Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Moje miasto z przeszłości

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Moje miasto z przeszłości"— Zapis prezentacji:

1 Moje miasto z przeszłości
Wybrane zabytki Warszawy

2 Szlakami zabytków Idąc na stare miasto pragniemy dowiedzieć sie tego co dla nas ważne w tym projekcie– jaki zabytek Warszawy uważany jest przez osoby ankietowane za najbardziej interesujący i rozpoznawalny.

3 Spotkaliśmy sie z różnymi odpowiedziami, a nasze poszukiwania przedstawiają zdjęcia.

4

5

6

7

8 Czy widzial/a Pan/i pomnik Fryderyka Chopina?

9 Kolumna Zygmunta III Wazy w Warszawie
Najstarszy świecki pomnik w Warszawie, wzniesiony w latach 1643/44 Zburzony przez Niemców podczas II wojny w 1944r. Zrekonstruowany w latach 1948/49 Kolumna została postawiona przez Syna Zygmunta – Władysława IV Wazy, na cześć uczczenia pamięci ojca. Pomnik ten był wiele razy naprawiany i konwersowany.

10 Wygląd Figura Zygmunta III Wazy wykonana została z brązu, oprócz tego stoi ona na granitowym cokole. Cała kolumna mierzy łącznie 22 metry. Przedstawia ona króla w koronie, zbroi oraz z krzyżem i szablą – symbolami władzy ziemskiej i kościelnej. Na płaszczu koronacyjnym zostało wyrytych jedenaście postaci, m.in.: król Kazimierz, królowa Anna Jagiellonka, mieszczka, rycerz, zakonnik. Królewską pierś zdobi order Złotego Runa. Cztery strony cokołu zdobią tablice z brązu z inskrypcjami w łacinie, a nad nimi znajdują się cztery spiżowe orły z girlandami.

11 Napisy na tablicach po przetłumaczeniu na polski z języka łacińskiego
STRONA PÓŁNOCNA: STRONA POŁUDNIOWA: STRONA ZACHODNIA: Nie rośnie sława Zygmunta dzięki kolumnie ani głazom ciosanym: sam on dla siebie był górą: nie bierze on blasku od złota ani mocy od spiżu: blask jego był jaśniejszy od złota a mocniejszy od spiżu Czci i przywiązaniu Poświęconą Kolumnę tę Zygmuntowi III Władysław IV Z rodu, miłości, talentów Syn; Z elekcji, porządku, szczęścia Następca; Ze ślubów, serca i czynu Wdzięczny; Ojcu Ojczyzny, Rodzicowi najlepiej zasłużonemu, Roku Pańskiego 1643 Wystawić rozkazał, Któremu już, Sława wieniec, Potomność wdzięczność, Wiekuistość pomniki Wzniosła, albo jest dłużna Zygmunt III na mocy wolnych wyborów król polski, z tytułu dziedziczenia, następstwa i prawa – król Szwecji, w umiłowaniu pokoju i w sławie pierwszy pomiędzy królami, w wojnie i zwycięstwach nie ustępujący nikomu, wziął do niewoli wodzów moskiewskich, stolicę i ziemie moskiewskie zdobył, wojska rozgromił, odzyskał Smoleńsk, złamał pod Chocimiem potęgę turecką, przez czterdzieści cztery lata panował, czterdziesty czwarty z szeregu królów, dorównał w chwale wszystkim, albo ogarnął całą.

12 CIEKAWOSTKI Z szablą króla związany jest przesąd , wedle którego upuszczenie szabli przez króla zwiastowało nieszczęścia i upadek miasta. Zawszę gdy opowiada się o Kolumnie, można usłyszeć. „Przedstawia ona Zygmunta III Waze, który przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy”. Początkowo kolumna stała przy Bramie Krakowskiej. Po zniszczeniu Bramy w 1817 roku została przeniesiona przed Zamek Królewski. Przetrwała ona spalenie Zamku w 1939 roku.

13 Pomnik Budowy Szosy Brzeskiej
Obelisk który znajduje się na Grochowie Został odsłonięty w 1825 roku dla uczczenia budowanej w latach 1820/23 brukowanej szosy prowadzącej do Warszawy do Brześcia

14 Ciekawostki Został odsłonięty w  1825 r. wraz z identycznym obiektem w Terespolu Zwany jest także Pomnikiem Pracy, Żelaznym Pomnikiem, Żelaznym Słupem Podczas poszerzania ulicy Grochowskiej w latach 1962 - 1964 przesunięto pomnik na nowe miejsce.

15 Fotografie: Jenissa Aniszewska Kamila Dybus Sylwia Jasińska Nikodem Szymański Nakręcenie filmu: Projekt wykonali # JENISSA(ANNA) ANISZEWSKA # KAMILA DYBUS # SYLWIA JASIŃSKA # NATALIA KĄKOL # NIKODEM SZYMAŃSKI Pod przewodnictwem: Nauczyciela Historii - Mariusza Dymka

16 Źródła Własne http://tnij.org/projekthist http://tnij.org/projekthist2


Pobierz ppt "Moje miasto z przeszłości"

Podobne prezentacje


Reklamy Google