Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JAK KUPOWAĆ W INTERNECIE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JAK KUPOWAĆ W INTERNECIE"— Zapis prezentacji:

1 JAK KUPOWAĆ W INTERNECIE
Praktyczne aspekty zakupów w sieci

2 Na początek Handel elektroniczny opiera się na wzajemnym zaufaniu stron. Nie ma jednak sposobu unikania nieuczciwych zachowań, zarówno ze strony kupujących, jak i sprzedających.

3 Zasady Internet przyciąga osoby pragnące zarobić na roztargnieniu i nieuwadze użytkowników. Im rozważniej podejdziesz do transakcji – tym większa szansa na uniknięcie potencjalnego oszustwa. Brak możliwości bezpośredniego zapoznania się użytkownika z towarem może prowadzić do nadużyć. Łatwiej przemilczeć słabsze strony towaru, gdy kupujący nie może go zobaczyć. Sklepy internetowe starają się chronić przed żartami, oszustwami lub nieprzemyślanymi zakupami.

4 Decyzja Decyzja zapadła - chcesz robić zakupy w Internecie. Co dalej?
Możesz kupować w sklepach internetowych: towary nowe. Możesz kupować na aukcjach: towary nowe i używane. Możesz też samodzielnie sprzedawać towary.

5 Pierwsze kroki Niezależnie od tego, czy będziesz robić zakupy w sklepie czy na aukcji, musisz zacząć od rejestracji. Polega ona na podaniu danych osobowych, które zostaną wpisane do systemu sklepu/serwisu aukcyjnego. Dopiero po rejestracji otrzymasz dostęp do własnego konta – czyli platformy, z której możesz dokonywać zakupów lub sprzedawać towary. Niektóre sklepy i serwisy umożliwiają zakupy bez konieczności zakładania konta. Mimo wszystko zachęcają do rejestracji, która umożliwia korzystanie z większej ilości funkcji bez ograniczeń.

6 Rejestracja W serwisie aukcyjnym (np. Allegro.pl) lub na stronie sklepu (np. Merlin.pl) kliknij w pole: „rejestracja” lub „zarejestruj się”. Wypełnij formularz rejestracyjny zawierający zazwyczaj: IMIĘ, NAZWISKO, ADRES, NUMER TELEFONU, adres , HASŁO. Sklepy internetowe będą najprawdopodobniej wymagać mniej danych niż serwisy aukcyjne. Zostaniesz poproszony o zaakceptowanie regulaminu sklepu/serwisu, zapoznaj się więc dokładnie z jego warunkami. Zostaniesz poproszony o zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

7 Rejestracja UWAGA! Ta procedura (lub podobnie przebiegająca) dotyczy wszystkich uczciwych sklepów i serwisów. Jeśli brakuje któregoś z wyżej wymienionych kroków – nie rejestruj się!

8 Rejestracja w sklepie Merlin.pl

9 Rejestracja w serwisie Allegro

10 Kolejne kroki Na twój adres , podany w formularzu rejestracyjnym zostanie przesłana informacja o tym, że zarejestrowałeś się jako użytkownik. W mailu będzie również podany link do strony sklepu/serwisu aukcyjnego z prośbą o kliknięcie. Klikniecie na podany link aktywuje twoje konto.

11 Uwaga! Jeśli nie rejestrowałeś się w sklepie lub serwisie aukcyjnym, a dostajesz link aktywujący konto – nie klikaj w niego. Prawdopodobnie ktoś próbuje się pod Ciebie podszyć i wykorzystać Twoje dane do nielegalnych zakupów.

12 Kolejne kroki (II) Po kliknięciu linku zostaniesz przekierowany na stronę logowania. Na stronie należy podać adres w nazwie użytkownika i hasło, które ustaliłeś podczas rejestracji. Pamiętaj ! – hasło musi być „mocne” – najlepiej, gdy składa się z kombinacji małych i dużych liter oraz cyfr. Po zalogowaniu otrzymasz dostęp do swojego konta. Teraz masz techniczną możliwość kupowania w Internecie; możesz również sprzedawać swoje towary na serwisach aukcyjnych.

13 Rodzaje kont – sklep W przypadku sklepów internetowych Twoje konto obsługuje wyłącznie zakupy i nie będzie wymagało żadnych dodatkowych ustawień. Konto będzie miało następujące funkcje (w zależności od sklepu): - podgląd historii zakupów, - możliwość śledzenia przesyłki, - możliwość zapisywania towarów, którymi jesteś zainteresowany bez konieczności ich natychmiastowego kupna.

14 Rodzaje kont - aukcja Konto na serwisie aukcyjnym można personalizować. Konto ma znacznie więcej funkcji, gdyż obsługuje również sprzedaż. Niektóre funkcje konta są płatne! Cennik różni się dla klientów indywiduanych i firm.

