Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wielkanoc.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wielkanoc."— Zapis prezentacji:

1 Wielkanoc

2 Wielkanoc to najważniejsze święta dla chrześcijan
Wielkanoc to najważniejsze święta dla chrześcijan. Przygotowania do tych świąt rozpoczynają się już w VI niedzielę Wielkiego Postu - w Niedzielę Palmową - zwaną też niedzielą Męki Pańskiej. Jest to również początek Wielkiego Tygodnia, który w sposób szczególny przez Tridum Paschalne przygotowuje nas do wydarzeń Wielkiej Niedzieli - Zmartwychwstania Pana Jezusa.

3 NIEDZIELA PALMOWA - w tym dniu Kościół obchodzi pamiątkę triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Jezus, wśród tłumu wołającego radośnie "Hosanna Synowi Dawidowemu..." wjeżdża na oślicy jako Król i Pan.

4

5 WIELKI CZWARTEK - jest pamiątką Ostatniej Wieczerzy Pana Jezusa i Apostołów. W tym dniu Chrystus ustanowił Najświętszy Sakrament i Sakrament Kapłaństwa.

6 Liturgia wielkoczwartkowa rozpoczyna się rano
Liturgia wielkoczwartkowa rozpoczyna się rano. Wtedy to ksiądz biskup w koncelebrze kapłanów odprawia w katedrze Mszę świętą, w czasie której poświęca oleje święte. Wieczorem odprawiana jest uroczysta Msza święta, w czasie której kapłan uroczyście przenosi Najświętszy Sakrament do ciemnicy - symbolu więzienia u Kajfasza.

7 WIELKI PIĄTEK - to dla chrześcijan dzień smutku, dzień pamiątki śmierci Jezusa.

8 W tym dniu nie odprawia się Mszy świętej, lecz Liturgię, w czasie której czytany jest opis Męki Pańskiej, a następnie ma miejsce Adoracja Krzyża. Po Komunii świętej kapłan uroczyście przenosi Hostię w monstrancji okrytej białym welonem, do Grobu Pańskiego, przy którym trwa adoracja do Wielkiej Soboty.

9 W kościołach do późnych godzin nocnych trwają adoracje
W kościołach do późnych godzin nocnych trwają adoracje. Tabernakulum aż do Wielkiej Soboty pozostaje puste. Z ołtarza zostają zdjęte obrusy na znak opuszczenia Jezusa i obnażenia Go z szat.

10 W Wielką Sobotę rano zanosi się do poświęcenia jajka i chleb (z czasem dokładano, baranka, masło, mięso, ciasto). W Sobotę wieczorem przed kościołami dokonywany jest obrzęd poświecenia ognia i wody- rozpoczyna się Wigilia Paschalna.

11 Liturgia Wielkiej Soboty rozpoczyna się od poświęcenia ognia, od którego kapłan zapala paschał - świecę wielkanocną przypominającą zmartwychwstałego Jezusa. Następnie w Liturgii Słowa ukazywana jest historia zbawienia. Podczas śpiewu "Chwała na wysokości Bogu" dzwonią wszystkie dzwony na znak radości ze zmartwychwstania Pana Jezusa.

12 I kolejny obrzęd - poświęcenie wody chrzcielnej - która jest symbolem ożywienia i oczyszczenia. Po Mszy świętej wierni biorą udział w Rezurekcji, czyli w uroczystej procesji z Najświętszym Sakramentem dookoła kościoła przy dźwięku dzwonów oznajmiających całemu światu, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał.

13

14 Tak o Wielkanocy pisze ks. Jan Twardowski

15 Wielkanocne święta nazywamy Wielką Nocą na pamiątkę najwspanialszej nocy w czasie, której Pan Jezus wstał z grobu, chociaż był przywalony kamieniem –Wielka Noc- to inaczej Noc Niezwykła, Najsławniejsza Jedna, ta o jakiej stale się pamięta, zawsze się nią cieszymy, z radości się uśmiechamy do baranka i zajadamy kolorowe, wesołe jajka święcone .

16 Symbolika świąt

17 Baranek wielkanocny- symbol Chrystusa
Baranek wielkanocny- symbol Chrystusa. Przypomina nam że jak w noc wyjścia z Egiptu przez krew zabitego baranka, którą były pomazane od zewnątrz drzwi domów izraelitów, ocalił Bóg pierworodnych od śmierci, tak przez krew baranka Jezusa, zostaliśmy ocaleni od śmierci.

18 Kurczak jest ściśle związany z symbolem jajka
Kurczak jest ściśle związany z symbolem jajka W dziewiętnastym wieku w Galicji mówiono: "wstał z grobu (Chrystus) jak z jaja kurczę". Jego żółta barwa odwołuje się do motywów solarnych, symbolizuje wieczność, odrodzenie i słońce.

19 Zajączek w wielu kulturach, począwszy od starożytności, kojarzony był z płodnością, przyrodą, odrodzeniem, ruchliwością oraz tchórzliwością. Dopiero w XVII wieku połączono ten symbol ze Świętami Wielkanocnymi. Do Polski zwyczaj ten dotarł z Niemiec na początku XX wieku. Zajączek jest raczej rekwizytem niż bohaterem obrzędu.

20 Ze Świętami Wielkanocnymi najczęściej kojarzymy jajko
Ze Świętami Wielkanocnymi najczęściej kojarzymy jajko. Było ono od zawsze symbolem filozoficznych rozważań nad początkiem świata i życia. Stąd też wywodzi się powiązanie symbolu jajka ze Zmartwychwstaniem.

21 Palma to symbol czci, hołdu, pokoju
Palma to symbol czci, hołdu, pokoju. Gałązki palmy w naszym kraju zastępuje się wiosennymi gałązkami wierzby. Stroi się palmy przeróżnie, w zależności od regionu. Palma została wprowadzona do liturgii kościelnej w XI wieku na pamiątkę triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy.

22

23 Mazurek- tradycyjne ciasto kuchni polskiej
Mazurek- tradycyjne ciasto kuchni polskiej. Mazurki piecze się w okresie Wielkanocy. Sporządza się je z różnego rodzaju ciast: kruchego, biszkoptowego, makaronikowego, marcepanowego i przekłada masami, marmoladą i dżemem. Powierzchnię dekoruje się lukrem i zdobi się owocami, bakaliami. Mazurki wypieka się w różnych kształtach - owalnych, trójkątnych, kwadratowych.

24 Poniedziałek Wielkanocny (zwany też Lanym Poniedziałkiem, Śmigusem- Dyngusem Oblewanką, Polewaną, dniem świętego Lejka) to drugi dzień świąt Wielkanocny. W polskiej tradycji tego dnia polewa się dla żartów wodą inne osoby, nawet nieznajome. To tradycyjne wzajemne polewanie się w poniedziałek wielkanocny zawiera głęboki sens: oczyszczenia duszy oraz przypomnienia, że woda jest konieczna do życia.

25

26 Katarzyna Pabiś Sz.P.nr.32 w Częstochowie
Dziękuję za uwagę Katarzyna Pabiś Sz.P.nr.32 w Częstochowie


Pobierz ppt "Wielkanoc."

Podobne prezentacje


Reklamy Google