Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt EKOLOGIA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt EKOLOGIA."— Zapis prezentacji:

1 Projekt EKOLOGIA

2 Ptaki w naszym otoczeniu
Alicja Rogosz, Nikita Krzyżanowska, Jerzy Włodarczyk, Anna Turowska

3 Ptaki Ptaki (Aves) – gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – istnieje około 10 tys. gatunków ptaków, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Ich wielkość waha się od 5 cm u koliberka hawańskiego do 2,7 m u strusia.

4 Budowa pióra

5 Sylwetki ptaków drapieżnych :

6 Gatunki których pokarm stanowią inne ptaki chwytane w locie w wyniku szybkiego pościgu:
skrzydła wąskie , długie, ostro zakończone ogon z reguły umożliwiający dobrą zwrotność Np. sokół

7 Gatunki które chwytają ptaki w powietrzu, stosując atak z ukrycia i tylko krótki pościg:
skrzydła krótkie, szerokie i zaokrąglone ogon długi np. krogulec

8 Gatunki wypatrujące swoje ofiary z zlotu (w czasie krążenia) bądź siedząc na punktach obserwacyjnych: skrzydła długie, szerokie z charakterystycznymi palcowatymi lotkami ogon szeroki, wachlarzowaty Np. Orzeł bielik

9 Ptaki polski Liczba gatunków ptaków (Aves) stwierdzonych w Polsce i wpisanych na listę awifauny naszego kraju wynosiła 31 grudnia (wg podziału przyjętego przez Komisję Faunistyczną Sekcji Ornitologicznej Polskiego Towarzystwa Zoologicznego, która zajmuje się weryfikacją obserwacji). Są to ptaki, które według klasyfikacji AERC zostały zaliczone do kategorii A, B i C (pojaw naturalny lub wtórnie naturalny).

10 Pod koniec zimy wybraliśmy się na obserwacje ptaków na Rędzinie
Pod koniec zimy wybraliśmy się na obserwacje ptaków na Rędzinie. Dzięki przepływającej tamtędy odrze jak i znajdującym się tam lesie Rędzińskim mogliśmy zobaczyć bardzo dużo gatunków ptaków.

11 Gatunki, które spotkaliśmy :

12 Mandarynka (okazjonalnie spotykana w Polsce w szczególności zimą)

13 Kormorany

14 Kaczka krzyżówka

15 Gągoł

16 Łyska

17 Łabędzie Nieme

18 Myszołów zwyczajny

19 Czernica

20 Sikora Modra

21 Gil

22 Wrona siwa

23 Następnie, aby porównać różnorodność gatunkową ptaków we Wrocławiu ze względu na położenie wybraliśmy się do parku tysiąclecia na Nowym Dworze. Jednak tym razem postaraliśmy się policzyć ilość ptaków w danym wybranym przez naszą grupę obszarze.

24 Obszar obserwowania ptaków
Polana przy parku tysiąclecia na Nowym Dworze

25 Naliczyliśmy : 4 sikor modrych 15 wron siwych 10 gawronów 9 srok
2 gile 7 kaczek krzyżówek 6 wróbli zwyczajnych 1 bogatkę

26 Wynik: Jak widać różnorodność ptaków jaką można spotkać na obrzeżach miasta jest o wiele większa w porównaniu z np. Nowym Dworem dzieję się tak z powodu nadmiernego hałasu w centrum miasta jak i odorowi wywołanego m.in. spalinami samochodów. Wierzymy jednak w to, że warto zadbać o ten jakże piękny gatunek zwierząt i pomóc im na tyle ile się da funkcjonować w dzisiejszym współczesnym świecie. Na szczęście istnieją instytucje w Polsce, które dbają o ochronę ptaków.

27 Ptaki w Polsce są chronione przez wiele instytucji i akcji
Ptaki w Polsce są chronione przez wiele instytucji i akcji. W celu pomagania ptakom polskim w 1991 roku powstało Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Jest to organizacja pozarządowa zajmująca się, jak sama nazwa wskazuje, ochroną ptaków dziko żyjących i ich siedlisk. Jej członkowie prowadzą też badania związane z dzikim ptactwem. Organizacja napisała wiele publikacji mających na celu szerzenie wiedzy o ptakach. Duży wkład w ochronę naszych dziobatych przyjaciół mają również leśniczowie. Wiele gatunków w Polsce jest objętych całkowitą lub częściową ochroną ze względu na rzadkość występowania. Nie tylko same ptaki, ale i ich gniazda podlegają ochronie. Niszczenie ptasich gniazd jest przestępstwem.

28 PAMIĘTAJ : Każdy powinien dbać o tak ważny element łańcucha pokarmowego, jakim są ptaki !

29 Dziękujemy za obejrzenie naszej prezentacji


Pobierz ppt "Projekt EKOLOGIA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google