Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nietoperz- wróg czy przyjaciel?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nietoperz- wróg czy przyjaciel?"— Zapis prezentacji:

1 Nietoperz- wróg czy przyjaciel?

2 Jak wygląda nietoperz?

3 Podobnie jak ptaki... Niektóre nietoperze opuszczają miejsce w którym mieszkają i wylatują do innego kraju. W jednym kraju wydają potomstwo, w drugim kraju zapadają w sen zimowy (hibernację).

4 Ale to nie ptaki Nietoperze są ssakami.
Ich ciało pokryte jest futrem (jak u myszki). Samica rodzi młode, które w pierwszych dniach życia ssą mleko matki. Jednak są niezwykłe - jako jedyne ssaki mają skrzydła i potrafią latać.

5 Legenda Hinduska Według niej, nietoperze to ptaki, które chciały być podobne człowieka. Modliły się o to i otrzymały zęby, włosy i twarze jak ludzie, ale reszta ciała pozostała jak u ptaków. Ze wstydu schowały się w ciemne zakamarki i wylatują tylko w nocy, aby nie spotkać się z ptakami.

6 Dziwne dźwięki - echolokacja
Nietoperze wysyłają dźwięki, których nie słyszy człowiek. Odbijają się one od różnych przedmiotów i wracają do jego uszu jak echo. Dzięki temu nietoperz może poznać odległość od ofiary (np. owada) i kierunek, w jakim się ona porusza.

7 Smacznego! Nietoperze odżywiają się:
Owadami (np.komarami, które wysysają krew lub chrabąszczami które podgryzają korzenie) Owocami Rybami Drobnymi ssakami Nektarem (zapylając przy okazji kwiaty jak np.pszczoły)

8 Wampiry!!! Są tylko trzy gatunki nietoperzy, które odżywiają się krwią
ptaków i ssaków (robią ranę na ciele ofiary, a następnie zlizują krew). Nazywamy je wampirami.

9 Żyją one w Ameryce Południowej

10 Jak żyją nietoperze w Polsce?
Wiosną, latem i jesienią w ciągu dnia odpoczywają, zwisając głową w dół. W nocy latają (czasami skaczą po ziemi) i szukają pożywienia.

11 Hibernacja Na zimę nietoperze zapadają w hibernację, czyli bardzo głęboki sen. Mogą w nim przebywać nawet kilka miesięcy. Są wtedy zupełnie bezbronne. Każde wybudzenie przez człowieka, może być dla nietoperzy śmiertelne.

12 Gdzie hibernują? Śpiące nietoperze spotkamy w: • jaskiniach,
• piwnicach, • schronach, • fortach, • studniach i kanałach, • szczelinach w budynkach.

13 Nietoperz to demon... ...ale tylko w naszej kulturze. W Chinach nietoperz jest uznawany za zwierzę przynoszące szczęście. Na przykład obecność nietoperza w domu przynosi powodzenie.

14 Dlaczego nietoperze to przyjaciele?
Nietoperze są bardzo żarłoczne. W ciągu jednej nocy nietoperz potrafi zjeść 500 komarów i 30 chrabąszczy

15 Pamiętaj! Nietoperz nie zrobi Ci krzywdy, on się Ciebie boi !
Jeśli przypadkiem w nocy wleci do Twojego mieszkania, zgaś wszystkie światła i otwórz szeroko okno, by mógł wylecieć ! Nietoperz chroni nas przed szkodliwymi owadami, więc jest pożyteczny ! Obudzenie nietoperza w dzień może sprawić mu dużo bólu (jego oczy nie są przystosowane do dużej ilości światła) ! Nietoperze są pod ochroną !

16 Chrońmy naszych przyjaciół !!!


Pobierz ppt "Nietoperz- wróg czy przyjaciel?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google