Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wielkanoc Najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wielkanoc Najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa."— Zapis prezentacji:

1 Wielkanoc Najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa.

2 Zwyczaje i Tradycje wielkanocne: na podstawie Internetu opracował: Patryk Grabiec kl. VI b

3 Palemki na szczęście Wierzbowe rózgi, gałązki malin i porzeczek ozdabiano mchem, ziołami i kolorowymi piórkami. Po poświęceniu palemki biło się nią lekko domowników, by zapewnić im szczęście na cały rok.

4 Topienie Judasza Ważnym dniem Wielkiego Tygodnia jest Wielka Środa. Tego dnia, ze słomy i starych ubrań robiono kukłę, zwaną Judaszem. Wleczono ją na łańcuchach po całej okolicy, a na koniec topiono.

5 Świąteczne porządki Przed Wielkanocą robimy świąteczne porządki ale, nie tylko dlatego by mieszkanie lśniło czystością. Porządki mają też symboliczne znaczenie – sprzątając wymiatamy zimę z mieszkania, a z nią wszelkie zło i choroby.

6 Wielkie grzechotanie Kiedy milkły kościelne dzwony, rozlegał się dźwięk kołatek. Obyczaj ten był okazją do robienia psot. Młodzież i dzieci biegały po okolicy, hałasując i strasząc przechodniów grzechotkami.

7 Lany poniedziałek Śmigus-dyngus, święto lejka - to zabawa którą wszyscy znają. Oblewać można wszystkich i wszędzie. Zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na zamążpójście.

8 Szukanie zajączka Dzieci w Wielkanoc będą szukały "zajączka„ czyli słodyczy i innych prezentów schowanych przez rodziców w różnych zakątkach

9 Jajo wielkanocne Jajo – króluje na wielkanocnym stole, jest symbolem życia i odrodzenia. Tradycja pisanek i dzielenia się święconym jajkiem sięga daleko w przeszłość. Już starożytni Persowie wiosną darowali swoim bliskim czerwono barwione jaja.

10 Święconka Wielka Sobota to przede wszystkim czas oczekiwania na Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Odbywa się wtedy adoracja grobu oraz święcenie pokarmów Zazwyczaj są to jaja, mięso, chrzan, chleb i sól. W koszyku nie może zabraknąć cukrowego baranka.

11 Wielki Czwartek Rozpoczające się Triduum Paschalne to dla chrześcijan najświętszy czas w roku. Od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Niedzieli Kościół wspomina najważniejsze wydarzenia w historii zbawienie Chrystusa.

12 Wielki Piątek Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego – dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św.

13 Wielka Niedziela Jest dniem, który według tradycji chrześcijańskiej stanowi pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Niedziela wielkanocna rozpoczyna się od uroczystej mszy . Po zakończonej mszy wszyscy domownicy zasiadali do wielkanocnego śniadania, które składało się z potraw poświęconych w Wielką Sobotę. Na stole nie mogło zabraknąć oczywiście mazurka.

14 Ciekawostka Na początku XIX wieku, pierwsze jajka czekoladowe zrobiono w Europie. Pozostają one jednymi z najbardziej popularnych przysmaków związanych z Wielkanocą.

15 Dziękuję za uwagę 


Pobierz ppt "Wielkanoc Najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google