Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Święty Patryk.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Święty Patryk."— Zapis prezentacji:

1 Święty Patryk

2 Św. Patryk żył w V w. Był misjonarzem, który przez 30 lat głosił Słowo Boże w Irlandii. Mimo iż za jego życia chrześcijaństwo nie stało się jeszcze religią panującą, uważa się, że w szczególny sposób przyczynił się do chrystianizacji tego kraju. Urodził się prawdopodobnie ok. 389 r.

3 W wieku lat mniej więcej 16 chłopiec został porwany przez wojowników irlandzkiego króla. Przez kilka lat jako niewolnik pasł owce i bydło i wtedy nauczył się irlandzkiego języka i irlandzkich obyczajów. W wieku lat 20 we śnie Bóg powiedział mu, aby udał się na wybrzeże, gdzie miała na niego czekać łódź - i faktycznie czekała na niego, gotowa do odpłynięcia wraz z żeglarzami, którzy odwieźli go z powrotem do domu

4 Po powrocie studiował kilka lat teologię
Po powrocie studiował kilka lat teologię. Później, już jako biskup, został wysłany z misją do Irlandii. Dotarł tam 25 marca 433 roku. Legenda głosi, że jeden z przywódców klanu próbował go zabić, ale ten sprawił, że napastnik nie mógł wykonać żadnego ruchu, zanim nie zadeklarował szczerej przyjaźni wobec Patryka. Patryk nawrócił na chrześcijaństwo wielu Irlandczyków. Razem z uczniami wybudował wiele kościołów w całej Irlandii. Wśród jego uczniów znalazło się kilkudziesięciu późniejszych świętych.

5 Patryk działalność misyjną w Irlandii prowadził przez 40 lat - uczynił wiele cudów i napisał "Wyznania", w których opisuje swoje poświęcone Bogu życie. Zmarł 17 marca 461 roku w osadzie Saul, w której zbudował swój pierwszy kościół. Patryk był uznawany za świętego zanim powstała pierwsza "oficjalna" lista świętych. W Irlandii jest wiele miejsc, które związanych z kultem świętego Patryka - na przykład góra Croagh Patrick, na którym święty pościł przez 40 dni, albo miejsce zwane "St. Patrick Purgatory", na jednej z wysp w Donegalu, znane miejsce pielgrzymek nie tylko Irlandczyków. W niemieckim mieście Hohenstade znajduje się kościół pw. św. Patryka, w którym podobno znajdują się jego relikwie.

6 Legendy Skąd wzięła się koniczynka? Według legendy Patryk użył trójlistnej koniczyny dla wyjaśnienia Irlandczykom istoty Trójcy Świętej - ta roślinka do dziś jest symbolem zarówno jego jak i całej Irlandii.

7 Legendą jest również wypędzenie przez Patryka wężów i innej jadowitej gadziny z Irlandii - przez modlitwę Patryk zmusił je do ucieczki do morza. Nawiązuje to w oczywisty sposób do wyplenienia pogaństwa wśród irlandzkiego narodu.

8 Dziękujemy za uwagę Prace wykonały:
Angelika Gondela i Dominika Lewandowicz Kl 5 d

9 Źródła


Pobierz ppt "Święty Patryk."

Podobne prezentacje


Reklamy Google