15 Personalizacja konta Nazwa użytkownika właściwa jest tylko Tobie.
Masz możliwość stworzenia własnej strony. Masz możliwość stworzenia własnych szablonów graficznych, za pomocą których będziesz sprzedawać przedmioty. Masz możliwość wysyłania spersonalizowanych informacji do kupujących/sprzedających. Masz możliwość podglądu ulubionych branż/kategorii/sprzedawców.

16 Funkcje konta Kiedy kupujesz, masz m.in.:
Podgląd licytowanych przedmiotów. Możliwość obserwowania przedmiotów, którym jesteś zainteresowany bez konieczności licytowania ich. Podgląd historii zakupów. Podgląd listy Twoich wpłat.

17 Funkcje konta Kiedy sprzedajesz, masz m.in.:
Podgląd wystawionych przedmiotów. Podgląd historii sprzedaży. Podgląd listy wpłat i wypłat. Możliwość stworzenia własnego regulaminu sprzedaży (czas oczekiwania na wpłatę, terminy wysyłki itp.), który będzie obowiązywał na wszystkich twoich aukcjach.

18 Prowizja od sprzedaży Gdy wystawiasz przedmiot na aukcję – serwis pobiera prowizję. Wysokość prowizji nie jest stała, zależy od bardzo wielu czynników m.in.: - branży, - ceny przedmiotu, - czasu trwania aukcji, - rodzaju aukcji. Najdroższe branża to branża motoryzacyjna, a najdroższe usługi to handel nieruchomościami.

19 Jak kupować w sklepach (I)
Znajdź interesujący Cię przedmiot. Porównaj ceny korzystając np. z porównywarek cen (np. ceneo.pl). Kierując się ceną – wybierz sklep, w którym chcesz kupić przedmiot. Sprawdź opinie o sklepie – mogą być widoczne już na stronie porównywarki cen. Sprawdź dane teleadresowe sklepu – zadzwoń, żeby przekonać się, czy sklep istnieje.

20 Jak kupować w sklepach (II)
Sprawdź opinie na stronie sklepu. Przeczytaj regulamin sklepu. Dokładnie obejrzyj przedmiot, zadaj nurtujące Cię pytania. Sprawdź koszty przesyłki. Jeśli nie masz dalszych wątpliwości, kup i zapłać.

21 Jak kupować na aukcjach (I)
Na aukcji możesz kupić zarówno towary nowe, jak i używane. Podstawową różnicą handlu na aukcjach jest możliwość licytowania ceny. Dotyczy to zarówno towarów nowych (rzadziej), jak i używanych – najczęściej. Kupując masz do wyboru albo „Aukcję z licytacją” albo aukcję „Kup teraz”.

22 Jak kupować na aukcjach (II)
Na aukcji z licytacją możesz wygrać przedmiot, przebijając oferty innych użytkowników (kwota, którą jesteś gotowy zapłacić za przedmiot, jest najwyższa). Jeśli aukcja ma opcję cenową „Kup teraz” – decydujesz się na kupno przedmiotu po stałej cenie, wskazanej przez sprzedawcę. Aukcja może mieć ustawioną cenę minimalną. Oznacza to, że nawet jeśli wygrasz licytację, ale cena, którą wylicytujesz, będzie niższa od ceny minimalnej, sprzedający nie będzie miał obowiązku sprzedawać przedmiotu.

23 Opcje „Kup teraz” i „licytuj”
Aukcja może zawierać obie opcje – „Kup teraz” i „Licytuj”. To znaczy, że przedmiot można kupić po cenie stałej lub zacząć licytację od ceny niższej. Opcja „Kup teraz” znika po złożeniu pierwszej oferty kupna przez licytację.

24 Zasady licytacji Licytacja rozpoczyna się od kwoty wyznaczonej przez sprzedawcę. Sprzedawca może ustawić kwotę minimalną, poniżej której nie ma obowiązku sprzedać wystawionego przedmiotu – cena minimalna. Licytujący może przebijać oferty w trakcie trwania licytacji. Licytację można ustawić tak, żeby system licytował za nas, przebijając ofertę konkurentów np. o 1 zł do określonej przez nas sumy.

25 Wybór towaru - towar nowy
Zapoznaj się dokładnie z opisem towaru i jego specyfikacją. Obejrzyj zdjęcia, sprawdź wymiary. Jeśli masz wątpliwości, zadaj sprzedawcy nurtujące Cię pytania, poproś o więcej zdjęć. Nowy towar powinien być ometkowany, opakowany, posiadać niezbędne gwarancje. Jeśli kupujesz w sklepie internetowym, do zakupu powinien być dołączony paragon lub faktura, które są podstawą ewentualnej reklamacji. Jeśli sprzedający oferuje nowy towar bez oryginalnego opakowania, pamiętaj, że może on pochodzić z nielegalnego źródła.

