Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Www.prezydencjaue.gov.pl A B C POLSKIEJ PREZYDENCJI 2011.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Www.prezydencjaue.gov.pl A B C POLSKIEJ PREZYDENCJI 2011."— Zapis prezentacji:

1 www.prezydencjaue.gov.pl A B C POLSKIEJ PREZYDENCJI 2011

2 www.prezydencjaue.gov.pl CO TO JEST PREZYDENCJA? Prezydencja (przewodnictwo) to kierowanie przez 6 miesięcy pracami Rady Unii Europejskiej, która jest jedną z najważniejszych instytucji UE. Polska Prezydencja rozpocznie się 1 lipca 2011 r., a skończy 31 grudnia 2011 r. W tym czasie do naszego kraju będą przyjeżdżać politycy i urzędnicy ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Polscy urzędnicy będą kierować rozmowami o przyszłości UE i wykonywać ważne zadania organizacyjne.

3 www.prezydencjaue.gov.pl CO TO JEST TRIO PREZYDENCJI? Określenie trio, chociaż kojarzy się głównie z muzyką, jest bardzo ważnym terminem związanym z Prezydencją. Otóż trio Prezydencji to grupa 3 państw obejmujących przewodnictwo w Radzie UE kolejno po sobie. Każde z nich sprawuje tę funkcję przez 6 miesięcy. W praktyce państwa te współpracują ze sobą przez 18 miesięcy, nadając wspólny kierunek rozwoju UE. Polska będzie sprawować Prezydencję w trio wspólnie z Danią i Cyprem.

4 www.prezydencjaue.gov.pl DLACZEGO PREZYDENCJA MOJEGO KRAJU JEST TAKA WAŻNA? Kraj sprawujący Prezydencję ma duży wpływ na decyzje podejmowane w Unii Europejskiej. To wielki prestiż, ale i odpowiedzialność. W ciągu pierwszego półrocza 2011 r. odwiedzi Polskę wielu zagranicznych gości, którym będziemy mogli zaprezentować walory turystyczne naszych regionów, bogactwo kultury i tradycji. Sukces Prezydencji to najlepszy sposób na promocję kraju, walkę ze stereotypami i umocnienie naszego wizerunku w Europie i na świecie.

5 www.prezydencjaue.gov.pl PREZYDENCJA W LICZBACH: 184 – tyle dni będzie trwała polska Prezydencja. 150 – tyle (mniej więcej) będzie spotkań z udziałem urzędników z całej Unii Europejskich w wybranych miastach Polski. 1500 – tyle osób jest zaangażowanych w przygotowania do polskiej Prezydencji.

6 www.prezydencjaue.gov.pl JAK MÓJ KRAJ PRZYGOTOWUJE SIĘ DO PREZYDENCJI? Już w 2008 roku polski rząd powołał Pełnomocnika odpowiedzialnego za przygotowania do polskiej Prezydencji – jest nim Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych – minister Mikołaj Dowgielewicz.

7 www.prezydencjaue.gov.pl Polski rząd przygotowuje tzw. priorytety Prezydencji, czyli wskazuje główne zagadnienia, które Polska będzie chciała w czasie Prezydencji przedyskutować ze swoimi partnerami z innych krajów UE. JAK MÓJ KRAJ PRZYGOTOWUJE SIĘ DO PREZYDENCJI?

8 www.prezydencjaue.gov.pl Pod kątem spotkań w trakcie naszej Prezydencji, które będą się odbywać w polskich miastach w 2011 roku, Ministerstwo Spraw Zagranicznych wybiera odpowiednie ośrodki konferencyjne i hotele. Z wyprzedzeniem musi zadbać także o zapewnienie bezpieczeństwa gości z zagranicy, którzy przyjadą do Polski z innych krajów UE. JAK MÓJ KRAJ PRZYGOTOWUJE SIĘ DO PREZYDENCJI?

9 www.prezydencjaue.gov.pl Chcemy, by pracownicy naszych ministerstw byli jak najlepiej przygotowani do rozmów, które ich czekają z partnerami z innych krajów, organizujemy więc dla nich specjalne szkolenia m.in. z języków obcych i wiedzy o Unii Europejskiej. JAK MÓJ KRAJ PRZYGOTOWUJE SIĘ DO PREZYDENCJI?

10 www.prezydencjaue.gov.pl Z okazji polskiej Prezydencji ciekawe imprezy z udziałem artystów będą się odbywać m.in. w Polsce, Niemczech, we Francji, a nawet w Chinach. O bogaty program kulturalny naszej Prezydencji dba Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. JAK MÓJ KRAJ PRZYGOTOWUJE SIĘ DO PREZYDENCJI?

11 www.prezydencjaue.gov.pl CZY W MOIM MIEŚCIE W CZASIE PREZYDENCJI BĘDZIE SIĘ DZIAŁO COŚ CIEKAWEGO? W 2011 roku w polskich miastach pod patronatem polskiej Prezydencji będą się odbywać koncerty, imprezy sportowe, wystawy oraz wiele innych atrakcji. Wszystkie informacje o tych wydarzeniach będziesz mógł znaleźć na oficjalnym portalu Prezydencji www.pl2011.eu, który zostanie uruchomiony w połowie 2011 roku.

12 www.prezydencjaue.gov.pl JAK MOGĘ SIĘ WŁĄCZYĆ W PRZYGOTOWANIA DO PREZYDENCJI? Spróbuj zainteresować tematem Prezydencji swojego nauczyciela i zaproście na lekcje konsultanta z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej znajdującego się najbliżej Twojej szkoły. Adresy RCIE znajdziesz na stronie www.polskawue.gov.pl. Konsultant poprowadzi lekcję europejską, podczas której dowiesz się więcej na temat Prezydencji, weźmiesz udział w konkursie wiedzy i zabawach z nagrodami.

13 www.prezydencjaue.gov.pl Odwiedzaj stronę przygotowań do Prezydencji www.prezydencjaue.gov.pl/mlodziez. Tu znajdziesz informacje o ciekawych konkursach i inicjatywach dla młodzieży dotyczących Prezydencji. Zaproponuj temat Prezydencji na zajęciach szkolnego klubu europejskiego w twojej szkole. Zastanówcie się już teraz wspólnie, jak możecie wypromować swoją miejscowość i region wykorzystując szanse jakie stwarza Przewodnictwo Polski w Unii Europejskiej. JAK MOGĘ SIĘ WŁĄCZYĆ W PRZYGOTOWANIA DO PREZYDENCJI?

14 www.prezydencjaue.gov.pl WIĘCEJ INFORMACJI O PREZYDENCJI? Odwiedź stronę: Polska Prezydencja 2011 ma również swój profil na facebooku


Pobierz ppt "Www.prezydencjaue.gov.pl A B C POLSKIEJ PREZYDENCJI 2011."

Podobne prezentacje


Reklamy Google