Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nadeszła kolejna edycja akcji Sprzątanie Świata

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nadeszła kolejna edycja akcji Sprzątanie Świata"— Zapis prezentacji:

1

2 Nadeszła kolejna edycja akcji Sprzątanie Świata
Nadeszła kolejna edycja akcji Sprzątanie Świata. Hasłem przewodnim jest:"Lasy to życie - chrońmy je". W ten sposób Fundacja „Sprzątanie Świata-Polska” i Fundacja Nasza Ziemia włączają się w obchody Międzynarodowego Roku Lasów, ogłoszonego przez ONZ.

3 Las naszym bogactwem Las jest bezcennym bogactwem całej ludzkości.
Naszym przodkom zapewniał żywność i opał. Dziś dostarcza drewna do wyrobu mebli i papieru. Lasy są głównym źródłem tlenu dla całej planety. Regulują klimat, gromadzą wodę, są filtrem zanieczyszczeń, tłumią hałas. Las – to również miejsce wypoczynku.

4 Warstwowa budowa lasu

5 Rodzaje lasów Las liściasty Las liściasty dzieli się na  lasy liściaste zrzucające liście na zimę, spotykane  w strefie umiarkowanej,  lasy szerokolistne spotykane w strefie subtropikalnej oraz lasy wilgotne zwane tropikalnymi. Las iglasty Lasy iglaste występują głównie na glebach bielicowych w klimacie umiarkowanym. W lasach iglastych spotyka się takie drzewa jak sosny, świerki. Lasy iglaste dzieli się na bory sosnowe, lasy świerkowe i lasy jodłowe. Las mieszany Las mieszany to lasy w siedliskowe, w których występują takie gatunki drzew jak dąb, buk, sosna, świerk, jodła, modrzew, brzoza.

6 Chwila relaksu Las jest wymarzonym miejscem wypoczynku. Niestety wielu ludzi zapomina o tym, że pozostawione w lesie śmieci powodują nieodwracalne skutki.

7 EKOLOGICZNE ABC Dbajmy o czystość naszych lasów!
Pozostawione w lesie śmieci, pozostaną tam na długi czas: - chusteczki higieniczne 3 miesiące -niedopałek papierosa 4 lata - puszka po napoju 10 lat - plastikowa torba 400 lat - szklana butelka 4000 lat

8 W lasach zabrania się: 1) zanieczyszczania gleby i wód 2) zaśmiecania
3) rozkopywania gruntu 4) niszczenia grzybów oraz grzybni 5) niszczenia lub uszkadzania drzew, krzewów lub innych roślin 6) niszczenia urządzeń i obiektów gospodarczych, turystycznych i technicznych oraz znaków i tablic 7) zbierania płodów runa leśnego w oznakowanych miejscach zabronionych 8) rozgarniania i zbieranie ściółki 9) wypasu zwierząt gospodarskich 10) biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego 11) wybierania jaj i piskląt, niszczenia lęgowisk i gniazd ptasich, nor i mrowisk 12) płoszenia, ścigania, chwytania i zabijania dziko żyjących zwierząt 13) puszczania psów luzem 14) hałasowania oraz używania sygnałów dźwiękowych, z wyjątkiem przypadków wymagających wszczęcia alarmu

9 Czego w lesie NIE należy robić.

10 Czego w lesie NIE należy robić.

11 Dziękujemy za uwagę.

12 KRZYŻÓWKA

13 1) Nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody

14 2) Nazwa najstarszego dębu w Polsce

15 3) Wielki kompleks leśny

16 4) Forma ochrony przyrody „Park ... ’’

17 5) Jeden z typów mokradeł

18 6) Najniższa warstwa roślin leśnych

19 7) Kolor pojemnika na plastik

20 8) Główni reducenci leśni (rozkładają martwe substancje organiczne)

21 9) Zanieczyszczają lasy

22 10) Kolor pojemnika na papier

23 11) Najpiękniejsza puszcza w Polsce


Pobierz ppt "Nadeszła kolejna edycja akcji Sprzątanie Świata"

Podobne prezentacje


Reklamy Google