Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KANONY DOGOTERAPII.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KANONY DOGOTERAPII."— Zapis prezentacji:

1 KANONY DOGOTERAPII

2 Definicja dogoterapii
Dogoterapia (kynoterapia)- jedna z form zooterapii (animaloterapii), wykorzystująca odpowiednio wyszkolne psy. Jest to metoda wspomagająca, stanowiąca uzupełnienie kompleksowej rehabilitacji (psychicznej, społecznej, fizycznej) pacjenta.

3 Formy dogoterapii Spotkanie z psem- zajęcia z psem, które mają na celu stworzenie pozytywnego kontaktu pomiędzy uczestnikami a psem. W trakcie spontanicznej, radosnej zabawy (ukierunkowanej przez prowadzącego) uczestnicy przyzwyczajają się do kontaktu z psem,głaszczą go, wydają polecenia. Zajęcia stumulują rozwój zmysłów, pobudzają aktywność. Edukacja z psem- zajęcia mają na celu usprawnianie sfery intelektualnej i poznawczej. Pies uczestnicząc aktywnie w zajęciach motywuje do nauki i poprzez stworzenie przyjaznych warunków emocjonalnych zwieksza możliwość przyswojenia wiedzy.

4 Formy dogoterapii cd Terapia z psem- jest to zestaw ćwiczeń, ukierunkowanych na konkretny, zaplanowany cel z zakresu kompleksowej rehabilitacji, do których układana jest konkretna metodyka w porozumieniu ze specjalistą (lekarzem, rehabilitantem). Charakteryzuje się indywidualnym podejściem do każdego uczestnika, jego możliwości i potrzeb.

5 Jakich problemów dotyczy dogoterapia?
Z kontaktu z psami mogą skorzystać osoby z następującymi zaburzeniami; mózgowe porażenie dziecięce, autyzm, nerwice ADHD Zespół Downa urazy i choroby rdzenia kręgowego i mózgu wady postawy zaburzenia lękowe i nastroju uszkodzenia wzroku, słuchu, niepełnosprawność intelektualna trudności w szkole

6 Efekty dogoterapii zwiększenie poczucia bezpieczeństwa
wyciszenie zachowań agresywnych wyzwala potrzebę spontanicznej komunikacji zmniejsza nadwrażliwość na bodźce dotykowe ułatwia nawiązanie kontaktu wydłuża czas koncentracji uwagi rozwija myślenie przyczynowo-skutkowe rozwija spontaniczną aktywność rozwija spostrzegawczość buduje poczucie własnej wartości stymuluje zmysły, ćwiczy koncentrację, koordynację ruchów, orientację przestrzenną uczy samodzielności i odpowiedzialności działa na receptory słuch-wzrok-dotyk

7 Nasze psy Bruno ur.20.01.2012r Cavalier King Charles Spaniel
Właściciel i przewodnik- Małgorzata Jarocka

8 Nasze psy Brutus ur Właściciel i przewodnik- Małgorzata Nadolska


Pobierz ppt "KANONY DOGOTERAPII."

Podobne prezentacje


Reklamy Google