Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Izba Historii Regionalnej istnieje od końca 1999 roku. Początki tworzenia zbiorów sięgają 1995r. Wtedy to nauczyciel historii i opiekun Izby mgr Janusz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Izba Historii Regionalnej istnieje od końca 1999 roku. Początki tworzenia zbiorów sięgają 1995r. Wtedy to nauczyciel historii i opiekun Izby mgr Janusz."— Zapis prezentacji:

1 Izba Historii Regionalnej istnieje od końca 1999 roku. Początki tworzenia zbiorów sięgają 1995r. Wtedy to nauczyciel historii i opiekun Izby mgr Janusz Głód, zaczął zbierać zabytki historyczne z terenu Gminy Wiejskiej Dzierżoniów i okolicy.

2 W proces gromadzenia, opisywania i prezentowania eksponatów opiekun zaangażował uczniów i dorosłych darczyńców. Liczba eksponatów przekroczyła 300 sztuk. Najstarszy liczy 3500 lat.

3 … gdyż często są tu prezentowane pamiątki rodzinne, uczące szacunku do dziedzictwa historycznego.

4 Współpraca gimnazjalistów ze środowiskiem lokalnym to jeden ze sposobów prospołecznego i patriotycznego wychowania młodzieży. Wystawy poświęcone księdzu Melcowi to także imprezy przyciągające środowisko lokalne, w którym przez lata żył i działał nasz patron.

5 Corocznie obchodzone są w Gimnazjum Gminnym święta narodowe i rocznice państwowe. W dniach poprzedzających święta 11 listopada i 3 maja przypominamy wydarzenia i okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości oraz uchwalenia Konstytucji. Dla młodzieży Gimnazjum Gminnego Ojczyzna to także groby. Tradycją szkoły stało się odwiedzanie i dbanie o mogiłę patrona – ks. Jana Melca. Mottem młodzieży stały się słowa patrona umieszczone na sztandarze: Każdy niech zostanie czym jest, a człowiekiem dla wszystkich.

6 Młodzież Gimnazjum Gminnego swoje zainteresowania Małą Ojczyzną zrealizuje w klasie z elementami regionalizmu i turystyki. Uczniowie, wędrując po szlakach Gminy Wiejskiej Dzierżoniów, poznają najciekawsze miejsca i zabytki najbliższej okolicy. Wycieczki krajoznawczo-edukacyjne pobudzają młodzież do zainteresowania najbliższą okolicą i uczą szacunku do niej. Krajobrazowy Ślężański Park Góry Sowie

7 W roku szkolnym 2008/2009 w Gimnazjum Gminnym została otwarta klasa z elementami regionalizmu i agroturystyki. Powstała ona zgodnie z zatwierdzoną przez Gminę Dzierżoniów i Kuratorium Oświaty we Wrocławiu innowacją organizacyjną JESTEM DOLNOŚLĄZAKIEM, JESTEM EUROPEJCZYKIEM. Absolwenci Gimnazjum Gminnego zostaną szczegółowo zapoznani z: - walorami turystycznymi, środowiskowymi, rekreacyjnymi zamieszkałych przez nich terenów, - wykorzystaniem dziedzictwa kulturowego i historycznego tego regionu, - poziomem rozwoju agroturystyki w naszym powiecie, w powiatach sąsiadujących oraz w miastach polsko- niemieckiego i polsko- czeskiego pogranicza - możliwością kontynuowania nauki na podobnych kierunkach w szkołach średnich w naszym powiecie.

8 Jedną z form realizacji wprowadzonej innowacji będą wycieczki uczniów Gimnazjum Gminnego do: Wrocławia, Wałbrzycha, Uciechowa, Świdnicy, Dzierżoniowa, Sobótki, Tuszyna, Kiełczyna, Dobrocina, Gilowa, Niemczy, Wojsławic, Piławy Dolnej i Górnej.

9 Prawdziwy patriotyzm nie tylko polega na tym, ażeby kochać jakąś idealną ojczyznę, ale - ażeby kochać, badać i pracować dla realnych składników tej ojczyzny, którymi są ziemia, społeczeństwo, ludzie i wszelkie ich bogactwa. Bolesław Prus Prezentację przygotowali: Beata Janicka, Renata Idzik, Kinga Winnicka, Janusz Głód, Małgorzata Klepuszewska, Izabela Wójcik, Piotr Sowa


Pobierz ppt "Izba Historii Regionalnej istnieje od końca 1999 roku. Początki tworzenia zbiorów sięgają 1995r. Wtedy to nauczyciel historii i opiekun Izby mgr Janusz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google