Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA SPORT TO ZDROWIE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA SPORT TO ZDROWIE"— Zapis prezentacji:

1 AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA SPORT TO ZDROWIE

2 AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA Aktywność fizyczna nie tylko pomaga skutecznie walczyć z nadwagą i otyłością, ale wpływa także korzystnie na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu, możemy uprawiać różne rodzaje sportu, pamiętając jednocześnie o przestrzeganiu kilku zasad, aby nasz wysiłek przyniósł pożądane rezultaty i nie zaszkodził naszemu zdrowiu.

3 INTENSYWNOŚĆ WYSIŁKU Najlepszym sposobem oceny właściwego poziomu wysiłku jest badanie tętna, czyli częstości akcji serca. Bada się je przez 15 sekund na ręce lub szyi. Mnożąc liczbę uderzeń przez 4 otrzymamy wielkość tętna na minutę.

4 TEST WYDOLNOŚCI FIZYCZNEJ
Pomiar tętna na tętnicy promieniowej.

5 ABY ĆWICZENIA FIZYCZNE NIE ZASZKODZIŁY ZDROWIU, NALEŻY:
1. Rozpocząć od niewielkich obciążeń, a potem stopniowo rozszerzać zakres wykonywanych ćwiczeń . 2. Pamiętać o odpowiednim obuwiu . 3. Nie ćwiczyć bezpośrednio po posiłku .

6 KORZYŚĆI WYNIKAJĄCE Z UPRAWIANIA SPORTU
1. Zmniejszenie ryzyka otyłości. 2. Zmniejszenie ryzyka chorób serca. 3. Obniżenie cholesterolu . 4. Zmniejszone ryzyko zachorowania na raka . 5. Zapobieganie rozwojowi nadciśnienia tętniczego . 6. Wzmocnienie mięśni i kości 7. Zdrowie umysłowe i lepsze samopoczucie.

7 PODSTAWOWE ZASADY ŻYWIENIA SPORTOWCÓW. NALEŻY:
Spożywać odpowiednią ilość składników pokarmowych dla pokrycia zapotrzebowania energetycznego. W diecie uwzględniać węglowodany jako główne źródło energii w dziennej porcji pokarmowej. Urozmaicić dietę w białko, witaminy i składniki mineralne. Dostarczyć węglowodany zarówno przed jak i po wysiłku. Jest to istotne dla uzyskania potrzebnej energii jak i regeneracji po wysiłku. Spożywać odpowiednią ilość płynów, zapobiegającą odwodnieniu. Zachować ostrożność w stosowaniu suplementów diety.

8 AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA Aktywność fizyczna to jeden z najistotniejszych elementów zdrowego stylu życia, a jej brak lub niedostateczna ilość może prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych. W przypadku dzieci i młodzieży jest to szczególnie niebezpieczne, gdyż brak ruchu może zakłócić właściwy rozwój młodego organizmu. Tymczasem mijający wiek dwudziesty, a przede wszystkim jego druga połowa, upływa nam... na siedząco.

9 RUCH Niedobór wysiłku fizycznego może powodować wiele schorzeń cywilizacyjnych - m.in. nadwagę, słabą przemianę materii, niewydolność układu sercowo-naczyniowego itd. U młodych ludzi siedzący tryb życia często bywa przyczyną wad postawy. Zaobserwowano, że wśród uczniów szkół sportowych występują one rzadziej niż wśród uczniów pozostałych szkół.

10 ĆWICZENIA Lepiej ćwiczyć mniej ,a częściej niż rzadko w dużych ilościach. Zdrowiej jest codziennie unikać windy i chodzić na piechotę po schodach niż raz w tygodniu obciążać organizm ogromnym wysiłkiem. Lepsze rezultaty przyniesie 10 minut gimnastyki każdego rana niż spędzona raz w tygodniu godzina w siłowni. Ważna jest systematyczność podejmowanych działań.

11 Uprawianie sportu zwykle idzie w parze z zachowaniami służącymi zdrowiu i może być pomocne w eliminowaniu z życia młodzieży nałogów. Badania wykazały, że sport jest jednym z czynników odstręczających od palenia tytoniu. Młode osoby bardzo aktywne fizycznie później niż ich rówieśnicy sięgają po pierwszego papierosa. Zwiększają w ten sposób szansę, że w przyszłości będą osobami niepalącymi.

12 Aktywne spędzanie czasu

13 Autor DAMIAN WĄTEK KLASA 6A
Szkoła Podstawowa nr 88 im. St.Żeromskiego Kraków - Nowa Huta os.Szklane Domy 2


Pobierz ppt "AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA SPORT TO ZDROWIE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google