Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Higiena w ciąży.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Higiena w ciąży."— Zapis prezentacji:

1 Higiena w ciąży

2 Ciąża jest naturalnym wydarzeniem w życiu każdej kobiety
Ciąża jest naturalnym wydarzeniem w życiu każdej kobiety. Zdrowa kobieta w ciąży nie musi zmieniać dotychczasowego stylu życia, pod warunkiem że dieta, praca zawodowa, sposób spędzania wolnego czasu oraz przyzwyczajenia nie stanowią zagrożenia dla zdrowia jej i dziecka.

3 Higiena w czasie ciąży to przede wszystkim unikanie złych przyzwyczajeń i nawyków, które mogą niekorzystnie wpłynąć na dziecko. Higieniczny tryb życia chroni Twój organizm przed zmęczeniem, poprawia sprawność fizyczną, zapewnia dobre samopoczucie oraz pomaga zachować urodę.

4 Ubiór w ciąży Ubranie kobiety w ciąży powinno być lekkie, luźne i przewiewne. Ważne jest, aby nic nie uwierało oraz nie krępowało ruchów. Nie powinno nosić się odzieży uciskającej brzuch. Ubranie powinno być wykonane z naturalnych tkanin. Obuwie powinno być wygodne i luźne ,na niskim obcasie.

5 Higiena jamy ustnej W okresie ciąży ważna jest dbałość o zęby. Pod wpływem zmian hormonalnych, jakie zachodzą w ciąży, często dochodzi do stanów zapalnych dziąseł oraz rozwoju próchnicy. Wapń zawarty w diecie jest także wykorzystywany do budowy kośćca dziecka, dlatego łatwo o jego niedobór. Przynajmniej 2-3 razy w czasie ciąży powinno się odwiedzić stomatologa.

6 Aktywność fizyczna Aktywność fizyczna zwiększa stężenie hormonów szczęścia, poprawia kondycję organizmu oraz dotlenia zarówno kobietę jak i dziecko. Każda kobieta ciężarna powinna odbywać codziennie minimum 30-minutowy spacer. Ruch na świeżym powietrzu relaksuje i koi nerwy, dotlenia dziecko oraz poprawia ukrwienie wszystkich narządów.

7 W Naszej szkole poznacie ćwiczenia najczęściej zalecane kobietom w ciąży, służące utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, wpływające na napięcie mięśni, kondycję i na ogólne samopoczucie ćwiczącej. Ćwiczenia te poprawią Wasze krążenie, oddychanie, a tym samym dotlenienie kobiety i dziecka. Zmniejszą one przyrost masy ciała kobiety w okresie ciąży.

8 Niewskazane są: Sporty wyczynowe (biegi,skoki,gry zepołowe),
Aktywność z dużym ryzykiem wystąpienia urazów(jazda konna, na rowerze, motorze, rolkach,nartach czy łyżwach), Ekstremalny wysiłek fizyczny(korzystanie z siłowni, podnoszenie ciężarów), Hipertermia (przebywanie w saunie).

9 Zalecenie przed rozpoczęciem wykonywania ćwiczeń:
Przed rozpoczęciem ćwiczeń każda kobieta powinna skonsultować stan swojego zdrowia z położną lub lekarzem ginekologiem w celu wykluczenia przeciwwskazań do podjęcia treningu. Trzeba zawsze dostosować rodzaj ćwiczeń do wydolności, przed rozpoczęciem ćwiczeń nie należy spożywać obfitych posiłków, wystarczy niewielka przekąska w postaci owoców, a podczas treningu konieczne jest uzupełnianie płynów,

10 Należy zadbać o wygodny strój do ćwiczeń, który nie będzie krępował ciała
Ćwiczenia należy łączyć z tempem oddychania, Trening nie powinien powodować bólu i zmęczenia, Po zakończeniu ćwiczeń należy odpocząć,

11 Gimnastyka podczas połogu
Połóg to okres 6 tygodni po urodzeniu dziecka, kiedy to w organizmie kobiety zachodzą dynamiczne zmiany. Procesy te powodują cofanie się zmian powstałych w wyniku ciąży i porodu. Wczesna aktywizacja ruchowa kobiety w tym okresie przynosi wiele korzysci. Ćwiczenia mają na celu przyspieszenie regeneracji i wzmocnienie mięśni dna macicy, mięśni brzucha, które uległy rozciągnięciu podczas ciąży i porodu.

12 Ćwiczenia mają korzystny wpływ na funkcję jelit, pobudzają ich perystaltykę, przez co zapobiegają zaparciom. Wzmocnienie mięśni kręgosłupa ułatwia przywrócenie prawidłowej postawy ciała, zapobiega bólom kręgołupa, które mogą powstać w wyniku zmiany środka ciężkości ciała i częstego noszenia dziecka na rękach.

13 Usprawnienie mięśni kończyn górnych powoduje lepsze ukrwienie tej okolicy ciała, co korzystnie wpływa na proces laktacji i na późniejszy wygląd piersi. Kobiety, które ćwiczą podczas ciąży i połogu, znacznie szybciej powracają do wagi i sylwetki sprzed ciąży!!!

14 Rola położnej w fizycznym przygotowaniu kobiety do porodu
Poród jest przełomowym momentem w życiu kobiety, do którego powinna się starannie przygotować. W przygotowaniach tych powinna brać udział położna. Zadaniem Naszych położnych jest: poinformowanie ciężarnej o korzyściach płynących z uprawiania sportu, zachęcenie do aktywnego trybu życia, zwrócenie uwagi ciężarnej na eliminowanie czynników niekorzystnie wpływających na przebieg i rozwój ciąży,

15 Położna jest osobą mogącą potwierdzić prawidłowy przebieg ciąży i wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do aktywności fizycznej.


Pobierz ppt "Higiena w ciąży."

Podobne prezentacje


Reklamy Google