Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wielki Post.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wielki Post."— Zapis prezentacji:

1 Wielki Post

2

3 Cóż to takiego Wielki Post?
Wielki Post to czas pokuty, przygotowujący do przeżycia największych świąt dla chrześcijan: Świąt Wielkanocy. Obejmuje on czterdzieści dni, liczonych od Środy Popielcowej do początku Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Wielki Post w Kościele jest traktowany jako czas pokuty i nawrócenia. Jego zaleceniami są post, jałmużna i modlitwa.

4 Wielki Post rozpoczynał się od posypania głów popiołem,
W małym stopniu czasy się zmieniły … czyli tradycje i obyczaje wielkopostne! Wielki Post rozpoczynał się od posypania głów popiołem, rozdania ubogim resztek zapustnych biesiad. W czasie postu chleb smarowało się powidłami. Zdarzało się, iż w czas postu dzieciom chowano zabawki zostawiając tylko te najbardziej zniszczone, a zamiast baśni czytano im żywoty świętych. W XIX wieku mężczyźni musieli wyrzekać się alkoholu i cygar.

5 Środa – dlaczego Popielcowa?
Popielec, Środa Popielcowa – w kalendarzu chrześcijańskim pierwszy dzień Wielkiego Postu. Jest to dzień pokuty przypadający 40 dni przed Wielkanocą. Według obrzędów katolickich tego dnia kapłan czyni popiołem znak krzyża na głowie wiernego, mówiąc jednocześnie: Prochem jesteś i w proch się obrócisz lub Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.

6 Popielec - nie tylko u nas …

7 Niedziela Palmowa (zwana też Kwietną lub Wierzbną) –
święto w kalendarzu chrześcijańskim przypadające 7 dni przed Wielkanocą. Rozpoczyna Wielki Tydzień. Zostało ono ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia.

8 Pana Jezusa trzeba powitać kolorowo!

9 TRIDUUM PASCHALNE Triduum Paschalne (z łacińskiego triduum-Trzy Dni)
jest to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików, którego istotą jest celebracja Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczyna się wieczorną Mszą w Wielki Czwartek. Święta Wielkanocy wiążą się z żydowską Paschą.

10 Wielki Czwartek W tym dniu odbywa się rano tylko jedna Msza, tzw. Krzyżma świętego, celebrowana w kościele katedralnym przez biskupa, podczas której poświęca się oleje chorych, krzyżma oraz olej katechumenów. W Wielki Czwartek ,w czasie ostatniej wieczerzy Pan Jezus ustanowił sakramenty Kapłaństwa i Eucharystii.

11 W niektórych kościołach zachował się zwyczaj obmywania przez kapłanów nóg dwunastu mężczyznom, na pamiątkę tego, jak Chrystus mył nogi swoim uczniom. Zwyczaj ten oznacza służbę i miłość Chrystusa, który sam służył innym. Na zakończenie Mszy w uroczystej procesji, Najświętszy Sakrament przenosi się do kaplicy przechowywania (ciemnicy). Tabernakulum opróżniane jest jeszcze przed rozpoczęciem Mszy świętej, ponieważ hostie do komunii powinny być konsekrowane podczas tej Eucharystii, wygasza się wieczną lampkę.

12 * Liturgii słowa, która jest poprzedzona leżeniem kapłana krzyżem.
Wielki Piątek … W dzień ten nie odprawia się Mszy. Jest to dzień powagi, skupienia i postu, w którym szczególnie czci się drzewo krzyża. Po raz ostatni odprawiana jest Droga Krzyżowa. Centrum tego dnia jest liturgia na cześć Męki Pańskiej, składająca się z czterech elementów: * Liturgii słowa, która jest poprzedzona leżeniem kapłana krzyżem. * Adoracji Krzyża – do prezbiterium przynosi się krzyż. * Komunii świętej. Rozdawana jest z hostii konsekrowanych w Wielki Czwartek. * Procesji do Grobu Pańskiego. Zgodnie z wielowiekową tradycją na koniec liturgii przenosi się nakryty przeźroczystym welonem Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego.

13

14 Wielka Sobota i Niedziela Wielkanocna
W tym dniu Kościół milczy - jest to czas wielkiej ciszy, skupienia i czuwania przy Grobie Pańskim. Tradycyjnie wierni przynoszą w koszach potrawy wielkanocne, aby je poświęcić albo zapraszają kapłana do domostwa, gdzie poświęcony zostanie stół z potrawami.

15 Wigilia paschalna i Niedziela Wielkanocna jest to czas świętowania zmartwychwstania Chrystusa.
Liturgia Wigilii Paschalnej jest najważniejszą celebracją w roku. Rozpoczyna się ona najwcześniej po sobotnim zmroku, a kończy się najpóźniej przed świtem niedzieli. Przed kościołem kapłan święci ogień, od którego odpala się paschał – symbol Chrystusa.

16 Następnie kapłan lub diakon wnosi zapalony paschał do świątyni, zatrzymując się u progu, na środku i przed ołtarzem głównym śpiewając Światło Chrystusa. Następnie śpiewa Exsultet – uroczyste Orędzie Wielkanocne. Tylko w tym dniu można przeczytać osiem czytań.

17 Poniedziałek Wielkanocny
Poniedziałek Wielkanocny (zwany też Lanym Poniedziałkiem, Śmigusem-dyngusem, Oblewanką, Polewanką,) to drugi dzień świąt Wielkiej Nocy. W polskiej tradycji tego dnia polewa się dla żartów wodą inne osoby, nawet nieznajome. Polewanie wodą nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i co rok odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia

18


Pobierz ppt "Wielki Post."

Podobne prezentacje


Reklamy Google