Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Obalenie testamentu Bolesława Krzywoustego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Obalenie testamentu Bolesława Krzywoustego"— Zapis prezentacji:

1 Obalenie testamentu Bolesława Krzywoustego
Autor: Karolina Grzymała

2 Testament Bolesława Krzywoustego
Król Polski żyjący w XII wieku stworzył testament dzielący kraj na dzielnice, po to aby uniknąć walk o tron między swymi pięcioma synami.

3 „Podział Polski” Kraj został podzielony na dzielnice:
Seniorem z władzą zwierzchnią został najstarszy syn, Władysław II Wygnaniec, który otrzymał także Śląsk Mazowsze przypadło Bolesławowi Kędzierzawemu Wielkopolska Mieszkowi Staremu Po śmierci Krzywoustego Henrykowi Sandomierskiemu wydzielono Ziemię Sandomierską Wdowie Salomei przyznano Ziemię Łęczycko-Sieradzką

4 Tak miała być podzielona Polska według Krzywoustego:
Senior miał sprawować władzę w Ziemi Krakowskiej oraz zwierzchnictwo nad Pomorzem.

5

6 MORAŁ: . W dawnych czasach status społeczny rodziców był przenoszony na ich dzieci. Tak samo było z synami Krzywoustego ,a on wiedział, że o tron się walczy i chciał im tego zaoszczędzić. Lecz mu się to nie udało, bo jeden zazdrościł drugiemu. Rywalizowali pogrążając swój ród. Byli tak łapczywi na władzę, że nawet niektórzy byli zmuszeni uciekać poza Polskę Coraz bardziej do naszych czasów powracają starodawne zwyczaje. Dzieci gwiazd mają prawie 100% szanse na bycie czyimś idolem i osiągnięcie sukcesu. Gorzej z potomkami bezrobotnych, którzy nie mają pieniędzy by je posłać do szkoły.


Pobierz ppt "Obalenie testamentu Bolesława Krzywoustego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google