Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wzgórze Krzywoustego znajduje si ę w Jeleniej Górze na wysoko ś ci 375m n.p.m. Na szczycie Wzgórza Krzywoustego istnia ł gród warowny, który wg ró ż nych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wzgórze Krzywoustego znajduje si ę w Jeleniej Górze na wysoko ś ci 375m n.p.m. Na szczycie Wzgórza Krzywoustego istnia ł gród warowny, który wg ró ż nych."— Zapis prezentacji:

1

2 Wzgórze Krzywoustego znajduje si ę w Jeleniej Górze na wysoko ś ci 375m n.p.m. Na szczycie Wzgórza Krzywoustego istnia ł gród warowny, który wg ró ż nych ź róde ł za ł o ż ony by ł przez Bobrzan w XI w. lub wg tradycji przez Boles ł awa Chrobrego w 1004 r. Wg innych poda ń gród za ł o ż y ł Boles ł aw Krzywousty w 1111 r. Ź ród ł a pisane wspominaj ą o murowanym zamku z lat 1291-1299, zbudowanym na rozkaz Bolka I Surowego ksi ę cia jaworskiego. W czasie wojen husyckich zamek bezskutecznie oblegano

3 Kościół pw. Św. Erazma i Pankracego.Historia kościoła pw. Erazma i Pankracego sięga początków miasta. W 1303 roku uległ pożarowi. Podczas panowania Henryka Jaworskiego świątynię przebudowano (1304-1346). Dzisiejszą postać przyjął po roku 1549. Po następnym pożarze kościół przejęli ewangelicy. Kościół ten stał się jednak z powrotem świątynią katolicką. Wydarzenie to zostało upamiętnione zbudowaniem pomnika Najświętszej Maryi Panny. Podczas rekatolizacji kościoła przez jezuitów zmieniono wystrój gotyckiej świątyni na barokowy.

4

5

6 W pałacowych salach odbywają się koncerty, bale i wystawy. Obecnie w Paulinum mie ś ci si ę hotel, restauracja oraz centrum konferencyjne

7 Ratusz w Jeleniej Górze - budynek pierwotnie XVI w., wielokrotnie palony i niszczony postawiony na nowo (obecny stan) w 1744 roku. Nad południowym wejściem łaciński napis głosi: "miasto założył Bolesław Krzywousty w 1108 roku".


Pobierz ppt "Wzgórze Krzywoustego znajduje si ę w Jeleniej Górze na wysoko ś ci 375m n.p.m. Na szczycie Wzgórza Krzywoustego istnia ł gród warowny, który wg ró ż nych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google