Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rodzaje,wygląd,odżywianie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rodzaje,wygląd,odżywianie"— Zapis prezentacji:

1 Rodzaje,wygląd,odżywianie
Owady Rodzaje,wygląd,odżywianie

2 Motyl Cechy: Oczy złożone - są na ogół duże, złożone z mniejszych oczek, tak zwanych ommatidiów. Aparat gębowy - jest typu ssącego. Większość motyli odżywia się nektarem kwiatowym. Czułki. Na całej ich powierzchni rozmieszczone są receptory zapachu, a na ich II segmencie znajduje się narząd Johnstona. Jest to narząd słuchowy wychwytujący drgania powietrza. Tułów składa się z trzech segmentów. Na tułowiu znajdują się trzy pary odnóży. Są smukłe i pokryte delikatnymi łuskami lub włoskami. Na tułowiu motyli znajdują się dwie pary skrzydeł z dwuwarstwowej błony rozpiętej na żyłkach znajdujących się pomiędzy jej warstwami.

3 Pasikonik Pasikonik zielony
Duży owad pospolicie występujący wśród wysokiej trawy. Jest sprawnym drapieżnikiem polującym na mniejsze owady. Jego zielone ubarwienie pomaga mu być trudno dostrzegalnym wśród źdźbeł traw,krzewów i drzew. Silny aparat gębowy typu gryzącego, długie czułki, dobrze wykształcone oczy i skoczne nogi czynią go sprawnym myśliwym. Latem samce przez cały dzień do późnej nocy trą pierwszą parą sztywnych skrzydeł na których znajdują się aparaty strydulacyjne,dając pasikonikowe koncerty.

4 Stonka Pokarm Żeruje na ziemniakach. Żywi się ich liśćmi, kwiatami i łodygami. Rozmnażanie Kilka dni po opuszczeniu zimowisk, chrząszcze przystępują do rozrodu. Samica składa jaja w dużych grupach na spodzie liści ziemniaczanych, aby ochronić je przed słońcem i deszczem. Żerujące na liściach larwy pozbawiają całkowicie liści swego żywiciela.

5 Osa Rodzaj owadów charakteryzujący się kontrastowym ubarwieniem, zazwyczaj żółto-czarnym, oraz posiadaniem żądła stanowiącego naturalną broń w razie zagrożenia. Osy osiągają do 25 mm długości ciała. Żyją w gromadach, zakładając gniazda przeważnie kulistego kształtu, z szarej masy przypominającej papier, uzyskiwanej w wyniku przeżuwania drewna, mieszanego następnie ze śliną. Wewnątrz gniazda znajduje się plaster zawierający złożone przez królową jaja. Jad os nie jest groźny dla człowieka, choć użądlenia są bolesne. Aby wywołać śmierć dorosłego człowieka potrzeba kilkuset ukąszeń. Wyjątkiem są osoby uczulone, u których jad może wywołać wstrząs anafilaktyczny.

6 Komar Komary związane są ze środowiskiem wodnym, ponieważ w cyklu rozwojowym komarów larwy żyją w wodach.Komary są bardzo rozpowszechnione, występują od Arktyki po rejony tropikalne. Osobniki dorosłe latają wieczorami w dużych chmarach nad podmokłymi łąkami, w pobliżu jezior, stawów i rzek. Dorosłe komary mają aparat gębowy kłująco-ssący. Samice ssą krew zwierząt stałocieplnych, ponieważ do rozwoju jaj wymagają odżywiania się krwią określonych gatunków zwierząt. Natomiast samce żywią się nektarem kwiatów. W Polsce występuje 47 gatunków komarów.

7 Koniec


Pobierz ppt "Rodzaje,wygląd,odżywianie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google