Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nasza parafia Nasza wieś Kaszów w liczbach Nasza szkoła.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nasza parafia Nasza wieś Kaszów w liczbach Nasza szkoła."— Zapis prezentacji:

1 Nasza parafia Nasza wieś Kaszów w liczbach Nasza szkoła

2 Kaszów to niewielka miejscowość w województwie mazowieckim, w odległości 30 km od Radomia. Liczy 243 mieszkańców. Terytorialnie należy do Gminy Stara Błotnica.

3 Dane liczbowe dotyczące Kaszowa

4

5

6

7

8

9 Kaszów jest typową małą polską wsią podobną do setek innych w kraju i zapewne nie przyciągałyby uwagi turystów, gdyby nie fakt, że to właśnie tutaj znajduję się jeden z 16 zabytkowych drewnianych kościołów w delegaturze radomskiej i jeden ze 120 na całym Mazowszu.

10 Wieś zawdzięcza swoją nazwę staropolskiemu- Kasz lub Kasza i ma charakter typowo dzierżawczy. Długosz podaję nazwę Kaschow, później przez kilka wieków miejscowość zapisywano jako Kaszew, a dziś mówi się-Kaszów. Bogatą historię posiada także miejscowa szkoła, będąca dla lokalnej społeczności nie tylko ośrodkiem nauki ale i kultury.

11 Królestwa Polskiego t. III, s. 901).
Trudno dziś ustalić, kiedy założono tu pierwszą tego typu placówkę. Pewnym jest natomiast, że szkoła początkowo istniała tu już w 1. poł. XIX w. (Słownik geograficzny Królestwa Polskiego t. III, s. 901).

12 Szkoła działała w Kaszowie także w czasie okupacji
Szkoła działała w Kaszowie także w czasie okupacji. Po zakończeniu wojny przeniesiono ją w 1946 roku do poniemieckich budynków. Tam mieściły się cztery sale i dom kierownika. Klasy były bardzo liczne - po 50 uczniów, a i tak nie wystarczało dla wszystkich miejsca. Wiele dzieci uczyło się w prywatnych domach. W 1972 roku powstał nowy budynek.

13 W 2002 roku podczas 30- letniego jubileuszu, nadano szkole patrona- Adama Mickiewicza.

14

15

16 Dzisiejsza Publiczna Szkoła Podstawowa w Kaszowie w niczym nie przypomina tej powojennej Posiada nowoczesna salę komputerową, siłownię z odpowiednim wyposażeniem, bibliotekę, szkolny sklepik.

17 Szkoła ma na swoim koncie liczne osiągnięcia sportowe, przedmiotowe i artystyczne.

18 Nasza szkoła jest przyjazna dzieciom!

19 Źródła: Dane liczbowe; Urząd Gminy w Starej Błotnicy.
Ulotka informacyjna dotycząca Kaszowa opr. Małgorzata Wróbel.

20 Opracowanie: Olga Kołodziejczyk  Natalia Syta  kl. VI


Pobierz ppt "Nasza parafia Nasza wieś Kaszów w liczbach Nasza szkoła."

Podobne prezentacje


Reklamy Google