Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kolumna Zygmunta.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kolumna Zygmunta."— Zapis prezentacji:

1 Kolumna Zygmunta

2 Historia Monument powstał za sprawą króla Władysława IV, który postanowił upamiętnić w ten sposób postać swojego ojca - Zygmunta III Wazy, dzięki któremu Warszawa stała się miastem stołecznym.

3 Kto to wybudował? Projektanci: Constantino Tencalia, Clemente Molli
Rok zbudowania: 1644

4 Legenda Z pomnikiem związana jest pewna legenda. Głosi ona, że w momencie, gdy dzierżony przez króla miecz dotknie podstawy, na której stoi posąg, nastąpi koniec świata. Na szczęście, dziś jeszcze znajduje się on wystarczająco wysoko!

5 Opis Miała ona 22 metry wysokości, wykonana była z marmuru chęcińskiego, wieńczył ją posąg króla Zygmunta III Wazy, odlany z brązu i pozłacany, wysokości 2,75 metra.

6 Ozdoby Monument ozdobiono licznymi metalowymi detalami i tablicami pamiątkowymi dotyczącymi osoby króla Zygmunta oraz projektantów pomnika.

7 Gdzie się to znajduje? Postanowiono umiejscowić kolumnę w takim punkcie, aby każdy, kto wjeżdżał do miasta, od razu ją widział. Dlatego też Plac Zamkowy, a konkretnie sąsiedztwo zachodniej elewacji zamku i nieistniejącej dziś Bramy Krakowskiej było odpowiednim miejscem dla tego celu.


Pobierz ppt "Kolumna Zygmunta."

Podobne prezentacje


Reklamy Google