Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zdrowy styl życia Zdrowy styl życia Autor: Martyna Ignaszewska Kl.VI

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zdrowy styl życia Zdrowy styl życia Autor: Martyna Ignaszewska Kl.VI"— Zapis prezentacji:

1 Zdrowy styl życia Zdrowy styl życia Autor: Martyna Ignaszewska Kl.VI
Szkoła Podstawowa nr. 10 Częstochowa 2012 r. Zdrowy styl życia

2 Zdrowe odżywianie Jednym z najważniejszych elementów warunkujących stan naszego zdrowia jest sposób odżywiania się. Organizm człowieka, zależnie od wieku, płci, rodzaju wykonywanej pracy, klimatu i pory roku, ma swoje indywidualne zapotrzebowanie dotyczące ilości i jakości spożywanego pokarmu. Codzienne porcje jedzenia należy urozmaicać, by pokrywać zapotrzebowanie organizmu na energię oraz wszystkie składniki pokarmowe potrzebne do jego wzrostu i odnawiania. Posiłki należy jadać regularnie, o stałych porach. Powinny to być trzy posiłki podstawowe (śniadanie, obiad, kolacja) i dwa posiłki uzupełniające (drugie śniadanie, podwieczorek).

3 Szkodliwość używek Jednym z warunków zachowania zdrowia jest unikanie szkodliwych używek: papierosów, alkoholu i narkotyków. Nieodparty nawyk korzystania z tych używek nazywamy nałogiem albo uzależnieniem. Nałogi prowadzą do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, a nawet do przedwczesnej śmierci. Ludzie popadają w nałóg bardzo łatwo wskutek lekkomyślności lub chcąc uciec przed kłopotami i problemami w świat złudzeń. Papierosy, alkohol czy narkotyki jednak nie pomagają w rozwiązywaniu problemów życiowych. Powodują raczej stopniowe wycieńczenie organizmu, a nawet śmierć. Jeśli ktoś nas zachęca do próbowania szkodliwych używek, powinniśmy zawsze zdecydowanie odmawiać ich przyjęcia.

4 Aktywny wypoczynek Zachowaniu zdrowia i dobrego samopoczucia sprzyja aktywność ruchowa. Powinniśmy wykonywać dostosowane do naszego wieku ćwiczenia gimnastyczne, uprawiać sport, turystykę. Podejmowanie wysiłku fizycznego poprawia pracę płuc, mięśni, wzmacnia układ kostny, zmniejsza ryzyko chorób serca czy układu krążenia. Regularne ćwiczenia, spacery, pozytywnie oddziałują na psychikę i redukują napięcia nerwowe.

5 Higiena ciała Higiena ciała to czynności związane z utrzymywaniem ciała w czystości. Celem higieny ciała jest ochrona organizmu przed chorobami, ale również dążenie do utrzymania organizmu człowieka w dobrym samopoczuciu. W brudnej skórze bakterie i mikroskopijne grzyby znajdują warunki dogodne do rozwoju. Ciało należy więc utrzymywać w codziennej czystości poprzez poranne i wieczorne mycie go, najlepiej biorąc prysznic. Pielęgnację ciała ułatwiają nam przybory toaletowe.


Pobierz ppt "Zdrowy styl życia Zdrowy styl życia Autor: Martyna Ignaszewska Kl.VI"

Podobne prezentacje


Reklamy Google