Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przygotowała Wiktoria Wiśniewska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przygotowała Wiktoria Wiśniewska"— Zapis prezentacji:

1 Przygotowała Wiktoria Wiśniewska
CENNY SUROWIEC Przygotowała Wiktoria Wiśniewska

2 CO TO JEST DREWNO? Drewno – surowiec drzewny otrzymywany ze ściętych drzew i formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty. Zajmuje przestrzeń pomiędzy rdzeniem, a warstwą łyka i kory. Drewno należy do najstarszych materiałów używanych przez człowieka. Obecnie stosowane jest jako materiał konstrukcyjny oraz wykończeniowy.

3 PRZYKŁADOWE GATUNKI DREWNA

4 DRZEWA LIŚCIASTE Ich drewno zazwyczaj jest twardsze, ciężkie trudne w obróbce – wykorzystuje się je między innymi do produkcji sprzętu sportowego oraz mebli.

5 DĄB Drewno dębowe jest ciężkie, trwałe i odporne na działanie wody, dlatego stosuje się je do produkcji okien i klepki podłogowej.

6 BUK Ciężkie, twarde i łatwo łupliwe drewno buka wykorzystywane jest do produkcji narzędzi oraz sklejki.

7 JESION Z twardego i elastycznego drewna jesionowego wykonuje się sprzęt sportowy i meble.

8 DRZEWA IGLASTE Dostarczają miękkiego i łatwego w obróbce drewna o jasnej barwie, stosowanego np. do produkcji elementów konstrukcyjnych budynków oraz wyrobu papieru i trwałych opakowań.

9 SOSNA Jasnego, lekkiego i trwałego drewna tego drzewa używa się do produkcji płyt wiórowych i pilśniowych oraz papieru.

10 ŚWIERK Drewno świerku jest białe, lekkie i elastyczne. Wykonuje się z niego instrumenty muzyczne i zabawki.

11 JODŁA Lekkie, miękkie i odporne na działanie wody drewno jodłowe znajduje zastosowanie w produkcji zapałek i papieru.

12 PRZETWARZANIE DREWNA Ścięte drzewo przewożone jest do tartaku, w którym odbywa się jego przerób. Otrzymany materiał określa się jako tarcicę. Uzyskane produkty są gotowe do wykorzystania po wcześniejszym wysuszeniu. Suszenie przeprowadza się na wolnym powietrzu lub w specjalnych komorach.

13 OBRÓBKA DREWNA Drewno jest surowcem trudniejszym w obróbce niż np. papier. Dlatego do wykonywania prac z tego materiału służą specjalistyczne narzędzia. W trakcie posługiwania się nimi należy zachować dużą ostrożność, aby nie doszło do wypadku. Trzeba również pamiętać o używaniu ich zgodnie z przeznaczeniem.

14 NARZĘDZIA DO PRACY Z DREWNEM
Dłuto Tarnik Miara zwijana Kątownik Miara Strug Obcęgi Papier ścierny Wiertła składana Wkrętak Wkręty i gwoździe Młotek Piła płatnica

15 MATERIAŁY DREWNOPODOBNE -RODZAJE I ZASTOSOWANIE
Z trocin czy wiórów, które pozostają po obróbce drewna w tartaku, wytwarzane są materiały drewnopochodne. Stosuje się je przeważnie w meblarstwie. Dzięki ich wykorzystaniu możliwa jest oszczędniejsza gospodarka drewnem. Każdy rodzaj takiego materiału ma inną twardość i wytrzymałość.

16 KONIEC


Pobierz ppt "Przygotowała Wiktoria Wiśniewska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google