Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KOMARY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KOMARY."— Zapis prezentacji:

1 KOMARY

2 Podstawowe informacje
Nazwa polska: komar brzęczący Typ: stawonogi Gromada: owady Rząd: muchówki Podrząd: długoczułkie Rodzina: komarowate Występowanie: owad kosmopolityczny Siedlisko: larwy rozwijają się w stojących zbiornikach wodnych

3 Choroby roznoszone przez komary to m. in.:
malaria żółta febra denga filarioza wirusowe zapalenie mózgu gorączka doliny Rift

4 Komary Małe bzyczące potwory. W upalne letnie popołudnie nie można pozwolić sobie na chwilę nieuwagi, bo wszędzie tam, gdzie pojawia się człowiek w ślad za nim podążają komary. Te małe, bzyczące potworki potrafią znakomicie uprzykrzyć nam życie. On - cichy, spokojny, wegetarianin, żyje zaledwie kilka dni nie wadząc nikomu. Ona - w naszym klimacie może przeżyć nawet dwa miesiące, lubi pożywić się krwią, najlepiej ludzką. Może jej wypić trzykrotnie więcej niż sama waży (rekordzistki nawet sześciokrotnie więcej). Samica komara składa kilkaset jaj. Do tego potrzebna jest jej wysysana z naszych naczyń krew. Bez krwi jaja zginą. Zginą też bez wody. Wilgotna wiosna i deszczowe lato sprzyjają wylęgowi komarów. Jest ich najwięcej w pobliżu zbiorników wodnych, nawet zwykłych rowów napełnionych deszczówką. Potrafią przewidzieć pogodę. Gdy zbliża się burza, komarzyce zaczynają kąsać szczególnie zaciekle. W Polsce występuje około 50 gatunków komarów. Najbardziej lubią młodych mężczyzn i dzieci . Powód? Wyższa od przeciętnej temperatura ich skóry. Komary mają niezwykle czuły narząd termolokacyjny, którym bezbłędnie lokalizują obiekty cieplejsze od otoczenia, a dzięki receptorowi węchowemu bezbłędnie docierają do spoconej skóry. Drogowskazem ułatwiającym namierzenie ofiary w ciemności jest wydychany przez nas dwutlenek węgla.

5 BUDOWA KOMARA Komary są owadami o smukłej budowie ciała, wąskich skrzydłach i długich kończynach. Posiadają aparat gębowy typu kłująco-ssącego w postaci długiej kłujki skierowanej do przodu. Na głowie znajdują się: para dużych oczu, czułki (nitkowate u samic i pierzaste u samców) oraz głaszczki szczękowe, które u samców i samic komarów z rodzaju Anopheles są tej samej długości co kłujka, natomiast u samic z rodzajów Culex i Aedes są wyraźnie krótsze .Dorosłe owady mierzą 2-12,5 mm długości. W locie wydają charakterystyczny dźwięk wykonując do 600 uderzeń skrzydeł/sek. Dla porównania mucha domowa wykonuje zaledwie 200 uderzeń/sek.

6 POŻYWIENIE Pewne gatunki komarów żywią się warzywami, pozostawiając na nich guzowate bulwy, które czasem powodują ogromne szkody. Gatunki szczególnie uciążliwe dla ludzi to kąsające hematofagi, czyli zwierzęta odżywiających się krwią. Ciekawe jest to, że tylko samice tych owadów ssają krew podczas, gdy samce żywią się nektarem kwiatów i roślin. Owady, które żywią się ludzką krwią mogą przenosić choroby. Choć jest hematofagiem, nie przenosi chorób, jednak po ukąszeniu pozostawia swędzące, uciążliwe pęcherze.

7 Komar: Zamieszkuje głównie kraje tropikalne, gdzie przenosi różnego rodzaju choroby. W Polsce można spotkać komara widliszka, który przenosi malarię. Samica komara jest większa od samca. Ma kłująco-ssący aparat gębowy, którym wkłuwa się w skórę i spija krew,. Ukąszenia komarów są swędzące i powodują obrzęki.

8

9

10

11 KONIEC


Pobierz ppt "KOMARY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google