Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pory Roku.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pory Roku."— Zapis prezentacji:

1 Pory Roku

2 Dlaczego występują pory roku? Czym spowodowane są zmiany w przyrodzie??
Oś obrotu ziemi nie przebiega pionowo, lecz pod kątem. To powoduje,że czas i siła nasłonecznienia zmieniają się w ciągu roku. W naszej strefie klimatycznej występują na przemian okresy ciepła i chłodu. Różnice temperatur sięgają kilkudziesięciu stopni Celsjusza ale przyroda przystosowała się do tego. Rośliny potrzebują do życia energii słonecznej, i pierwsze piękne, ciepłe dni sprawiają, że rośliny wypuszczają pąki i zaczynają kwitnąć. Latem rozwijają się i dojrzewają ich owoce i nasiona, aby zapewnić następne pokolenia; jesienią aktywność roślin słabnie a zimą zamiera. Zwierzęta natomiast rodzą się wiosną lub na początku lata. Dzięki temu zdążą dojrzeć i nabrać siły przed nadejściem zimy. Przez cały rok natura przeobraża się zmieniając również wszystko co nas otacza.

3 MARZEC ZIMA / WIOSNA ŚREDNIA TEMPERATURA: 2,5* C DZIEŃ / NOC
Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca. Tego dnia dzień i noc są równej długości. Przyroda budzi się z długiego, zimowego snu. Soki zaczynają krążyć w gałęziach drzew i krzewów powodując , że pojawiają się pierwsze pąki. Na łąkach i w żywopłotach dostrzegamy pierwsze kwiaty. Pola uprawne zaczynają się zielenić: pojawiają się kiełki zbóż ozimych i rzepaku. Pogoda jest zmienna- na przemian słońce deszcz i śnieg czasami nawet grat. Śniegi topnieją i w połączeniu z wodą deszczową powodują, że rzeki występują z brzegów. ZIMA / WIOSNA ŚREDNIA TEMPERATURA: 2,5* C DZIEŃ / NOC

4 Kwiaty Marca: mniszek pospolity, przetacznik, ziarnopłon wiosenny.

5 Kos- jest jednym z ptaków, które jako pierwsze zakładają gniazda i składają jaja. Samca łatwo jest rozpoznać po czarnym upierzeniu i żółtym dziobie. Samica ma barwy bardziej stonowane, lecz podobną budowę.

6

7 KWIECIEŃ WIOSNA ŚREDNIA TEMPERATURA: 7,5*C DZIĘŃ / NOC
Roślinność rozwija się- młode listki zaczynają zielenić się na drzewach. Ich kolor jest bardzo różny w zależności od gatunku- od prawie żółtego do rdzawego. Drzewa owocowe pokrywają się kwiatami. Rosnące zboża są coraz bardziej zielone. Zaczynają wracać ptaki, które odleciały na zimę, m.in. jaskółki. Temperatura rośnie, lecz grożą jeszcze spadki poniżej zera – przymrozki. Mogą one zamrozić kwiaty drzew owocowych i w ten sposób zagrozić przyszłym zbiorą. WIOSNA ŚREDNIA TEMPERATURA: 7,5*C DZIĘŃ / NOC

8

9

10 Lipiec LATO ŚREDNIA TEMPERATURA: 18*C DZIEŃ / NOC
Jest pełnia lata. W krajobrazie dominuje kolor żółty- zbieranego właśnie rzepaku, dojrzałych zbóż, licznych kwiatów słonecznika. W panującym upale rozlega się śpiew koników polnych. Czasem robi się parno, niebo zakrywają ogromne, ciężkie chmury, zrywa się wiatr. Błyskawice i grzmoty poprzedzają ulewę lub nawet grad- nadeszła burza. Piękny spektakl w wykonaniu natury, który może być jednak niebezpieczny. Przyszłe zbiory mogą ulec zniszczeniu, a gwałtownie przybierające wody rzek powodują powodzie.

11

12

13 PAŹDZIERNIK JESIEŃ ŚREDNIA TEMPERATURA: 7*C
Po raz kolejny całkowicie zmienia się wygląd wszystkiego co nas otacza. Liście drzew i krzewów zmieniają kolor. Zieleń, trochę przybladła pod koniec lata, ustępuje miejsca żółci, czerwieni i orzecha. Tę feerię ciepłych dni,lecz temperatura ciągle spada. Ostatnie wędrowne ptaki odlatują na południe, by spędzić zimę w ciepłych krajach.

14

15

16

17 Monika Szybalska klasa 3b
KONIEC Monika Szybalska klasa 3b


Pobierz ppt "Pory Roku."

Podobne prezentacje


Reklamy Google