Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ich funkcja będzie konieczna w każdy dzień Triduum Paschalnego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ich funkcja będzie konieczna w każdy dzień Triduum Paschalnego"— Zapis prezentacji:

1 Ich funkcja będzie konieczna w każdy dzień Triduum Paschalnego
Akolici Ich funkcja będzie konieczna w każdy dzień Triduum Paschalnego

2 Wielki Czwartek Akolici w tym dniu wykonują swoją funkcję na :
procesyjne dojście do ołtarza od zakrystii ewangelię na procesję do ciemnicy

3 Procesja do ołtarza W zakrystii dwóch ministrantów ustawia się obok lektora który idzie z krzyżem. Możliwe że idą też za lektorem niosącym dymiącą kadzielnicę przed krzyżem. Po dojściu do ołtarza wraz z krzyżem stają przed pierwszym stopniem , robią skłon i stawiają świece przed ołtarzem na drugim stopniu. Krzyż zaś znoszony jest do zakrystii.

4 Ewangelia Na słowa „Chwała Tobie , Królu wieków” lub „Chwała Tobie , Słowo Boże” , ministranci wyznaczeni do świec , schodzą na drugi stopień , robią skłon do ołtarza , chwytają świece wraz z podstawą i powoli przechodzą przed ambonę . Przed amboną stoją twarzą do siebie. Po skończonej ewangelii , na słowa „Oto słowo Pańskie” , tak samo przenoszą świece przed ołtarz , zostawiają i wracają na swoje miejsce .

5 Procesja do ciemnicy Po zakończonej Komunii Św. , przygotowaniu szpalerza do ciemnicy , wychodzi przed pierwszy stopień krzyż , i tak jak na początku , świece ustawiają się koło krzyża. Następnie powoli wraz z krzyżem ruszają w stronę ciemnicy.

6 Wielki Piątek Akolici w tym dniu wykonują swoją funkcję na:
adorację krzyża przyniesienie komunii z ciemnicy procesję do grobu Bożego

7 Adoracja krzyża W czasie Modlitwy Powszechnej ( po 2 wezwaniu) , wyznaczeni do akolitek chłopcy schodzą o zakrystii i tam przygotowują się do wyjścia z krzyżem do ołtarza. Gdy krzyż zostanie wniesiony do prezbiterium ( świece idą zaraz za krzyżem ) chłopcy ustawiają się obok lektora który jest z krzyżem . Podczas podchodzenia księży , sióstr zakonnych i LSO do ucałowania krzyża chłopcy ciągle stoją obok krzyża. Gdy przychodzi ich kolej na adorację najpierw jeden z nich stawia akolitkę na I stopniu i adoruje krzyż , podobnie drugi. Po zakończonej adoracji , zostawiają świece obok krzyża w miejscu do tego przeznaczonym .

8 Przyniesienie Komunii Św. z ciemnicy
Zaraz po adoracji krzyża , akolici biorą z ołtarza/zakrystii świece ołtarzowe bez podstawy , i wraz z księdzem udają się do ciemnicy po puszki z Komunią. Gdy powrócą do ołtarza biorą i zostawiają świece w miejscu do tego przeznaczonym . Następnie wracają na swoje miejsce.

9 Procesja do grobu Bożego
Po zakończonej Komunii Św. , przygotowaniu szpalerza do grobu , wychodzi przed pierwszy stopień krzyż , świece ustawiają się koło krzyża. Następnie powoli wraz z krzyżem ruszają w stronę grobu.

10 Wielka Sobota Akolici w tym dniu wykonują swoją funkcję na:
na procesję do ogniska ( nie zapalone ) na ewangelię na procesję rezurekcyjną

11 Procesja do ogniska Akolici przy paschale wyruszają z kościoła do ogniska . Po poświęceniu ognia wracają do kościoła też koło paschału , po drugim wezwaniu „Światło Chrystusa” , ( pod żyrandolem ) odpalają świece. Po dojściu do ołtarza zostawiają je w tym miejscu co w Wielki Czwartek.

12 Ewangelia Na słowa aklamacji „Alleluja , Alleluja” , , ministranci wyznaczeni do świec , schodzą na drugi stopień , robią skłon do ołtarza , chwytają świece wraz z podstawą i powoli przechodzą przed ambonę . Przed amboną stoją twarzą do siebie. Po skończonej ewangelii , na słowa „Oto słowo Pańskie” , tak samo przenoszą świece przed ołtarz , zostawiają i wracają na swoje miejsce .

13 Procesja rezurekcyjna
Po Komunii Świętej krzyż a obok niego świece ustawiają się przed pierwszym stopniem , i formują pod chórem procesję. Następnie księża wraz posługującymi udają się do grobu i stamtąd wyrusza procesja wokół kościoła 3 razy . Po przybyciu do ołtarza akolitów , świece znosi się do zakrystii.

14 Prezentacje wykonał Krzysztof Orłowicz
KONIEC Prezentacje wykonał Krzysztof Orłowicz


Pobierz ppt "Ich funkcja będzie konieczna w każdy dzień Triduum Paschalnego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google