Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kraków Wędrówka po mieście Do dzisiaj,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kraków Wędrówka po mieście Do dzisiaj,"— Zapis prezentacji:

1 Kraków Wędrówka po mieście Do dzisiaj,
z mocy prawa posługuje się pełną nazwą "stołeczne królewskie miasto Kraków„ Wędrówka po mieście

2 Wawel – siedziba królów
Funkcje państwotwórcze od 1038 r. stała siedziba Kazimierza Odnowiciela później przekształcony w gotycką rezydencję, przebudowaną z rozkazu króla Zygmunta I Starego na renesansową posiadłość. Tuż obok zamku królewskiego wznosi się katedra, określana mianem panteonu polskiego, w której dokonywano koronacji i pochówków królewskich. Znajdowały się w niej relikwie i insygnia koronne. W jednej z wież katedralnych, Wieży Zygmuntowskiej, znajduje się największy polski dzwon, zwany Zygmuntem – od imienia jego fundatora, króla Zygmunta I Starego.

3 Kościół Mariacki Obecny wygląd jest wynikiem przebudowy kościoła, która miała miejsce w latach Charakterystycznym elementem jest drewniany, późnogotycki hełm wieży północnej. Hełm wieży południowej jest późniejszy i pochodzi z czasów renesansu. Z wieży północnej (wyższej - 82m.) co godzinę grany jest Hejnał Mariacki z wysokości 54 m. Jest on jednym z symboli Krakowa.

4 Rynek Rynek Główny to największy z placów Krakowa, a zarazem największy rynek w średniowiecznej Europie. Kraków lokowano 5 czerwca 1257, a dokonał tego książę krakowski Bolesław Wstydliwy. Rynek został wytyczony, jako kwadratowy plac o boku nieznacznie przekraczającym 200 metrów. Powstał z myślą, aby miejscowi oraz podążający szlakami handlowymi kupcy mieli dość miejsca,by móc sprzedawać tu swe towary. Pozostałością licznych niegdyś kramów kupieckich są znajdujące się w centrum Rynku Sukiennice. Rynek Główny początkowo był własnością władcy. Kazimierz Wielki zrzekł się prawa do większości obiektów na Rynków Głównym na rzecz miasta.

5 Smok wawelski Smok Wawelski – mityczny smok
mieszkający u podnóża krakowskiego Wzgórza Wawelskiego w jaskini nazywanej Smoczą Jamą. Na pamiątkę tej legendy u podnóża Wzgórza Wawelskiego w 1970 ustawiono pomnik Smoka Wawelskiego ziejącego ogniem. Autorem rzeźby jest krakowski artysta Bronisław Chromy. Rzeźba Smoka Wawelskiego zasilana jest gazem ziemnym, dzięki czemu możliwe jest zianie ogniem. Legendarnego smoka opisują dwie legendy. Według legendy Marcina Bielskiego, smoka pokonał szewczyk Skuba, za pomocą fortelu – podłożył mu barana wypchanego siarką. Po zjedzeniu barana Smoka tak paliło w gardle, że "wypił pół Wisły" i pękł. Druga wersja Wincentego Kadłubka głosi, że pogromcą smoka był syn króla Kraka, a smok został zgładzony w 700 r. n.e.

6 Kopiec Kościuszki Kopiec Kościuszki
jeden z czterech kopców krakowskich usypanych bohaterom narodowym, poświęcony Tadeuszowi Kościuszce, usypany na najwyższym wzniesieniu wzgórza Sikornik. Uroczyste rozpoczęcie sypania kopca 15 września 1820 r. stało się wielkim wydarzeniem, przyciągnęło wielu Polaków, także spoza granic Rzeczypospolitej Krakowskiej. W trakcie budowy znaczną część prac wykonali ochotnicy, symboliczny chociażby udział w sypaniu stał się patriotycznym obowiązkiem. Budowę zakończono 25 października 1823 r. Usypany kopiec miał 80 m średnicy podstawy, 8,5m średnicy u wierzchołka i wysokość 34,1 m.

7 Franciszkańska 3


Pobierz ppt "Kraków Wędrówka po mieście Do dzisiaj,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google