Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Matematyka Indian Autorzy: Patrycja Sidelnik Katarzyna Dudek.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Matematyka Indian Autorzy: Patrycja Sidelnik Katarzyna Dudek."— Zapis prezentacji:

1

2 Matematyka Indian Autorzy: Patrycja Sidelnik Katarzyna Dudek

3 Na różnych kontynentach: w Europie, w Azji, Afryce i Ameryce rozwijała się znajomość arytmetyki. Bardzo ciekawy zapis liczb stworzyło plemię Majów, które zamieszkiwało południowo-wschodnią część Meksyku, Gwatemalę i część Hondurasu.

4 Majowie byli świetnymi matematykami. Posługiwali się liczbami rzędu miliardów. Jako jedni z pierwszych wynaleźli zero. Liczby u Majów były zapisywane w postaci kombinacji kropek i kresek. Zapisy były dokonywane nie w kierunku poziomym, lecz w kierunku pionowym, w ten sposób, że najwyższe rzędy znajdowały się u góry, a najniższe na dole. Liczby od 1 do 4 zaznaczane były odpowiednią ilością kropek, liczba 5 poziomą kreską, liczby od 6 do 9 poziomą kreską z odpowiednią ilością kropek nad kreską, 10 oznaczano dwiema kreskami (jedna nad drugą), liczby od 11 do 14 dwiema kreskami ze stosowną liczbą kropek u góry, 15 trzema kreskami i wreszcie liczby od 16 do 19 trzema kreskami wraz z odpowiednia liczbą kropek u góry.

5 Oto zapisy liczb według Majów : Liczba Zapis wg Majów Liczba Zapis wg Majów 05 16 27 38 49

6 Liczba Zapis wg Majów Liczba Zapis wg Majów 1015 1116 1217 1318 1419

7 Duża liczba zachowanych zapisów liczb, czy to w rękopisach, czy też na przykład na pomnikach, odnosi się do spraw związanych z kalendarzem. Jednostką wyższego rzędu była liczba 20 (nazywana unial), tyle bowiem dni liczył miesiąc u Majów, a ponieważ rok u nich był podzielony na 18 pełnych miesięcy oraz 5 dni dodatkowych (liczył więc 365 dni), więc następną jednostką wyższego rzędu była liczba 360=18X20, nazwa tun. Kolejne liczby to: Katun to 20 tun Baktun to 20 katun Piktun to 20 baktun Calabtun to 20 Piketon Kinchiltun to 20 calabtun Alautun to 20 kinchiltun

8 Kipu było to urządzenie, które składało się ze sznura oraz przywiązanych do niego kolorowych sznurków wiązanych w supełki, które były zastosowane przez Indian do arytmetyki. Tego urządzenia używano do zapamiętywania liczb, a zapewne także do innych informacji.Dzięki badaniom dowiedzieliśmy się, że,,pismo węzełkowe przechowywało dane nienumeryczne oraz nazwy geograficzne. Przechowywało także imię twórcy, albo obecnego właściciela. Te właściwości czyniły z niego pierwotny rodzaj pisma. Kipu nazywane było,,pismem węzełkowym, którym posługiwali się m.in. Inkowie i Aztekowie. Informacje na nich przedstawione nie zostały dotąd rozszyfrowane.

9

10


Pobierz ppt "Matematyka Indian Autorzy: Patrycja Sidelnik Katarzyna Dudek."

Podobne prezentacje


Reklamy Google