Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Droga Polaków ku wolności!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Droga Polaków ku wolności!"— Zapis prezentacji:

1 Droga Polaków ku wolności!
Aleksandra Cekała Katarzyna Walat

2 11 Listopada – Ważny dzień dla Polaków
11 listopada to symboliczna data – święto odzyskania niepodległości przez Polskę. W latach 1772, 1793, 1795 dokonały się trzy rozbiory Rzeczypospolitej. W I i III uczestniczyły Rosja, Austria i Prusy. W II rozbiorze nie brała udziału Austria. Polacy walczyli również o swobody narodowe (język polski, obyczaje, religię) i o ziemię podczas okrutnej rusyfikacji i germanizacji Polaków w zaborze rosyjskim (Jadwiga Dawidowa), i niemieckim (Michał Drzymała).

3 Odzyskanie Niepodległości Polski - 11.XI.1918 r.
Zanim nadszedł upragniony dla Polaków dzień niepodległości, 11 listopada 1918 r., kraj nasz znajdował się 123 lata pod zaborami: rosyjskim, pruskim i austriackim. Przez tyle lat zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje, religię. Ale dzięki patriotycznemu sercu naszych pradziadów najcenniejsze wartości zostały uratowane. Polacy swoją postawą wnieśli olbrzymi wkład w kształtowanie dwu wielkich i ważnych epok: romantyzmu i pozytywizmu. Odzyskanie Niepodległości Polski - 11.XI.1918 r. Opowiedz nam, moja Ojczyzno jak matka dzieciom ciekawym, o latach znaczonych blizną, na wiekach chwały i sławy.

4 Nasza Ojczyzna Ojczyzna dla każdego jest inna!
Dla niektórych jest jak dom, A dla jeszcze innych to może być język, którego się nauczyliśmy. Podzielił nas, mój bracie zły los i trzyma straż w dwóch wrogich sobie szańcach patrzymy śmierci w twarz W okopach, pełnych jęku, wsłuchani armat huk, stoimy na wprost siebie ja – wróg, ty – mój wróg! Las płacze, ziemia płacze, cały świat w ogniu drży... W dwóch wrogich sobie szańcach stoimy – ja i ty

5 Ważne daty w historii Polski
966 – Chrzest Mieszka I – Początek chrystianizacji państwa Piastowskiego 1025 – Bolesław Chrobry – Pierwszy król Polski 1410 – Zwycięstwo polski pod Grunwaldem 3 maja 1791 – Uchwalenie pierwszej w Europie a drugiej na świecie Konstytucji 1795 – Polska znika z map Europy 1863 – Zwycięstwo Jana III Sobieskiego pod Wiedniem – Odzyskanie przez Polskę NIEPODLEGŁOŚCI OJCZYZNĘ KOCHA SIĘ NIE DLATEGO, ŻE JEST WIELKA, ALE DLATEGO, ŻE JEST WŁASNA...

6 HASŁA UZNAWANE W RÓŻNYCH OKRESACH HISTORYCZNYCH ZA WYRAZ PATRIOTYZMU
BÓG – HONOR – OJCZYZNA ZA WOLNOŚĆ WASZĄ I NASZĄ Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki.


Pobierz ppt "Droga Polaków ku wolności!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google