Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1.Niedziela Palmowa 2. Wielki Tydzień 3.Wielkanoc 4.Lany Poniedziałek

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1.Niedziela Palmowa 2. Wielki Tydzień 3.Wielkanoc 4.Lany Poniedziałek"— Zapis prezentacji:

1 1.Niedziela Palmowa 2. Wielki Tydzień 3.Wielkanoc 4.Lany Poniedziałek
ŚWIĘTA WIELKANOCNE 1.Niedziela Palmowa 2. Wielki Tydzień 3.Wielkanoc 4.Lany Poniedziałek

2 NIEDZIELA PALMOWA Zwana Kwietną lub Wierzbną, była wstępem do Wielkiego Tygodnia. W ten dzień wierni uczestniczą we mszy, podczas której ksiądz święci palmy – symbol odradzającego się życia.

3

4 Palma wielkanocna miała chronić ludzi, zwierzęta, domy, i pola przed czarami, ogniem i wszelkim złem tego i tamtego świata. Od dawna istnieje zwyczaj połykania bazi, aby nie cierpieć na ból głowy i gardła. Bazie oberwane z poświęconej palmy mieszano z ziarnem siewnym, które podkładano pod pierwszą zaoraną skibę.

5 Po powrocie z nabożeństwa chłostano się poświęconą palmą, wołając przy tym:
Nie ja biję – palma bije Wierzba bije, nie zabije Za tydzień Wielki Dzień Za sześć noc Wielkanoc.

6 WIELKI TYDZIEŃ Był czasem porządkowania nie tylko domów, ale i własnego wnętrza poprzez liczne posty i umartwienia. Przygotowywano dania wielkanocne. Podczas wielkotygodniowych nabożeństw wierni Kościoła katolickiego rozpamiętują wydarzenia z ostatnich dni życia Chrystusa.

7 Wielki Tydzień upływa pod znakiem przygotowań i oczekiwania Wielkiej Niedzieli.
Przez wieki uczestniczono w ciągu tych dni w nabożeństwach upamiętniających wjazd Chrystusa do Jerozolimy, zapowiadający Jego śmierć i zmartwychwstanie. W tym czasie odwiedzano ubogich i chorych, którym udzielano wsparcia.

8 WIELKI CZWARTEK Przypada w Wielkim Tygodniu, 3 dni przed Wielkanocą. Obchodzone przez różne wyznania chrześcijańskie na pamiątkę ustanowienia sakramentów: Kapłaństwa i Eucharystii. Odprawiano tego dnia trzy Msze Czwartkowe: - dla pojednania grzeszników z Kościołem, - dla poświęcenia olejów, - dla ludu,

9 WIELKI PIĄTEK Drugi dzień Triduum Paschalnego, upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Jest dniem skupienia, powagi, wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych. Jest także dniem ścisłego postu. Zgodnie z zaleceniami Kościoła należy zrezygnować w tym dniu nie tylko z jedzenia potraw mięsnych, ale również zachować post co do ilości spożywanych pokarmów: tylko raz w ciągu dnia można zjeść do syta. Niektóre osoby przez cały ten dzień dobrowolnie wstrzymują się od jedzenia i picia lub piją tylko czystą wodę i spożywają trochę suchego chleba.

