édouard Lucasowi, który proponował zagadkę dla 8 krążków. Do.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor: Adam Początko. Zagadka Wież Hanoi stała się znana w XIX wieku dzięki matematykowi Édouard Lucasowi, który proponował zagadkę dla 8 krążków. Do."— Zapis prezentacji:

1 Autor: Adam Początko

2 Zagadka Wież Hanoi stała się znana w XIX wieku dzięki matematykowi Édouard Lucasowi, który proponował zagadkę dla 8 krążków. Do sprzedawanego zestawu była dołączona (prawdopodobnie wymyślona przez Lucasa) tybetańska legenda, według której mnisi w świątyni Brahmy rozwiązują tę łamigłówkę dla 64 złotych krążków. Legenda mówi, że gdy mnisi zakończą zadanie, nastąpi koniec świata. Zakładając, że wykonują 1 ruch na sekundę, ułożenie wieży zajmie 2 64 1 = 18 446 744 073 709 551 615 (blisko 18 i pół tryliona) sekund, czyli około 584 542 miliardów lat. Dla porównania: Wszechświat ma około 13,7 mld lat. Mimo swojego wieku łamigłówka jest stale tematem prac matematyków i znane są jej bardziej rozbudowane wersje np. z więcej niż trzema słupkami. W psychologii łamigłówka ta jest jednym z testów na kojarzenie.

3

4 W rzeczywistości wieżę z Hanoi wymyślił w 1883 roku francuski matematyk Edouard Lucas. Na rynku pojawiła się pod nazwą,,La Tour dHanoi. Według tego, co pokazano na oryginalnym opakowaniu grę przywiózł z Tonkinu profesor N. Claus de Siam, mandaryn szkoły Li- Sou-Stian. Nie jest to jednak nic innego jak gra słów, ponieważ obie nazwy są anagramami pierwsza nazwiska Lucas d Amenis, druga szkoły z Saint Louis, w której był on profesorem. Również legenda o świątyni z Benares została wymyślona przez Edouarda Lucasa, aby zwiększyć zainteresowanie grą.

5

6 Ż ród ł o: Wikipedia.pl Kolekcja RUSZ G Ł OW Ą


Pobierz ppt "Autor: Adam Początko. Zagadka Wież Hanoi stała się znana w XIX wieku dzięki matematykowi Édouard Lucasowi, który proponował zagadkę dla 8 krążków. Do."

Podobne prezentacje


Reklamy Google