Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Młodzieżowa Akcja Obywatelska 20 lat wspólnie Organizatorem tej akcji jest Centrum Edukacji Obywatelskiej, wspierane przez Ministra Edukacji Narodowej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Młodzieżowa Akcja Obywatelska 20 lat wspólnie Organizatorem tej akcji jest Centrum Edukacji Obywatelskiej, wspierane przez Ministra Edukacji Narodowej."— Zapis prezentacji:

1 Młodzieżowa Akcja Obywatelska 20 lat wspólnie Organizatorem tej akcji jest Centrum Edukacji Obywatelskiej, wspierane przez Ministra Edukacji Narodowej. Celem jest upamiętnienie 20 rocznicy pierwszych wyborów samorządowych w wolnej Polsce, która przypada 27 maja 2010 roku. Akcja pozwoliła nam dostrzec, co się zmieniło w naszej okolicy w ciągu ostatnich 20 lat.

2 20 lat samorządności w gminie Stryszów Gmina Stryszów Herb gminy Stryszów

3 W akcji wzięli udział uczniowie klas V i VI Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Dąbrówce Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka

4 Najpierw zebraliśmy wiadomości o naszej gminie, na podstawie których wykonaliśmy gazetkę ścienną. Następnie zaplanowaliśmy spotkania z ważnymi osobami naszej gminy. Poznaliśmy też zasady przeprowadzania wywiadu.

5 Kolejnym etapem była wycieczka do Urzędu Gminy w Stryszowie.

6 Spotkaliśmy się z Panem Wójtem- Janem Wacławskim oraz Przewodniczącym Rady Gminy- Kazimierzem Stanowskim.

7 Pan Wójt opowiedział nam o działalności samorządowej przez ostatnie 20 lat. W gminie Stryszów na przestrzeni ostatnich 20 – tu lat wiele się zmieniło: rozbudowano szkoły; powstały nowe sale sportowe; przy szkołach utworzono oddziały przedszkolne; utwardzono i wyasfaltowano wiele osiedlowych dróg; wybudowano oczyszczalnię ścieków; przeprowadzono kanalizację całej gminy.

8 Rozbudowa szkół

9 Zobaczyliśmy jedną z największych inwestycji w gminie – oczyszczalnię ścieków Na podstawie dokumentacji fotograficznej mogliśmy zaobserwować kolejne etapy budowy oczyszczalni ścieków

10 Prezes Stryszowskiego Przedsiębiorstwa Wodno – Kanalizacyjnego Środowisko – pan Jerzy Starowicz opowiedział nam, na czym polega praca oczyszczalni ścieków. Oprowadził nas po budynku, omawiając szczegółowo działanie zainstalowanych tam urządzeń.

11 Przeprowadziliśmy wywiady z mieszkańcami Dąbrówki Dawniej żyło się trudniej, bo nie było tylu wynalazków, które dziś są w każdym domu. Często ludzie nie mieli nawet bieżącej wody i nosiło się ją ze studni. Dzisiaj mamy sieć wodociągową i piękne łazienki, w których woda leje się z kranu. Teraz dzieci chodzą do przedszkola i na bogato wyposażony plac zabaw, a kiedyś bawiły się na zakurzonych podwórkach pod opieką swoich dziadków. Starsze chodziły do szkoły na dwie zmiany, bo szkoła była zbyt mała by pomieścić wszystkie klasy. Dziś macie o wiele lepsze warunki do nauki i odpoczynku. J. Kwartnik Jak wyglądało życie w naszej wsi 20 lat temu?

12 Jakie problemy mieli ludzie 20 lat temu? Były to trudne czasy. Nie mieliśmy telefonów, komputerów tak jak wy teraz. W wielu rodzinach panowała bieda. Może dlatego więcej ludzi niż dziś uprawiało pole i z tego się utrzymywało. 20 lat temu częściej można było zobaczyć całe rodziny przy pracy na roli. Dzieci musiały pomagać rodzicom i dziadkom w różnych zajęciach przy gospodarstwie, a przede wszystkim przy pasieniu krów. Teraz wasz czas po lekcjach wypełniają całkiem inne zajęcia- więcej w nich zabawy niż pracy. Sami odpowiedzcie sobie czy to lepiej. Na pewno jednak żyje się dziś łatwiej i wygodniej niż dawniej. E. Syjud

13 Ludziom w Dąbrówce żyje się lepiej teraz czy 20 lat temu? Myślę, że wszystkim żyje się lepiej i wygodniej teraz niż dawniej. Prawie każdy ma piękny dom i ładnie utrzymany ogród. Kiedyś nie kosiło się trawników, nie przycinało drzewek. Dzisiaj prawie każdy o to dba. Niemal wszyscy jeżdżą samochodami, a nie chodzą piechotą jak przed laty. Sprzyja temu dużo lepszy stan dróg w naszej miejscowości i w całej gminie. We wsi istnieje przedszkole dla maluchów, sponsorowane ze środków Unii Europejskiej i dlatego ich rodzice mogą pracować zawodowo. Dzięki tym zmianom cała wieś prezentuje się dużo lepiej niż 20 lat temu. A.Korzeniowska

14 Na koniec odpowiedzieliśmy na pytanie: Czy wolelibyśmy żyć w naszej gminie dziś czy 20 lat temu? Wszyscy stwierdzili jednomyślnie: DZIŚ ! Cieszymy się, że mamy tak dobre warunki życia i nauki. Wszystkim za to DZIĘKUJEMY !

15 Małgorzata Nieckula, kl. VI Karolina Korzeniowska, kl. VI Ewelina Kwartnik, kl. VI Agnieszka Syjud, kl. VI Małgorzata Worytko, kl. VI Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka Dąbrówka 43 Adres e – mail: spdabrowka@iap.pl Opiekun zespołu: mgr Danuta Paczyńska W skład Zespołu Projektowego wchodzą: Wyrażamy zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie naszych danych osobowych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, z siedzibą w Warszawie przy ul. Noakowskiego 10, w celach promocyjnych i informacyjnych programu Młodzieżowa Akcja Obywatelska – 20 lat później zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) teraz i w przyszłości. Wiemy, że przysługuje nam prawo wglądu do naszych danych oraz do ich poprawienia, a także ewentualnego usunięcia.


Pobierz ppt "Młodzieżowa Akcja Obywatelska 20 lat wspólnie Organizatorem tej akcji jest Centrum Edukacji Obywatelskiej, wspierane przez Ministra Edukacji Narodowej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google