Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WIELKANOC.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WIELKANOC."— Zapis prezentacji:

1 WIELKANOC

2 PALMA WIELKANOCNA jest tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej.
W tym dniu obchodzimy uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. W Polsce ta niedziela była niegdyś nazywana "Kwietną" lub "Wierzbną", ponieważ wierzba zastępowała w naszym kraju gałązki palmowe. Polskie kościoły zakwitały wiązkami wierzbiny, modrzewiu, borowiku. W Niedzielę Palmową wierni uczestniczą we mszy, podczas której następuje poświęcenie palm - symbolu odradzającego się życia. Palmy wielkanocne przygotowywane były w dawnych czasach z gałązek wierzbowych: miały one chronić ludzi, zwierzęta, domy i pola przed ogniem i złymi mocami. Aby nie cierpieć na ból głowy i gardła należało połykać bazie, które również oberwane z poświęconej palmy mieszano z ziarnem siewnym.

3 PISANKI Symbolizują rodzącą się do życia przyrodę, a jednocześnie nadzieję, jaką czerpią chrześcijanie z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa. W zależności od techniki zdobienia, świąteczne jajka mają różne nazwy: KRASZANKI - powstają przez gotowanie jajka w wywarze barwnym, dawniej uzyskiwanym wyłącznie ze składników naturalnych. PISANKI - powstają przez rysowanie (dawniej: pisanie) na skorupce gorącym roztopionym woskiem, a następnie zanurzenie jajka w barwniku. Jako narzędzi do pisania używano szpilek, igieł, kozików, szydeł, słomek i drewienek. OKLEJANKI - są przyozdobione sitowiem, płatkami bzu, skrawkami kolorowego, błyszczącego papieru, tkaniny itp. NALEPIANKI - powstają przez ozdabianie skorupki jajka różnobarwnymi wycinankami z papieru.

4 BARANEK WIELKANOCNY Baranek wielkanocny jest symbolem Jezusa Zmartwychwstałego, ale także pokory i łagodności. Postawiony na stole baranek wielkanocny przypomina o tym, że Chrystus odkupił ludzi oraz, że są oni przeznaczeni do wiecznego ucztowania na godach Baranka.

5 Wkłada się także zajączka lub baranka z cukru.
Wielka Sobota święcenie pokarmów Przez cały dzień odbywa się święcenie pokarmów. W koszyczku najczęściej umieszcza się: chleb, szynkę, jaja, wianek kiełbasy, garnuszek masła, sól, chrzan, pieprz i ocet. Wkłada się także zajączka lub baranka z cukru.

6 Szukanie zajączka Wyrazem wielkanocnej radości rodziny może być, po zakończeniu śniadania, wspólna zabawa – zwana szukaniem zajączka, czyli małej niespodzianki dla każdego.

7 WIELKA NIEDZIELA dzień radości
Wielka Niedziela rozpoczyna się wieczorną liturgią Wigilii Paschalnej, po której odprawia się procesję rezurekcyjną W Polskim zwyczaju, rano rodzina zasiada się do uroczystego śniadania wielkanocnego, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się święconką z koszyczka. Na stołach znajdują się jajka, wędliny, wielkanocne baby i mazurki. Stoły zdobione są bukietami z bazi i pierwszych wiosennych kwiatów.

8 PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY
Lany poniedziałek, śmigus-dyngus, święto lejka – to zabawa, którą wszyscy doskonałe znamy. Oblewać można było wszystkich i wszędzie. Zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na zamążpójście. A jeśli któraś się obraziła – to nieprędko znalazła męża. Wykupić się można było od oblewania pisanką – stąd każda panna starała się, by jej kraszanka była najpiękniejsza. Chłopak, wręczając tego dnia pannie pisankę, dawał jej do zrozumienia, że mu się podoba. 

9 Opracowanie: Marzanna Greń PSP Brody
Ilustracje znalezione w Internecie. Źródła tekstowe: Encyklopedia i Wikipedia


Pobierz ppt "WIELKANOC."

Podobne prezentacje


Reklamy Google