Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Cudze chwalicie… a czy swoje znacie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Cudze chwalicie… a czy swoje znacie."— Zapis prezentacji:

1 Cudze chwalicie… a czy swoje znacie

2 ,,Historia jest świadkiem czasów, świadkiem prawdy, życiem pamięci, nauczycielem życia”

3 Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny została erygowana w 1444 r. z fundacji Jana Golyash de Lank dziedzica w Słuczu. W historii parafii istniało kilka kościołów drewnianych, z których budowę, ostatniego ukończono w 1706 r. Służył on wiernym do czasu zbudowania obecnego kościoła murowanego. Kościół ten pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny zbudowano w latach staraniem ks. Ignacego Nowakowskiego. Podczas II wojny w 1944 r. zostały zburzone wieże kościelne. Ołtarz główny konsekrowano przez biskupa pomocniczego r. Aleksandra Mościckiego w W latach staraniem ks. prob. Jana Ołdakowskiego wymieniono wiele elementów wystroju kościoła i uporządkowano cmentarz przy kościele. Plebania murowana wybudowana w roku 1912 staraniem ks. prob. Józefa Kuleszy.

4 Kościół w Słuczu

5

6 Monstrancja Jest najstarszym zabytkiem, którego używa się do dziś.
Pochodzi z XVIII w. Ma wysokość około 40cm. Wysadzana jest drogocennymi kamieniami, pozłacana. Dziś używa się jej do ważnych uroczystości kościelnych. Przechowywana jest w kościele w Słuczu.

7 Dworek w Słuczu Został wybudowany w 1894r. Na wartości zabytkowe składają się kompozycje przestrzenne z układem komunikacyjnym, droga dojazdowa do dworku z podjazdem i park krajobrazowy z początku XX w.

8

9 Autorzy zdjęć: www.kuria.lomza.pl. www.skyscrapercity.com
Monika Mikucka Źródła informacji: Pani Dorota Antosiewicz Wykonał: Tomasz Koniecko

10 Pani Doroty Antosiewicz
Pod kierownictwem: Pani Doroty Antosiewicz


Pobierz ppt "Cudze chwalicie… a czy swoje znacie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google