Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SPORT TO TEŻ REKREACJA Sprawność fizyczna Wykonała: Natalia Korytowska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SPORT TO TEŻ REKREACJA Sprawność fizyczna Wykonała: Natalia Korytowska"— Zapis prezentacji:

1 SPORT TO TEŻ REKREACJA Sprawność fizyczna Wykonała: Natalia Korytowska
Kl. 3D

2 Ruch człowieka Ruch jest dla dzieci niezbędnym bodźcem rozwojowym uaktywniającym wszelkie procesy zachodzące w organizmie. Dziecko z natury obdarzone jest ustawicznym głodem ruchowym, dlatego też znajduje dużo przyjemności w zabawach organizowanych w ramach lekcji wychowania fizycznego. Istotą dobrych ćwiczeń jest dobrze dobrany zestaw gier i zabaw ruchowych.

3 Formy rekreacji Z sondażu poświęconego m. in. różnym formom aktywności fizycznej wynika, że większości dorosłych Polaków (mających 18 lat lub więcej) nie jest obcy jakiś rodzaj ruchowej, fizycznej rekreacji czy sportu, choć część oddaje się takiej aktywności jedynie sporadycznie. Trzeba jednak zaznaczyć, że dwie piąte ankietowanych (39%) udzieliło negatywnej odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące uprawiania jakiejś dyscypliny sportu lub podejmowania fizycznej rekreacji. Jedna trzecia Polaków (33%) regularnie - raz w tygodniu lub częściej - uprawia sport lub inne ćwiczenia służące sprawności fizycznej, 12% czyni to rzadziej, ale co najmniej raz w miesiącu. Co szósty respondent (16%) sporadycznie uprawia jakiś rodzaj sportu lub rekreacji ruchowej.

4 Wycieczki rowerowe Najpopularniejszą formą rekreacji fizycznej jest jazda na rowerze. Ogółem ponad dwie piąte badanych (42%) deklaruje, że czasem jeździ na rowerowe wycieczki, dla przyjemności, przy czym prawie jedna piąta (18%) czyni to raz w tygodniu lub częściej.

5 Piesze wycieczki Do popularnych form aktywnego wypoczynku należą także: piesze wędrówki (30%), gra w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę lub inne ruchowe gry zespołowe (26%), pływanie (26%) oraz bieganie, jogging (21%). Jednak systematycznie, tzn. przynajmniej raz w miesiącu, te rodzaje aktywności podejmuje od 9% do 13% ankietowanych.

6 Najtańszy sposób na zdrowie to.......
Sport to najtańszy i najprostszy sposób zapobiegania wielu schorzeniom. Lekarze ostrzegają, że obecny tryb życia, ("siedząca" praca, spędzanie wolnego czasu przed telewizorem lub komputerem, ogólny brak ruchu) w sposób zdecydowanie negatywny wpływa nie tylko na samopoczucie, ale przede wszystkim na zdrowie człowieka. Brak aktywności fizycznej jest również jedną z głównych przyczyn powstania wielu chorób cywilizacyjnych (miażdżyca, zawały serca, otyłość). Ruch jest dobry na wszystko - poprawia nie tylko ogólną kondycję organizmu, pozwala również odreagować stres i zapomnieć o codziennych kłopotach. Terapeuci zajmujący się pomocą młodzieży uzależnionej od narkotyków przedstawiają wyniki statystyk, z których jasno wynika, że młodzież zajmująca się wyczynowo sportem o wiele rzadziej sięga zarówno po narkotyki, jak i inne używki (alkohol, papierosy). Wiadomo również, że sport uczy młodych samodyscypliny i poważnego podchodzenia do obowiązków.

7 Mało popularne sporty i gry zespołowe....
Caber Toss Caber Toss to tradycyjna szkocka rozrywka polegająca na rzucaniu kłodą. Kłoda ma do 6 metrów i waży do 60 kilogramów (choć rekordowa kłoda ważyła 127 kilo). Co ciekawe - wcale nie chodzi o dystans, tylko o precyzję rzutu. Z wprowadzeniem kobiecego Caber Toss nie było większych problemów, ponieważ zawodnicy już wcześniej nosili spódniczki.

8 Boks kobiecy Kobiecy boks zadebiutował na igrzyskach w 1904 roku, ale potem nie pojawił się ani razu. Jest on jak na razie mało popularną dyscypliną sportową, przeznaczona w dalszym ciągu dla mężczyzn.

9 Le parkour Główną ideą Parkour jest pokonywanie przeszkód stojących na drodze w jak najefektywniejszy sposób przy wykorzystaniu swojego ciała i jego możliwości, oraz tego wszystkiego, co nas otacza, obojętnie czy jest to aglomeracja miejska, czy też łono natury, jak np. las, góry. W "filozofii" Parkour zawiera się również dążenie do doskonalenia własnej osoby i wzmacniania siebie zarówno fizycznie jak i psychicznie. Osoba uprawiająca Parkour to traceur. Nazwa "Parkour" to neologizm stworzony przez Davida Belle’a, pochodzi od francuskiego słowa "parcours" – trasa, droga, przebieg. To z kolei pochodzi od łacińskiego "percursus". Za twórcę Parkour uznaje się Davida Belle’a.

10

11 Curling Curling należy do sportów zespołowych, podobnych do gry kulami czy bocce. Jest on rozgrywany na prostokątnej tafli lodu przez dwie drużyny liczące po 4 zawodników. Do gry używa się ciężkich granitowych kamieni, które są wypuszczane na lodzie w kierunku celu zwanego domem. Liczba przyznanych punktów zależy od ilości kamieni znajdujących się najbliżej środka domu. Poziom umiejętności, precyzji i złożoności wykonywanych zagrań oraz odpowiednia strategia sprawiają, że curling jest nazywany „szachami na lodzie”.

12 Kitesurfing (także kiteboarding) — sport wodny, odmiana Bałtyku, technicznie podobny do Bałtyku, jednak różni się znacząco w sposobie prowadzeniu deski – prowadzi się ją tak jak podczas jazdy na fali, na krawędzi (podobnie do snowboardu), w windsurfingu natomiast deska prowadzona jest płasko. Od tego ostatniego różni się także konstrukcją pędnika - zamiast klasycznego żagla używana tu jest odmiana latawca-paralotni utrzymywanego przez żeglującego kitesurfera w znacznej odległości, na uprzęży. Sport ten uprawiany jest zarówno na akwenach słodkowodnych (sprzyjające wiatry wieją np. w dolinach alpejskich, np. w południowym Tyrolu), jak i morskich (np. na polskim wybrzeżu Bałtyku). Kitesurfing

13

14 Unihokej Unihokej jest sportem drużynowym, w który gra się przy pomocy plastikowych kijów zakończonych kompozytową blendą, dzięki którym w łatwy sposób można operować i strzelać na bramkę przeciwnika lekką, plastikową piłką. Unihokej (zwany również floorballem) jest szczególnie popularny w Szwecji, Finlandii, Szwajcarii, oraz w kilku innych krajach takich jak Norwegia, czy Czechy. Poza Europą, floorball systematycznie zwiększa swoją popularność w Kanadzie, Singapurze, Japonii, Australii oraz w Stanach Zjednoczonych.


Pobierz ppt "SPORT TO TEŻ REKREACJA Sprawność fizyczna Wykonała: Natalia Korytowska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google