Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Blaski i cienie promieniotwórczości

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Blaski i cienie promieniotwórczości"— Zapis prezentacji:

1 Blaski i cienie promieniotwórczości
Maciej Sokulski Kl. III B

2 Promieniotwórczość Promieniowanie zawsze było, jest i będzie nieodłączną częścią życia. Promieniotwórczość naturalna polega na samorzutnym rozpadzie jąder atomowych, w wyniku czego powstają nowe pierwiastki. Mogą być różne rodzaje promieniowania: α (alfa), β (beta), γ (gamma).

3 Zalety Promieniowanie wykorzystuje się w:
medycynie do zwalczania chorób nowotworowych; w uzdrowiskach leczniczych; napromieniowaniu żywności, aby móc dłużej ją gromadzić ; konserwacji żywności, rolnictwa, czyszczeniu sprzętu medycznego, oczyszczaniu skażeń środowiska naturalnego; w archeologii i geologii do określania wieku skał i minerałów; analizy zanieczyszczeń zbiorników wodnych;

4 Wady Wykorzystanie promieniotwórczości w czasie II wojny światowej jako broni atomowej. Zachodzą niekorzystne zmiany w środowisku np.: wymierają rzadkie i zagrożone gatunki zwierząt, zostają skażone wody gruntowe, powietrze jest zatrute. Przedmioty codziennego użytku mogą okazać niebezpieczne (kuchenki mikrofalowe czy telefony komórkowe, promieniowanie Rentgena, izotopowe czujniki dymu).

5 Wady Zachodzą zmiany w ekosystemach spowodowane odprowadzeniem do rzek ciepłej wody Budowa elektrowni jądrowych związane są z wysokimi kosztami. Emitowanie promieniotwórcze po próbach jądrowych Podczas rozmowy przez komórkę emitowane jest szkodliwe promieniowanie, na które jest narażony nasz mózg. Istnieje również ryzyko katastrofy elektrowni jądrowych.

6 Z Czym Nam Się Kojarzy promieniowanie?
Głównie wybuchem w Czarnobylu na Ukrainie w 1986 roku. Była to największa i najtragiczniejsza awaria reaktora jądrowego, która pochłonęła wiele ofiar. Ocenia się, że 25% powierzchni Polski zostało silnie skażonych. Pozostał jeszcze problem skażenia izotopami cezu i strontu, których okresy połowicznego rozpadu wynoszą prawie 30 lat. Niektóre skutki mogą ujawnić się dopiero za parę lat Musimy jednak pamiętać, że tutaj zawiódł człowiek nie promieniotwórczość. Elektrownie atomowe są zdecydowanie dobrodziejstwem i przyszłością świata niż zagrożeniem.

7

8 Elektrownia Atomowa w Czarnobylu przed wybuchem

9 Najważniejsze etapy odkrywania promieniotwórczości
Zjawisko promieniotwórczości odkrył francuski fizyk Henri Becquerel w 1896 roku, badając zjawisko fosforescencji. Kolejnym etapem było wydzielenie radu wielokrotnie radioaktywniejszego od uranu przez Marię Skłodowską – Curie. W podobny sposób został odkryty polon.

10 Piotr i Maria w czasie pracy

11 Skutki napromieniowania

12 Dziękuje za obejrzenie prezentacji.


Pobierz ppt "Blaski i cienie promieniotwórczości"

Podobne prezentacje


Reklamy Google