10 Na pierwszym zdjęciu kapłani pokutują leżąc krzyżem przed ołtarzem, na zdjęciu obok całowanie krzyża.

11 DROGA KRZYŻOWA I. PAN JEZUS NA ŚMIERĆ SKAZANY

12 II. PAN JEZUS BIERZE KRZYŻ NA RAMIONA SWOJE

13 III.PAN JEZUS PIERWSZY RAZ UPADA POD KRZYŻEM

14 IV. PAN JEZUS SPOTYKA MATKĘ SWOJĄ

15 V.SZYMON CYRENEJCZYK POMAGA NIEŚC KRZYŻ PANU JEZUSOWI

16 VI. ŚWIĘTA WERONIKA OCIERA TWARZ PANU JEZUSOWI

17 VII.PAN JEZUS DRUGI RAZ POD KRZYŻEM UPADA

18 VIII.PAN JEZUS POCIESZA PŁACZĄCE NAD NIM NIEWIASTY

19 IX.PAN JEZUS TRZECI RAZ POD KRZYŻEM UPADA

20 X.PAN JEZUS Z SZAT OBNARZONY OCTEM Z MIRRĄ I ŻÓŁCIĄ NAPOJONY

21 XI.PAN JEZUS OKRUTNIE DO KRZYŻA PRZYBITY

22 XII. PAN JEZUS UMIERA NA KRZYŻU

23 XIII.PAN JEZUS Z KRZYŻA ZDJĘTY NA ŁONIE NAJŚWIĘTSZEJ MATKI SWOJEJ ZŁOŻONY

24 XIV.PAN JEZUS DO GROBU ZŁOŻONY

25 WIELKA SOBOTA Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica. Wielki Piątek i Wielka Sobota to jedyny czas w ciągu roku, kiedy Kościół nie sprawuje Mszy św.

26 Święcenie pokarmów.

27 Pan Jezus w grobie.

28 WIELKANOC Jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim.
Wielkanoc jest świętem ruchomym. Może wypadać pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. Dość długo spierano się kiedy Wielkanoc ma być obchodzona. Dopiero podczas soboru nicejskiego w 325 r.. ustalono, że obchodzić ją będziemy w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni Księżyca. W roku 1583 po wprowadzeniu kalendarza gregoriańskiego pojawiły się rozbieżności pomiędzy datą Wielkanocy obchodzoną w Kościele prawosławnym, a datą w Kościele katolickim.

29 Z Wielkanocą i czasem ją poprzedzającym czyli Wielkim Postem wiąże się wiele tradycji, wierzeń.
Powstało dużo przysłów związanych z okresem wielkanocnym. Na ten czas przygotowujemy specjalne potrawy - wędliny, mięsa, a przede wszystkim jajka. Domy, mieszkania staramy się ozdobić zgodnie z tradycją. Czas wielkanocny to czas radości – jest wiele specyficznych dla tego okresu zabaw.

30 Wigilia paschalna i Niedziela Wielkanocna są wyrazem uroczystego świętowania zmartwychwstania Pańskiego. Do niedawna Wielka Niedziela rozpoczynała się poranną mszą znaną jako rezurekcja, którą zapowiadało uroczyste bicie w dzwony głoszące zmartwychwstanie Chrystusa. Obecnie Kościół powrócił do celebrowania nocnej Liturgii Wigilii Paschalnej, którą do osiemnastego wieku odprawiano o północy, by potem świętować zmartwychwstanie uroczystą, poranną procesją.

31 JAJKO – symbol nowego życia.

32 Wielkanocne potrawy i ciasta
Babka wielkanocna Mazurek Barszcz biały Chrzan Żurek Ćwikła Sernik Makowiec Pascha

33 LANY PONIEDZIAŁEK Lany Poniedziałek, nazywany też Poniedziałkiem Wielkanocnym jest świętem obchodzonym tuż po Wielkanocy, w drugi dzień świąt. Śmigus Dyngus W naszym kraju według tradycji oblewa się tego dnia wszystkich wodą. Nie ma różnicy czy jest to rodzina, bliscy czy osoby nieznajome. Taka forma nawiązuje do pogańskich praktyk, symbolizujących coroczne budzenie się przyrody do życia.

34

35

36

37

38

39

40

41

42 Wesołego królika co po stole bryka, spokoju świętego i czasu wolnego , życia zabawnego w jaja bogatego i w ogóle wszystkiego, kurczę, najlepszego!

43 PROJEKT WYKONAŁY: NATALIA GRABOWSKA MONIKA FURMAN MAGDALENA MAJDANIK
PAULINA OWCA PATRYCJA WOŚ *DZIĘKUJEMY ZA WYSŁUCHANIE I UWAGĘ?!


Pobierz ppt "1.Niedziela Palmowa 2. Wielki Tydzień 3.Wielkanoc 4.Lany Poniedziałek"

Podobne prezentacje


Reklamy Google