26 Wybór towaru - towar używany
Zapoznaj się dokładnie z opisem towaru i jego specyfikacją. Obejrzyj zdjęcia, sprawdź wymiary. Jeśli masz wątpliwości, zadaj sprzedawcy nurtujące Cię pytania, poproś o więcej zdjęć. Towary używane mają bardzo często ślady użytkowania. Przeczytaj, czy w opisie podane są ewentualne wady lub uszkodzenia; jeśli tak, przyjrzyj się zdjęciom, czy na nich te uszkodzenia są widoczne. Sprzedający bardzo często piszą, że „towar posiada normalne ślady użytkowania”. Po zakupie okazuje się, jak różnie rozumiemy określenie „normalne”. Dlatego w razie wątpliwości przed zakupem poproś o więcej zdjęć, zadaj więcej pytań.

27 Regulamin (I) Jeśli kupujesz nowy towar w sklepie – przeczytaj uważnie jego regulamin. Jeśli nie ma możliwości zwrotu towaru, Nie ma możliwości reklamacji, Nie ma warunków odwołania zamówienia, Nie ma terminów dostawy, nie kupuj!

28 Regulamin (II) Sprzedawcy rzeczy używanych również mogą tworzyć własne regulaminy. Przed zakupem towaru – przeczytaj taki regulamin. Jeśli kupujesz towar używany, zazwyczaj nie ma możliwości zwrotu. W przypadku ewidentnych wad lub usterek i braku informacji o nich, masz prawo zwrócić towar. W przypadku odmowy przyjęcia wadliwego towaru, zwróć się do Centrum Rozstrzygania Sporów na Allegro.

29 Komentarze (I) Po wyborze towaru, ale przed jego zakupem – przyjrzyj się kontrahentowi. Przeanalizuj komentarze, zwróć uwagę na negatywne, oraz na to, czy komentarze nie pochodzą z jednego konta. Jeśli masz wątpliwości – skontaktuj się ze sprzedającym. Po transakcji – zawsze wystaw komentarz i poproś o komentarz zwrotny – w ten sposób budujesz wzajemne zaufanie.

30 Komentarze (II) Sprawdź, czy dotychczasowe komentarze kontrahenta nie dotyczą wyłącznie transakcji drobnych. Czasem zdarza się, że oszuści chcąc sprzedać coś bardziej wartościowego – sprzedają najpierw wiele drobnych przedmiotów, żeby zbudować wiarygodność. Porównaj, czy wybrany przez Ciebie towar nie jest potencjalnie taką „perełką” wśród poprzednich transakcji.

31 System komentarzy na Allegro
Na Allegro komentarze są widoczne jako symbole rysunkowe przy nazwie użytkownika. Mogą być to gwiazdki , słoneczka i liczby – ich ilość oraz kolor wskazują na ilość dokonanych przez użytkownika transakcji.

32 Dane teleadresowe Kupując towar w sklepie sprawdź, czy podane są:
Pełne dane teleadresowe: numer telefonu, adres , konto bankowe. Zadzwoń lub wyślij , żeby sprawdzić kontrahenta. Sprawdź, czy podany adres pocztowy istnieje. W przypadku, gdy kupujesz przedmiot na aukcji prywatnego użytkownika – nie musi on podawać swoich danych pocztowych. W razie wątpliwości wyślij mail lub poproś o podanie numeru telefonu.

33 Cena (I) Cena powinna być przede wszystkim odpowiednia do wartości przedmiotu bądź usługi. Np. nowy sprzęt elektroniczny nie ma prawa być o połowę tańszy od tego, który jest wystawiany w sklepie tradycyjnym. Zazwyczaj towar kupowany przez Internet jest tańszy 10 do 15%, na wyprzedażach 20 do 25%.

34 Cena (II) Sprawdź, co zawiera cena:
podatki, opłaty celne, ubezpieczenia, koszty pakowania, przesyłki. Sprawdź relację ceny towarów do kosztów przesyłki. Popularny trick stosowany przez nieuczciwych sprzedawców to obniżenie wartości towaru i przerzucenie jej do kosztów przesyłki.

35 Cena (III) Zachowaj rozsądek – w przypadku, gdy coś wydaje się zbyt atrakcyjne, aby było prawdziwe, najprawdopodobniej tak właśnie jest!

36 Płatności Sprzedawcy na aukcjach i w sklepach powinni zamieszczać wyczerpujące informacje dotyczące sposobów płatności za towar lub usługę. Kupujący ma zazwyczaj możliwość wyboru. Może dokonać: przedpłaty na konto sprzedającego (najczęstsza opcja), zapłaty przy odbiorze, płatności kartą.

