Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WIELKIE JEZIORA AMERYKI PÓŁNOCNEJ

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WIELKIE JEZIORA AMERYKI PÓŁNOCNEJ"— Zapis prezentacji:

1 WIELKIE JEZIORA AMERYKI PÓŁNOCNEJ
WYKONAŁA ALEKSANDRA STEFANOWICZ

2 Wielkie Jeziora - system pięciu jezior pochodzenia tektoniczno-polodowcowego w Ameryce Północnej, na pograniczu Kanady i USA. W skład systemu wchodzą następujące jeziora: Górne ( km²) Huron ( km²) Michigan ( km²) Erie ( km²) Ontario ( km²)

3

4 Jezioro Górne Największe jezioro w kompleksie pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Największe słodkowodne i drugie co do wielkości jezioro na świecie (po Morzu Kaspijskim). Położone jest na pograniczu Kanady i USA. Od wschodu dostęp mają stany: Michigan, Wisconsin Minnesota. Zajmuje powierzchnię 82,1 tys. km², z czego 28,8 tys. km² znajduje się w Kanadzie.

5 Jezioro Huron Jezioro słodkowodne, drugie co do wielkości w kompleksie pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej i czwarte pod względem wielkości na świecie. Składa się z czterech części: jezioro główne, zatoka Saginaw, zatoka Georgian i Przesmyk Północny (North Channel). Środkiem jeziora głównego biegnie granica między Kanadą i USA.

6 Jezioro Michigan Największe słodkowodne jezioro USA, trzecie co do wielkości w kompleksie pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej i jedyne z nich leżące całkowicie na obszarze USA. Od wschodu i północy dostęp ma stan: Michigan, od południa Indiana, od zachodu Illinois, Wisconsin i Michigan. Do jeziora uchodzi ok. 100 cieków. Część Drogi Wodnej Św. Wawrzyńca. Z wód jeziora korzystają wielkie obszary metropolitarne Chicago oraz Milwaukee i szereg pomniejszych, a w tym Michigan City, Benton Harbor, Traverse City i Green Bay.

7 Jezioro Erie Jezioro słodkowodne, czwarte co do wielkości w kompleksie pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Środkiem jeziora biegnie granica między Kanadą i USA. Rzeka Niagara wypływa z jeziora na jego wschodnim końcu i łączy je z jeziorem Ontario. Na zachodnim końcu wpływa do jeziora rzeka Detroit, która łączy je z jeziorem Huron. Jezioro jest dostępne dla pełnomorskich statków przez Drogę Wodną Świętego Wawrzyńca.

8 Jezioro Ontario Jezioro słodkowodne, najmniejsze co do wielkości w kompleksie pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Środkiem jeziora biegnie granica między Kanadą i USA. Dostęp ma tylko stan Nowy Jork i prowincja Ontario. Rzeka Niagara wpływa do jeziora na jego zachodnim końcu i łączy je z jeziorem Erie. Na wschodnim końcu wypływa z jeziora Rzeka Świętego Wawrzyńca. Stanowi część Drogi Wodnej Świętego Wawrzyńca.

9 ZWIERZĘTA

10 Czerniczka Gatunek średniego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych

11 Golec

12 Gatunek ryby z rodziny łososiowatych.
Omul Gatunek ryby z rodziny łososiowatych.

13 Dzikie króliki

14 Lemingi Grupa kilku gatunków ssaków, plemię z podrodziny nornikowatych; małe gryzonie

15 Polatuchy Plemię gryzoni z rodziny wiewiórkowatych. Są również nazywane latającymi wiewiórkami. Plemię liczy 42 gatunków.

16 Rybitwa zwyczajna

17 ROŚLINY

18 Mięta Zielona Mięta zielona rośnie na glebach wilgotnych. Jest rośliną inwazyjną na przykład w rejonach Wielkich Jezior (Ameryka Północna), gdzie po raz pierwszy zauważono ją w 1843 roku. Mięta zielona osiąga wysokość od 30 cm do 100 cm. Jej liście oraz łodyga są porośnięte drobnymi włoskami. Korzeń mięty zielonej jest szeroko rozrośniety oraz mięsisty. Liście mięty zielonej są długości od 5 cm do 9 cm, spiczaste ku końcom oraz szerokości 1.5 cm do 3 cm. Kwiaty mięty zielonej są koloru białego lub różowego, szerokie oraz osiągające długość 2.5 mm do 3 mm.

19 DZIĘKUJĘ! 


Pobierz ppt "WIELKIE JEZIORA AMERYKI PÓŁNOCNEJ"

Podobne prezentacje


Reklamy Google