37 Bezpieczna płatność (I)
Sprawdź konto bankowe. Przy przejściu do strony płatności powinna się wyświetlać żółta kłódka, a w pasku adresu początek: https. Przy płatności kartą – podobnie. Jeśli jej nie ma – NIE DOKONUJ TRANSAKCJI. Nie „pożyczaj” konta, nawet gdy bliski znajomy prosi Cię o hasło dostępu. Pamiętaj, istnieją witryny internetowe, które mają na celu wyłudzenie numerów kart kredytowych, loginów i haseł bankowych itp.

38 Bezpieczna płatność (II)
Nie dokonuj zakupów w miejscach publicznych lub przez niezabezpieczoną sieć dostępu do Internetu (wi-fi), u znajomych. Cudze komputery mogą zapamiętać Twoje hasło lub zawirusować konto. Kupując przez Internet, pamiętaj o tym, aby mieć zabezpieczony komputer – zainstalowany odpowiedni program wirusowy i zaporę firewall. Niektóre strony internetowe nie tylko wyłudzają nasze informacje poufne, ale również próbują zainstalować w naszym komputerze wirusy, trojany.

39 Dostawa Zanim dokonasz zakupu, sprawdź terminy i sposób dostarczenia towaru. Rozważ jak długo jesteś w stanie czekać na przesyłkę. Sprawdź dostępność towaru w sklepie. Sprawdź rodzaj dostawy (kurier, poczta). Niektórzy sprzedawcy umożliwiają osobisty odbiór towaru. Sprawdź opłaty za dostarczenie towaru.

40 Po transakcji Na wypadek potencjalnych sporów lub reklamacji:
zachowaj zamówienie, rachunki (faktury), zachowaj korespondencję ze sprzedawcą / kupującym, skopiuj i zachowaj regulamin transakcji na dzień sprzedaży, gdy sprzedałeś i wysyłasz towar – ZAWSZE wysyłaj z potwierdzeniem nadania i zachowaj kwit.

41 Program ochrony kupujących
Program zapewnia Kupującemu rekompensatę do zł w przypadku, gdy: zapłacił za towar, ale go nie otrzymał; otrzymał towar, który znacznie różni się od opisanego w ofercie. W kwocie rekompensaty Program uwzględnia również koszt wysyłki towaru do 100 zł w przypadku, gdy: w transakcji Kupujący skorzystał z opcji Płacę z Allegro za zakupy.

42 Gdy transakcja się nie powiedzie
Pamiętaj, w przypadku, gdy zostałeś oszukany, możesz dochodzić swoich praw! Większość sklepów i serwisów ma centra rozstrzygania sporów. Przeczytaj dokładnie wskazówki postępowania w przypadkach wątpliwych. Jeśli uznasz, że twoje prawa jako kontrahenta zostały złamane, możesz się skontaktować z: Federacją Konsumentów; Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów; Stowarzyszeniem Konsumentów Polskich; Wojewódzkim Inspektoratem Inspekcji Handlowej.

43 Środki ostateczne Gdy podejrzewasz, że padłeś ofiarą oszustwa, możesz również złożyć doniesienie na policji. Pamiętaj – masz na to tylko 30 dni od czasu dokonania transakcji!

44 Samouczki Największe sklepy i serwisy aukcyjne oferują szczegółowe przewodniki, pokazujące krok po kroku, jak się zarejestrować, a następnie kupować i sprzedawać. Sklepy internetowe oraz serwisy aukcyjne dokładnie opisują również procedury, które zapewnią Ci bezpieczeństwo transakcji! Przestudiuj je uważnie – zaoszczędzisz czas i pieniądze w przypadku potencjalnego oszustwa!

45 Najpopularniejsze samouczki
Allegro Merlin Usługi / poradniki / dla kupujących Jak kupować w Merlinie - wskazówki dla nowych Klientów Usługi / poradniki / dla sprzedających Usługi / samouczki

46 Allegro samouczki

47 Samouczek Merlin

48 Na koniec Kupuj rozważnie. Nie podejmuj decyzji w pośpiechu czy pod wpływem impulsu. Zawsze sprawdzaj kontrahenta, czytaj regulaminy, sprawdzaj terminy dostawy. Uważnie oglądaj towary, przeglądaj regulaminy usług. Płacąc przez Internet – upewnij się, że transakcja jest szyfrowana. Nigdy nie pożyczaj konta. Nie rób zakupów w miejscach, gdzie korzystasz z otwartego dostępu do Internetu.

49 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "JAK KUPOWAĆ W INTERNECIE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google